Системите за противовъздушна отбрана на Украйна са в колапс от все по-масираните атаки на руските дронове. Това е резултата от тридневния руски ответен удар.
Запасите от ракети-прехващачи на Киев са на изчерпване, което го принуждава да използва изтребители F-16 и Mirage 2000 като средства за противовъздушна отбрана. Тази информация беше потвърдена пред френското издание Le Monde от официалния представител на командването на украинските ВВС полк. Юрий Игнат.
Ефективността на отблъскването на въздушни атаки от украинските системи за противовъздушна отбрана в много случаи вече пада до под 30%. Системите за противовъздушна отбрана на Украйна са подложени на сериозно напрежение заради непрестанните атаки на руските дронове, чийто брой, според Le Monde, достигна рекорди и продължава да се увеличава с всеки изминал ден.
Игнат заяви, че руските дронове и ракети все по-често пробиват защитните системи, осигурени от западните изтребители F-16 и Mirage 2000. Той отбеляза също, че на 25 май не е била унищожена нито една изстреляна от руснаците балистична ракета, като подчерта:
Победата ще е за тази страна, която прояви по-голяма изобретателност.
„Le Monde“ посочва, че около Киев са разположени американски системи „Petriot“, но обхватът на една батарея е ограничен до 25 км. Според украинските ВВС, през последните три седмици руските военни са изстреляли над две хиляди дрона. Украинската противовъздушна отбрана е претоварена поради увеличения брой руски боеприпаси, тяхното разнообразие (дронове, крилати и балистични ракети) и сложността на траекториите по които стигат до целта и я атакуват. „Всички тези фактори затрудняват украинската отбрана. Ако в началото на годината имахме случаи, когато сваляхме дори 90% от дроновете, то днес успеваемостта ни понякога пада до под 30%“, казва полковникът от ВСУ Юрий Игнат.
Командирът на батарея за противовъздушна отбрана, разположена в Южна Украйна, заяви пред Le Monde, че Киев трябва да бъде снабден с „повече системи за противовъздушна отбрана с голям обсег“, като например Patriot, Iris-T и SAMP/T.
Коментирай първи