Английски биолози и лекари откриха гена на щастието. Той се предава по наследство и определя степента на удовлетвореност от живота.
В интервю, поместено в научното списание “New Scientist”, ръководителят на изследователския екип Ян Иманюел де Неве коментира, че потвърждава официално, че вече е открит генът, който отговаря за щастието. Нарекли го 5-HTTLPR.
Той и неговите колеги съпоставят данни от изследване на здравословното състояние на 2574 тийнейджъри, проведено в периода 1995 – 2008 г. Във финалната му фаза подрастващите трябвало да определят до каква степен се чувстват удовлетворени от живота.
Учените установили, че съществува зависимост между мнението на тийнейджърите и вариацията на гена, която е по-къса или по-дълга. При по-песимистично настроените хора тази вариация е по-къса, а при оптимистите-по-дълга.
Де Неве коментира, че по-дългата вариация се дължи на по-голямото количество серотонин (хормонът на щастието), който е синтезиран чрез 5-HTTLPR. Тя се наследява от родителите. По-късата вариация съответства на по-малка доза серотонин и се предава по наследство само от единия родител.
Това, че генът на щастието е открит, не означава, че вече знаем всички механизми, които напълно определят настроението на човек, тъй като в основата на удовлетвореността от живота стоят и много други важни фактори.
Коментирай първи