Автор: Ерик Д. Принс Основател на Blackwater Worldwide
Тази реч е изнесена на 2 февруари 2025 г. по време на семинар на колежа Хилсдейл (CCA) на тема „Изкуствен интелект“. Ерик Дийн Принс (роден на 6 юни 1969 г.) е американски бизнесмен, инвеститор, автор и бивш офицер от военноморските сили на САЩ SEAL, както и основател на частната военна компания Blackwater. Той е бил главен изпълнителен директор на Blackwater до 2009 г. и председател до продажбата й на група инвеститори през 2010 г. Принс ръководи инвестиционната компания Frontier Resource Group и беше председател на листваната в Хонконг Frontier Services Group до 2021 г. Принс е син на инженера и бизнесмен Едгар Принс и брат на бившия министър на образованието на САЩ Бетси ДеВос.
ВИЖ ВИДЕОТО:
ИИ и бъдещето на войната
Искаха да говоря за ИИ и бъдещето на войната. Мисля, че е важно да погледнем назад, за да можем да гледаме напред. Нека започнем с това къде се намираме в момента и какво се случи във войната между Украйна и Русия, която масово ускори военните действия по начин, който според мен е най-големият напредък или най-големият обрат. Наистина се промени от времето, когато Чингис хан сложи стремена на конете. Ако се върнем толкова назад, мисля, че това беше около 1218 г. или нещо такова, той буквално създаде Монголската империя. Когато приключи, тя се простираше от Тихия океан до Унгария и той пороби и тероризираше милиони хора и милиони квадратни мили територия.
Това, което направиха стремената на конете, е че позволиха, вместо да се влиза в битка пеша или да се язди и да се налага да слезеш от коня и да се биеш на земята, ти се изправяш на седлото и се биеш с висока скорострелност с лък и стрела, докато яздиш напред, а също и назад. И така вече можеше да се биеш по съвсем различен начин и, оказало се е – много по-ефективно.
Войната толкова се е ускорила. Вместо да се движиш с 3 до 5 мили в час, вече е можело да се движиш с 20 и 30 мили в час. А монголските армии, разбира се, когато Хан се е придвижвал, са имали 150 000 войници, всеки от които е имал три коня. Така можеш да яздиш усилено, да ги сменяш, пак да яздиш усилено и така той се е придвижвал с повече от 100 мили на ден. И просто е надхитрявал и разбивал всички армии, които са се изпречвали на пътя му.
Това е, което се случва сега. Все още не сте видели пълните ефекти, но ви казвам, че такова ниво на промяна и събитие от типа „Черен лебед“ отново е възможно заради това, което се случи в Украйна.
Когато руската армия нахлу през февруари 2022 г., смятам, че единственото умно нещо, което Зеленски направи за цялата война, е, че отвори оръжейните складове на Украйна за гражданите, и гражданите взеха оръжия да защитят страната си. Независимо дали става дума за автомат, гранатомет, противотанкова ракета, снайперска пушка, каквото и да било, гражданската иновация ги спря. И тогава започна, тогава иновациите наистина започнаха.
Ако се замислите, Украйна вероятно е била отговорна за 40-50% от научните и оръжейните иновации на Съветския съюз. Защо? Защото Украйна беше на тази точка на триене между Изтока и Запада и имаше много европейско влияние в Украйна. Авиационни двигатели, ракети, прецизни ракети, балистични ракети – всички идваха от Украйна. И така, сега имахте отчаяни хора, опитващи се да защитят своята територия. Няма да навлизаме в политиката на украинската война. Ще стигна до това накрая с въпросите. Тези умни, иновативни хора казаха: „Трябва да се бием с всички тези руски танкове и да спрем това масивно нашествие.“ Така че те започнаха да взимат любителски дронове и първо започнаха с гранати, може би истинската граната на РПГ, кумулативния заряд, който можеш да насочиш към танк и да го взривиш.
И сега стигнахме до точката, където вземат 3D принтер, принтират контейнер с размер приблизително такъв с меден конус в края. Защо меден конус? Защото когато взривиш експлозива, експлозивната вълна преминава през него, превръща този меден конус в медно парче, движещо се с около 8000 фута в секунда, и то преминава право през танковата броня, дори в задната част. Това се нарича задното отделение на Т-72. Така че този малък FPV дрон, малък състезателен дрон с очила, можем да увеличим обхвата до 15 километра.
Така че всеки един от вас в тази зала може да носи шест от тях на гърба си. Представете си демократизацията на прецизните удари, която това средство позволява. И е евтино. Взимаш дрон за 500-800 долара, лоботомизираш го, поставяш друг софтуер, 3D принтираш контейнера и също така имаш допълнителна обвивка, която пълниш със стоманени парчета. И сега имаш много мощно противотанково, противопехотно оръжие, което ти струва общо вероятно три хиляди долара, което идеално заменя ракета „Джавелин“ за 150 000 долара от „Рейтиън“ с пускова установка за 200 000 долара.
Така че това е промяната, която виждате, и това е преди дори да приложите ИИ. Нещото, в което руснаците са много добри, е електронната война. Много американски неща – ракета „Джавелин“, HIMARS, ракети „Копърхед“ (което е управляем артилерийски снаряд) – те работят седмица-две и руснаците разбират как да заглушат навигацията или командната връзка, и въпросния вид американска система ослепява завинаги. Става напълно неизползваема за в бъдеще.
Смятам, че най-авангардната иновация на кървавия ръб на битката в момента е на украинския фронт. И това са хората, работещи от гаражите си, опитващи се да оцелеят и да иновират, в сравнение с хипер-раздутия Пентагон, който напоследък не е предоставил много иновации и със сигурност, а и наличните не са с особено добра стойност.
И дори в тази руска стена на електронната война, унищожаваща дронове и ракети, украинците разработиха друго нещо, наречено… може би сте чували за ракетата TOW. Това е стара американска ракета от 80-те години: Тръбно-изстрелвана, оптично-проследявана, жично-направлявана. Това е малко оптично влакно, което се развива от задната част, докато ракетата пътува.
Сега можеш да сложиш този малък контейнер с оптично влакно на дрона и да го управляваш в среда с нулево радио, нулева комуникация на разстояние до 10 километра. Буквално, ако имаше отворен прозорец, можеше да го вкараш дълбоко в тази сграда, за да ловуваш.
И така, това е видът промяна във войната, която е ускорила и демократизирала прецизните удари. Това, което видяхте в Сирия преди няколко седмици, не беше някакво спонтанно джихадистко въстание. Това всъщност беше организирано и спонсорирано от турското разузнаване, беше си турска специална операция, специални сили, оборудвани с малки, прости дронове. И те си проправиха път през значителна руска, доставена от Русия военна инфраструктура на сирийската арабска армия и я завладяха.
Така че ще видите този вид промяна. Сега дори по-лошо, ако приложите… и ИИ вече се прилага в периферията, което означава, че можете да поставите обработката на изображения, да научите устройството да мисли. И това също е направено.
Имах екипи, действащи в Украйна, учещи се, опитващи се да извлекат правилните поуки от наученото от това на земята и в морето. Ако сте видели джетовете, които имаха значителни щети в западната част на Черно море, представете си да вземеш джет, да поставиш навигационна система на него с полезен товар и да изпратиш три срещу руски съд. Един от тях ще премине. Това е значителна стойностна възвръщаемост за цената на правенето на тези джетове.
И сега буквално този ИИ се поставя на ефективно водни дронове като това, или въздушни, или самолети, или малки дронове. Което означава, че можеш да му дадеш заснемане на изображение, където го учиш да отиде в определена област и да погледне, за да каже: „Това е камион, това е танк, това е кораб.“ И в този момент джетът, каквото и да е устройството, е на път. То мисли само за себе си, насочва се само към убийството.
Така че какво означава това за модерната война? Това означава, че нашите трилиони долари инсталирани способности на американски джаджи, вече са безвъзвратно остарели. Всичко това може да бъде локализирано, може да бъде прицелено от не десетки, а стотици устройства. И знаете ли, количеството има качество само по себе си. Ако хвърлиш достатъчно евтини ракети по него, това наистина става проблем, както видяхте че се случи в Червено море. Там хутите с минимални средства ни нанесоха огромни щети без особено голяма възможност за нас да им отвърнем.
Имате хутите, спонсорирано от Иран шиитско прокси движение, действащо точно по крайбрежието на Червено море, един от основните корабоплавателни пътища. И те изстрелват дронове-камикадзе, крилати ракети, дори балистични ракети по кораби – десетки, стотици кораби.
Военноморските сили на САЩ признават, че са изстреляли американски ракети на стойност един милиард долара по тези връхлитащи устройства, опитвайки се да ги свалят. Това е фалшива цифра. По-скоро са изразходвали около четири или пет милиарда, защото Флотът отчита за колко са ги купили през 1995 г., а не колко ще им струва да ги заменят през 2025 г. или 2028 г. до времето, когато доставчикът действително би ги доставил. Така че имате огромна асиметрия. Иранците, чрез хутите, изстрелват дрон на стойност 20 000 долара по наш военен кораб на стойност милиард долара, а Флотът сваля този дрон за 20 000 долара не с една, а с две стандартни ракети за по 1 милион долара всяка.
Така че това наистина говори за нулевата стойност на ръководителите на Пентагона, защото ние отдавна сме на възможно най-погрешния път по отношение на снабдяването, манталитета и дисциплината. Трагедия се случи дори преди няколко седмици, когато Флотът ни свали един от собствените си самолети. Чухте ли за това? Е, не само че свалиха един, но изстреляха ракети и по втория самолет. Пилотът видя изстрелването на ракетите – видях съобщенията от него – и той включи форсажа и се отдалечи, а ракетата остана без гориво и удари водата под тях отново.
И тези самолети не бяха далеч от полета на някакъв патрул – те буквално бяха в схемата на движение, и двата на финалния подход за кацане на самолетоносача, и Флотът ни свали собствените си самолети.
Така че несъответствието на Пентагона и отклонението от дисциплината, набирането, глупостите с Разнообразие, Равенство, Включване, наистина отклониха вниманието от Флота или военните, фокусирайки се върху смъртоносността и заслугите. Оптимист съм, че министър Хегсет ще натисне силно, за да ги върне в правия път. Не кандидатствах за работа в Министерството на отбраната, но има около 42 съвета, които надзирават Пентагона, и се предложих да поема всичките 42 съвета и да им помогна да се престафират и да се съсредоточат отново върху смъртоносността и заслугите.
Така че как изглежда това бъдеще на войната? Като погледнете дори какво се случва в Украйна, първо, не слушайте идиотските политици, които казват: „Да, ние деградирахме руската армия.“ Не, ние изхабихме много материал. Украинците убиха много хора ненужно. Това е наистина глупава война.
Руската армия стана безкрайно по-умна. Ако стреляхте по руснаците с артилерия през март или април 2022 г., на тях щеше да им отнеме час и половина да ви отвърнат с точен артилерийски или ракетен изстрел. Сега им отнема само около 2 минути, което означава, че ако стреляте по тях, по-добре да сте в превозното си средство и да бягате, защото иначе със сигурност ще ви убият.
И наистина, мисля, че това говори за стари оръжия, нови оръжия. Инструментите може да се променят, но много от тактиките остават същите. Защото ако сте чували за картечницата „Максим“, която буквално беше първата широко използвана картечница в колониалните войни от края на 19-ти век до Втората световна война – дори използвана от германците известно време – украинците имаха десетки хиляди от тях, останали в инвентара от старата предсъветска руска армия. И те изкараха всички тези, защото са купували 8-милиметрови боеприпаси за тези картечници. Защо? Защото правят четворни монтажи на картечници „Максим“, за да свалят идващи дронове. Отново, старото става ново.
И не само в украинския театър дроновете са били проблем. IDF в Израел имаше ужасен проблем с малките, евтини дронове. Буквално 50% от малките, евтини дронове, изстреляни от Хизбула, пресичащи границата, достигаха и удряха целите си в Израел, на тактическо ниво или дори на стратегическо ниво. Вижте, израелците свършиха великолепна работа с „Железен купол“ и защитата на високо ниво, но супер ниските – като 10 метра, 20 метра над земята – дронове наистина причиняваха хаос.
И отново, връщайки се към иновациите и адаптирането към тези реалности, моят приятел е нещо като водещия инженер по разрушаване за кариери в Израел. И той просто беше отвратен от виждането на атака след атака след атака. И така, какво направи той? Отиде в музея на израелските военновъздушни сили и извлече стар оръдеен картечен топ M61 „Вулкан“ – което е шестцевен 20-милиметров топ – от танк, който стоеше в музея и не е бил използван от 40 години.
И за месец той го лоботомизира, постави батериен пакет „Тесла“ на системата с нова система за управление на огъня и нова инфрачервена камера. И знаете ли? Това нещо е разположено точно вътре в израелската граница горе при Ливан на крайбрежието. Видях го, и той сваля дронове всеки ден, когато стрелят. Иновациите, дисциплината и фокусът все още имат значение.
Китай има огромна индустриална база, 40 до 50 пъти по-голяма скорост на корабостроене от нашата. Очевидно в дронове и компоненти, много от тези неща, които опустошиха Средния запад с някои, бих казал, погрешно насочени търговски усилия през последните 30 години, преместиха цялото това производство в Китай. Това определено е довело до тяхното предимство.
Мисля, че е много важно да се разбере… знаете, Втората световна война, и по никакъв начин не обиждам службата на никой ветеран, но ние загубихме… докато все още се бъркахме в Северна Африка, в Алжир, в Тунис, 1943 г., същият февруари-март период, съветите заличиха 800 000 германци от германския боен ред в Битката при Сталинград. Те загубиха 1,2 милиона свои хора, правейки това. Ние загубихме общо 250 000 души за цялата продължителност на европейския театър на военните действия.
Това, което наистина помогна на Америка, което наистина помогна на света, което помогна на съюзниците да спечелят Втората световна война, беше американската индустрия. Ако не сте чели книгата „Ковачницата на свободата“, силно ви насърчавам да го направите. Много от вас са от Средния запад. Аз съм от Средния запад, от автомобилно производствено семейство. Прави ме наистина горд да осъзная, че всички тези фабрики наистина произвеждаха и доставяха този вид способности.
Това направи възможно маршал Жуков от Съветския съюз да отиде целия път от Москва до Берлин с 600 000 превозни средства, камиони. Помнете, германската армия по това време беше само около наполовина механизирана. Ние направихме възможно с десетки хиляди самолети и стотици хиляди превозни средства съветите да победят.
Така че нашата индустриална база сега е никъде близо до това, което трябва да бъде в момента, за да бъде конкурентоспособна. И мисля, че има някои страхотни усилия в ход. Има конференция за реиндустриализация, в която участвах преди около шест месеца. Те ще имат друга. Ако сте в производствената сфера, мисля, че сега е чудесно време да добавите производствен капацитет, защото ще има… не знам, чувствам много различна вибрация и много търсене, което се връща от Китай. Останах в производствения бизнес със заводи в САЩ и в Мексико, и просто има много обем, който се връща от Азия.
ИИ и битката, както виждате… е, сега гледайки назад, когато сте преминали от копия, лъкове, мечове към барут около 1100 или 1200 г., и започвате да получавате фитилни и колесни мускети, това буквално е повлияло на обществото. Защо? Защото сега е трябвало да разположите много по-големи армии.
И започвате да увеличавате сложността на оръжейните системи. И докато малките оръжия са станали артилерия, артилерията е станала сложна артилерия, станала е обсадна артилерия, станала е тогава самолети, после железни бронирани бойни кораби – сложността, цената, размерът на държавата са нараснали, за съжаление.
И мисля, че както видяхме, нашето правителство успява да харчи неограничени суми пари, правейки глупави неща, особено когато се опитва да воюва. И имаме политици, които напълно губят всякаква представа за това колко би трябвало да струва нещо. И предполагам, че може би затова д-р Арн ме искаше отново тук, защото поне след като съм дошъл тук като австрийски икономически специалист. Всъщност, спомням си д-р Еблинг, който беше моят професор, и денят точно преди да завърша, той каза: „Г-н Принс, вие току-що дойдохте в училище, което не приема федерално финансиране, и ще се присъедините към най-голямата социалистическа организация в света.“ Казах: „Да, сър, но това е единственото нещо, което е предвидено, това е единствената част от войската, която всъщност е посочена в Конституцията. Конгресът ще създаде Флот.“
Но това сближаване на опита да се въведе някакъв вид пазарни решения в един наистина… Конгрес и военно-промишлен комплекс, който е излязъл извън контрол. Размерът на разходите и разхищенията, които се случиха в Ирак и Афганистан, както виждате сега с усилието DOGE – Бог да благослови Илон Мъск за намаляването му навсякъде. Надявам се да имаме същата възможност да направим нещо подобно в Пентагона. Да, аплодирайте Илон.
Имам такова уважение към този човек. Когато той гледа на космически кораби и казва: „Вижте, трябва да намалим цената на изстрелването, за да го достигнем до височина с хилядократно,“ и той е на път да направи това.
И знаете ли, докато изграждах частна военна компания, никога не съм възнамерявал да бъда печално известен. Започнах Blackwater като начин… моето време в SEAL Teams беше съкратено по-рано, отколкото исках, защото съпругата ми се разболя на 29 години и баща ми почина, всичко това в рамките на няколко месеца едно от друго. Така че изградих Blackwater като начин да остана свързан с SEAL Teams, които харесвах. Обичах тази работа.
Но докато го разполагах, просто погледнах, знаете ли, наемане – какво прави военната? Тя набира, проверява, оборудва, обучава, разполага и поддържа хора да вършат трудна работа на трудно място. И ние го разбирахме нещо като производствената система на Toyota, как да управляваме нашите разходи по начин, по който голямото правителство никога не успя да направи.
Така че, разбира се, постоянният отговор на политиците към нас беше: „Вие правите нещо присъщо правителствено.“ И аз отговорих на това, казвайки, знаете ли, родих се през лятото на 1969 г. – Уудсток и Аполо 11 – и ако кажете, че 50 години след Аполо 11, единственият начин, по който правителството на САЩ стига до Международната космическа станция, е на руска ракета или на контракторска ракета, те биха ви се изсмяли от Космическия център Джонсън.
Но така Илон Мъск направи страхотно нещо, като пробива това було на правителствената неизбежност – че само правителството може да направи това. И докато навлизаме в ерата на ИИ, където това техническо ускорение наистина се случва на водещия, кървящия ръб на битката в театри като Украйна, в Израел, където току-що го видяхте, в Сирия, и чакай, ще има още четири или пет други значителни промени в страните, които ще се случат тази година.
Това ниво на иновации и скорост ще дойде само от частния сектор. Няма да дойде от големи правителствени лаборатории. Няма да дойде дори от DARPA. Ще дойде от умни хора в Америка, работещи от гаражите си с мечта. И наистина се надявам, че екипът на Тръмп ще може да промени обществените поръчки, за да позволи покупката и иновациите, които частният сектор може да направи.
Защото иначе, знаете, както виждате – не се страхувам толкова, колкото хората, които се хипервентилират за „Китай с ИИ, Китай с толкова много ракети“ и всичко останало. Все още се свежда до индивидуалното лидерство на терена, на сержантско ниво, на ниво младши офицер. Ние все още имаме най-добрите такива войници в света.
И виждам части и хора от всякакви места като част от професионалния ми живот. Ние нямаме монопол върху иновациите, но имаме критична маса от тях. И много от това все още се намира във военните.
И ако иновациите, които частният сектор може да предостави, които знам, че може да предостави, и докато Министерството на отбраната отвори – само малко – крана на парите, пренасочвайки от глупостите, свръхскъпите програми, за които те обичат да харчат пари, със сигурност можем не само да настигнем, но и да надминем всяка способност, за която трябва да се притесняваме за Китай.
Мисля, че ако погледнете самия Китай през последните, какво, две хилядолетия, той е бил един от най-големите БВП на Земята, винаги. Аномалията на Китайската комунистическа партия, поемаща властта през ’49 г. с Големия скок напред, убивайки 50 милиона души, а след това Културната революция в края на ’60-те и ’70-те години, убивайки много, много повече и затваряйки и наистина задръствайки тяхното общество – те се обърнаха към капитализма, но сега отново се обръщат от капитализма с Си Дзинпин и антикорупционната кампания.
Така че те определено имат някои проблеми. И мисля, че е подходяща политика за Съединените щати, както направихме със Съветския съюз, да насърчаваме хората, които искат да дишат свободно в Китай, да го правят, и да могат да се противопоставят на всеобхватния контрол.
Защото наистина имаме конкуренция за управление в този момент в света. Защото или имате западна република като Съединените щати с действителна стойност на индивидуалната свобода, избор, свобода на словото, частна собственост, или нещо, където сте напълно подчинени на всемогъща държава и действително управление на елитите, където се отказвате от почти всички свои права да правите каквото и да било в замяна на някакво надеждно обещание за някакъв икономически растеж.
И аз със сигурност знам кое от тези бих избрал. Но само защото нашите предци – ние стоим на раменете на гиганти – са били успешни през последните, не знам, наближаваме 250 години, това е невероятно време за нещо като не рестартиране, а пренасочване.
И мисля, че Тръмп започна добре през първите няколко седмици, и се надявам, че този импулс ще се увеличи, докато вървим към, знаете, една година от този юли – помислете за това, 250 години. И ако можем да се върнем към това, което наистина направи Америка велика, което е нашият частен сектор, а не правителството, ние ще продължим да напредваме.
Така че отново, не се притеснявам толкова за Китай във военно отношение. Притеснявам се, ако се блъснем в глупава, ненужна война в Тайван.
Военноморските сили на САЩ не са готови да се бият тази вечер. Те са измъчвани от лошо ръководство, много погрешни политики за обучение, и сме похарчили много пари, и готовността далеч не е това, което би трябвало да бъде.
Знаете, преди година и половина загубихме кораба „Бономм Ришар“. Започна пожар, докато беше в сух док или на пристанището за ремонт в Сан Диего. Отне на Флота – отне на екипажа час и половина да пуснат първата вода на този пожар на кораб, добре? Активен военен кораб. Корабът изгоря на дока поради некомпетентност на екипажа и реагиращите пожарни служби. Това е видът глупости – това е един милиард, милиард и половина долара отписване. И това е голям – това е самолетоносач. Това е по-голямо от всеки самолетоносач, който сме използвали във Втората световна война, например.
Така че ако Флотът следва традиционен план – ако китайците, Китайската комунистическа партия, и защо толкова мразят Тайван? Защото Тайван е ханска китайска култура, но на свобода. Там има само 24 милиона души срещу 1,3, 1,4 милиарда, но това е супер дразнител, защото те не могат да понесат това сравнение. Те са свободни там в Тайван, не на континента.
Така че начинът, по който PLA би го направило, е да направят голяма блокада. Те биха го обкръжили. Те постоянно са се упражнявали в това без никакъв отпор от САЩ, дори без никакви нетрадиционни средства, за да ги възпрат.
И ако направят това, какво ще направи Флотът? Те ще реагират със самолетоносачи. И както казах, ако управлявате самолетоносач за 12-22 милиарда долара в обхвата на хиляди прецизни ракети, които китайците могат да изстрелят, това ще доведе до много лош образ на американски военноморски самолетоносач с 5000 наши граждани на борда, който дими или по-лошо.
И това е пряко свързано с геополитическите последици, с които бихме се сблъскали тогава, защото, помнете, Британската империя, след като победи Наполеон при Трафалгар, 1804 г., управляваше вълните през следващия век. И след това бяха победени в Битката при Ютланд по време на Първата световна война, точно край бреговете на Дания. И това беше началото на края на Британската империя. Те загубиха територия, загубиха паунда като доминираща валута.
И бихте видели разпадане в тази конкуренция на управлението. Дали е нашата система на западния капитализъм, свободата? Вижте, демокрацията в република е бъркотия. Тя е разхвърляна, несъвършена. Тя няма рязкостта на диктатурата, разбира се. Но бих предпочел разхвърляния и иновативен подход отдолу нагоре за решаване на проблеми пред подхода отгоре надолу на диктатурата всеки ден. Но не можем да си позволим да се блъскаме в глупави неща като това, защото историята показва, че това може да бъде началото на края. Така че, знаете, с това, нека взема въпроси, и също мога да ви дам обиколка на света по проблемните области, които мисля, че ще се разгорят, ако някой иска.
[Аплодисменти]
Модератор: Благодаря, г-н Принс. Сега имаме време за въпроси и отговори. Ако имате въпрос, моля, пристъпете към микрофона. Въпросите на студентите ще получат предпочитание. Кой е пръв?
Студент 1: Благодаря много, д-р Принс, за вашата беседа. Моят въпрос – аз също съм студент по австрийска икономика тук, така че винаги можем да използваме повече от тях. Въпросът ми е за – можете ли да разработите малко повече за икономиката на приватизацията на военната индустрия? Споменахте способността на Илон Мъск да намали разходите за космическо изследване. Как да направим това във военната индустрия? Дали е повече промяна в политиката, която трябваше да видим, или е повече отговорност на предприемачите да правят корекции? И какви биха били те?
Ерик Принс: Разбира се. Простата дума за това е действителна конкуренция и наистина отваряне на шлюзовете, когато става въпрос за производство на ракети или каквото и да е. Имате такова тясно поле от доставчици, че по същество получавате дуопол или монопол на доставчик, и така те просто казват: „Е, това е колко струва.“
Спомням си първата работа за сигурност на Държавния департамент, която направихме. Те искаха да обучим охранителния отряд на Колумбия – те имат проблеми – и Гърция точно преди Олимпийските игри. Беше около 2004 или ’06 г. И ние обучихме десетки хиляди хора. Знаехме какво правим. Съставихме офертата, а Държавният департамент каза: „Не можем да приемем вашата оферта.“ Те казаха: „Защо?“ Те казаха: „Защото е толкова ниска, че не се счита за достоверна.“ Като, е, имахме 35% марж върху нея.
Така че я удвоихме и те я приеха. Това е нивото на безумието. И конкуренцията решава това. Договорната изключителност – това е проблемът. Като, след като частна компания го поеме, те не могат – така че при Клинтън преминахме от около сто големи военни контрактори и наистина консолидирахме до пет супер големи: Lockheed, Northrop, Boeing, Raytheon, General Dynamics. Те трябва да бъдат разделени и да възстановят много конкуренция. И действително, или дори просто да ги заобиколим и да погледнем към следващото поколение, частни иновативни, и да им дадем производствения капацитет да го направят. Така реално намалявате значително разходите.
Коментирай първи