Русия е представила на САЩ списък с искания по евентуалното споразумение за прекратяване на войната срещу Украйна и възстановяване на отношенията с Вашингтон, пише агенция Reuters, позовавайки се на два свои независими източника.
Не е ясно дали Москва ще започне мирни преговори с Киев преди условията от този нейн списък да бъдат изпълнени. Руски и американски официални лица са обсъждали част от тези условия по време на лични и виртуални разговори през последните три седмици, а други са съвсем нови, твърдят източниците на агенцията.
Но повечето от тези условия, които източниците квалифицират като „широкообхватни“, Кремъл и преди е представял на Украйна, САЩ и НАТО.
Познатите ни до момента руски условия за мир бяха следните:
- Демилитаризация и денацификация на Украйна.
- Отказ на Киев от членство в НАТО.
- Споразумение да не се разполагат чужди войски в Украйна.
- Международно признаване на Крим и четирите провинции Луганск, Донецк, Запорожие и Херсон като неотменими субекти на Руската федерация.
През последните 3 години Русия още поиска от САЩ и НАТО да се справят с това, което тя нарича „първопричини“ за войната, включително разширяването на НАТО на изток.
А ето и новите условия на Москва в предоставения вчера списък:
- Присъединяване към Русия на всички украински рускоезични области
- Забрана за военни учения на САЩ и други сили на НАТО на териториите на новите членове на алианса, приети след 97 година (тоест – всички Източноевропейски държави -б.ред.)
- Забрана за разполагане на американски ракети със среден обсег в Европа или другаде, откъдето биха могли да достигнат до руска територия.
С новия документ-списък руснаците се стремят да забранят провеждането на военни учения от САЩ или НАТО от Източна Европа до Кавказ и Централна Азия. А също така териториалните им претенции към Украйна вече са много по-големи от досегашните, включващи 4-те области + Крим. Защото преобладаващо „рускоезична“ е минимум 70 % от сегашната територия на Украйна.
„Тези искания на Русия са както нови, така и много стари. Това са същите руски искания, които са отправяни от 1945 г. насам“, заявява Кори Шейк, бивш служител на Пентагона и настоящ ръководител на изследванията в областта на външната и отбранителната политика в Американския институт за геополитически стратегии. „С поведението на администрацията на Тръмп през последните седмици европейците не просто се страхуват, че ги изоставяме, те се страхуват, че сме се присъединили към техния враг.“
Коментирай първи