Укpaинcки кoмaндиp: Apмиитe нa cтpaнитe oт HATО нe ca гoтoви зa днeшнaтa мoдepнa вoйнa, кoятo e пpeдимнo c дpoнoвe

Въоръжените сили на страните от НАТО не са готови за тази модерна война, която се води предимно с дронове, заяви командирът на украинските части, боравещи с безпилотни системи, полковник Вадим Сухаревски, три години след началото на войната в Украйна и в момент, в който двете страни в конфликта – обединения Запад и Русия бясно се съревновават в технологичното превъзходство в дроновете, предаде „Ройтерс“.

Киев се стреми да се противопоставя на врага си, като използва изкуствен интелект, разполага повече наземни дронове и изпробва лазери за сваляне на руските дронове, добави Сухаревски.

Полковникът описа темпото, с което се развива войната с дронове и начинът, по който тя напълно променя познатите и използвани до момента военни доктрини.

„От това, което виждам на бойното поле в Украйна и чувам от мои западни колеги, заключавам, че нито една армия на страна от НАТО не е готова да се справи с дронове, атакуващи на талази“, заяви той в интервю.

Според него НАТО трябва да оцени военните и икономически предимства на дроновете, които често струват стотици пъти по-евтино от конвенционалните оръжия, които са необходими за свалянето им.

„Това е просто елементарна математика. Колко струва една западна ракета, която сваля (руски дрон) „Шахед“? И колко струва да разположиш кораб, самолет или система за противовъздушна отбрана, с които да свалиш този дрон?“, попита украинският полковник.

Дроновете с голям обсег от най-базови модели могат да струват само няколко стотин или не повече от хиляда долара, макар че щурмовите дронове „Шахед“ – руска модификация се оценяват на петцифрена сума. Натовските ракети за прихващане на летящи обекти обикновено струват шест или седемцифрена сума в долари и много западни страни поддържат ограничени запаси от тях, което прави използването им силно неикономично, отбелязва „Ройтерс“.

Украйна казва, че през 2024 г. е произвела и внесла общо 1,4 милиона малки безпилотни летателни апарата от типа „дрон с изглед от първо лице“ и 100 000 по-големи дрона, с голям обсег на действие. По-рано Русия каза, че през същата година ще произведе 2,2 милиона дрона от типа „дрон с изглед от първо лице“.

„В момента дори главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна казва, че повече от 60% от целите и от двете страни на фронта се унищожават от дронове“, подчерта Сухаревски.

„Единственият въпрос е как ще се развие тактиката на използването им, а съответно и технологичният аспект. Днешната война е напълно различна от всички, които са се водили до момента и причината за това са дроновете“, допълни той.

Коментарите на Сухаревски идват, когато някои членове на НАТО в Европа увеличават разходите си за отбрана, за да се подготвят за война, ако конфликтът в Украйна продължи или ескалира. Със спрялата военна подкрепа на САЩ за Украйна, усилията на Европа ще трябва да се утроят.

Откакто Русия нахлу в Украйна през 2022 г., се наблюдава огромно увеличение на използването на дронове. Руски атаки, често включващи повече от сто дрона, се превърнаха в редовно явление в Украйна.

Те се извършват от комбинация от ирански ударни безпилотни самолети Shahed, руски усъвършенствани модификации и много по-евтини, по-леки модели примамки, които се изстрелват с цел да изчерпят ограничените запаси от ракети за противовъздушна отбрана на Украйна.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.