Лaвpoв: Peaкциитe нa eвpoпeйcкитe пoлитици нa pycкo-aмepикaнcкитe пpeгoвopи ca тpaгикoмични

Информацията за евентуална среща между руския президент Владимир Путин и американския лидер Доналд Тръмп ще бъде представена веднага щом се уточни датата. Това съобщи руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след срещата на външните министри от Г-20 в Южна Африка.

„Кога ще се състои – ще научите за това, разбира се. По какви въпроси работим – конфиденциалността е неразделна част от подготовката на всеки дипломатически процес. Сигурен съм, че ще ви информираме своевременно. Но за това, разбира се, ще ви информира пресслужбата на Кремъл“, каза министърът.

Според Лавров лидерите на ЕС и НАТО възприемат факта, че представителите на двете велики сили САЩ и Русия седнаха и разговаряха, като „предателство на западните интереси“. 

Лавров коментира и европейските реакции на преговорите между Москва и Вашингтон. “ Рюте говори така, сякаш е ръководител на мощна държава, а не просто чиновник, който е длъжен да отразява консенсуса на всички членове в една организация. Той обикаля страните от НАТО, техните столици, с искане да предотврати мирно споразумение, което по какъвто и да е начин би било изгодно за Русия. И според нашите данни той съветва Зеленски, като му посочва, че Зеленски трябва да отстоява позициите си и че не трябва да прави никакви отстъпки.“

„Международният валутен фонд и Световната банка, въпреки че предоставят значителни заеми и кредити, поставят рекорди в подкрепата си за киевския режим. В антируските изказвания на европейските политици има трагикомичен елемент. 

„Самият аз се изненадвам. Кая Калас говори тук, на срещата на Г-20, с обичайния си зловещ набор от обвинения, които всеки ден изсипва в европейския парламент, прокламирайки някакъв план, който да попречи на Русия да заеме полагащото ѝ се място в света. Във всичко това има някакъв трагикомичен елемент“.

За преговорите в Рияд

Всички участници в министерската среща на Г-20 приветстваха преговорите между Русия и САЩ в Рияд. Ръководствата на ЕС и НАТО възприемат самия факт, че представителите на двете велики сили седнаха и разговаряха, като „предателство на западните интереси“. Москва не засяга темата за отмяната на санкциите като част от украинското споразумение.

За прагматизма на екипа на Тръмп

Неучастието на САЩ в проекта за антируска резолюция в ООН показва прагматизма на политиката на администрацията на Доналд Тръмп. От Вашингтон се чуват по-разумни гласове по конфликта за Украйна, не всички искат да продължат да харчат пари за въоръжаване на Киев.

Относно заседанието на Съвета на министрите на Г-20

Опитите на западните държави да украинизират дневния ред на Г-20 винаги са били неуспешни. Като цяло Г-20 запазва ролята си на платформа за диалог между старите и новите центрове на властта. Русия като цяло е доволна от резултатите от министерската среща в Южна Африка, въпреки че все още има разногласия.

Източници: ТАСС, Риа Новости

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.