Maйкъл Xъдcън: Пoлитикaтa нa Tpъмп e caмopaзpyшитeлнa зa CAЩ (С ВИДЕО)

Парите и дълговете са слепи петна в икономическото образование, което хората получават в САЩ.

Тръмп следва един вид неолиберално сляпо петно, като не разглежда индустриализацията и международните финанси като взаимосвързана икономическа система.

На теория идеята е, че ако само се понижи обменният курс на долара, това ще направи американския износ по-конкурентоспособен, спрямо европейския и китайския износ. Това е лудост! Какъв американски износ? Америка е деиндустриализирана.

 Нека девалвира валутата с 90%, 90%! Ще са необходими 10 или 15 години, за да се възстанови индустрията, която Америка е прехвърлила в чужди държави.

Америка не разполага с производство, което да намали цените си. Тя има контрол върху световната петролна индустрия като център на американската дипломация; има американско селско стопанство, но няма промишлен износ, като например автомобили.

Нейната представа за индустрия е информационните технологии. Току-що видяхме как тя се разпадна с китайската DeepSeek.

Проблемът е, че това, което деиндустриализира Съединените щати и прави невъзможно индустриализирането им, е, че САЩ вече не са в ерата на индустриалния капитализъм, а на финансовия капитализъм.

А целта на финансовите компании, независимо дали са стоманодобивни, автомобилни или IT, е да повишат цената на акциите си.

Повечето от финансовите богатства в САЩ и Европа не са натрупани чрез печалби от производството; те са натрупани чрез капиталови печалби от цените на акциите им. А капиталовите печалби се финансират главно чрез дългов ливъридж, от банки при ниски лихвени проценти, за да се купи една акция. Или ако все пак реализирате печалби, ги изплащате като дивиденти, за да увеличите цените на акциите си.

92% от паричните потоци и печалбите на Standard and Poor’s 500 (S&P 500) напр. се изплащат като дивиденти и обратно изкупуване на акции, а не като индустриализация [инвестиции].

Можете да видите какво се случи с Intel в Съединените щати. САЩ искаха да попречат на Китай да получи компютърни чипове, като си представяха, че ако блокират компютърните чипове от Китай, Китай ще каже: „О, отказваме се, не знаем как да произвеждаме компютърни чипове“.

Очевидно е, че Китай е излязъл много напред. Но на Intel е било забранено да продава компютърни чипове в Китай.

Акциите на Intel се сринаха, защото главният изпълнителен директор на компанията каза: „Чакайте малко, най-големият ни пазар е Китай. Сега, когато загубихме китайския пазар, печалбите ни са много по-ниски. А ако не реализираме печалби, откъде ще вземем пари за финансиране на научноизследователска и развойна дейност? Трябва да подкрепим акциите си, като използваме малкото печалби, които ни остават, за обратно изкупуване на акции и изплащане на дивиденти, за да подкрепим нашите акционери“.

Така че по същество Съединените щати сами си прерязват гърлото, индустриалното гърло, с финансиализацията и с факта, че цялата цел на американската корпоративна индустрия вече не е индустриална, а финансова.

Ако сте създали начин да превърнете американското сравнително предимство във финансите, значи сте загубили предимството си в промишлеността.

Може ли Америка или която и да е друга икономика, която не произвежда промишлен износ,  или продукти, които другите държави искат, освен може би втечнен природен газ и селскостопански продукти, наистина да доминира в света?

Ако сте прехвърлили цялата си промишленост, цялата си научноизследователска и развойна дейност на външни изпълнители, ако сте спрели разходите си за инфраструктура, за да намалите данъците на най-богатите финансови класи, така че те да могат да печелят повече пари, вместо икономиката да възстанови мостовете и инфраструктурата си и да се развива както преди, се превърнаще в провалена индустриална икономика. И точно това се случи.

В този смисъл понижаването на обменния курс на долара няма да помогне. Но ако повишите обменния курс на долара, това ще улесни американските финансови институции и корпорации да изкупуват европейски и други чуждестранни индустрии.  

Мисля, че това наистина е проблемът. Не мисля, че финансовият сектор наистина иска да обезцени долара. Защото ако обезцените долара спрямо чуждестранните валути, а сте се деиндустриализирали и разчитате на Китай, Азия, Индия и други страни за вноса си, това означава, че ако доларът се понижи с 20 %, цената на вашия внос ще се повиши с 20 % – еквивалентна сума.

А ако цените на вноса се повишат, това ще създаде ценови чадър, който ще означава, че американската инфлация до голяма степен ще се ускори.

Така че, ако се вгледате в тази икономическа динамика …перспективите са за много бързо ускоряване на инфлацията в САЩ, точно това, което Тръмп искаше да намали, без да се индустриализира, без да има добър ефект върху американската индустрия.

И всъщност, докато Тръмп използва своята противникова дипломация на икономическа война, фокусирайки се върху Китай и Азия, ако американските компании не могат да изнасят за Китай, тогава печалбите им ще намалеят и те няма да имат пари да се занимават с научноизследователска и развойна дейност, от която се нуждаят, за да са в крак с технологиите, които прави останалата част от света.

Така че резултатът е, че политиката на Тръмп е саморазрушителна за САЩТя ще означава инфлация. Тя няма да означава повече индустриализация. Тя ще означава съкращения в корпорациите. И вероятно означава, че в определен момент акциите ще тръгнат надолу.

А останалата част от света ще открие своите политически и дипломатически интереси в това да преориентира външната си търговия и финанси помежду си. Така че действията на Тръмп ускоряват процеса.

Неоконите и неолибералите предполагат, че другите страни няма да реагират на действията на САЩ. Те смятат: „Ще направим това. Какво могат да направят те? Ние имаме цялата власт“.

Те не отчитат ответния удар и факта, че това, което прави администрацията на Байдън и което Тръмп просто ускорява, принуждава госта да се сбогува и да си тръгне, и да потърси възможно най-бързо алтернатива.

Тръмп заяви на МИФ в Давос: „Моето послание към всеки бизнес по света е много просто: елате да произведете продукта си в Америка и ние ще ви дадем едни от най-ниските данъци от всички държави на Земята. Намаляваме ги много значително, дори спрямо първоначалното намаляване на данъците на Тръмп.

Но ако не произвеждате продукта си в Америка, което е ваш прерогатив, тогава, много просто, ще трябва да платите мито.”

Това всъщност означава: „Ако се преместите в Америка, ние ще имаме инвестициите ви, просто ще ги вземем, ще ви ги отнемем, а след това така или иначе ще ги загубите. Ще направим с вас, европейци, азиатци, латиноамериканци, точно това, което направихме с Китай, с TikTok“.

TikTok се опита да направи нещо в Америка и то беше толкова продуктивно, че Доналд Тръмп и администрацията на Байдън казаха: „Искаме американците да го грабнат. Няма да позволим на други държави да печелят от американците. Ние ще вземем всичко. И или ще ви забраним, или, ако продължите да работите в Америка, ще продадете контрола над компанията си за жълти стотинки на американски инвеститори“.

 Е, Тръмп накара хората от Силициевата долина да се стекат във Флорида, за да говорят с него и да кажат: „Искаме да купим TikTok. Знаете, че стойността му е, Тръмп казва,  1 трилион долара. Нека предложим 50 милиарда долара, знаете, 5 % от стойността му. И ако не се съгласят да загубят 95% от това, което струва, тогава просто ще им забраним да го правят“.

Това е покана към Германия, разбира се, Германия, Европа, реинвестирайте в Америка. Ще трябва да оставите работната си сила там. Нека вашата работна ръка да работи в ресторанти, да обслужва туристи или нещо подобно, но ние трябва да наемам американска работна ръка. Разбира се, първо ще трябва да ги изпратим в училище, за да научат инженерни науки и основни умения за работа във фабриката.

Но вие ще ги преместите тук, а след това ние просто ще ви вдигнем данъците; ще ви превземем.

Очевидно е, че американският манталитет от ерата на Маккинли насам на империализма, от Филипините до Куба, е конфискация. Така че той заплашва другите държави с конфискация, ако инвестират в Америка.

Венецуела се опита да инвестира в бензиностанции, рафинерии и маркетинг, за да може да продава петрола си в Америка. Америка конфискува това, под предлога: „Вие избрахте социалист. Ако не изберете неолиберал, ние ще конфискуваме всичко, което имате в Америка“.

Какво е посланието за Европа? Че ако Европа, ако Германия, Италия, Франция изберат националист, тяхната собственост може да бъде национализирана по същия начин.

Америка обяви търговска и финансова война на останалата част от света. И сякаш това им се струва толкова изненадващо, толкова немислимо, че не се замислят как да се справят с него?

Единственият начин да се справим с него е да предизвикаме блъфа на Тръмп и да кажем: „Ако искате да повишите митата, това не ни притеснява, да продаваме на нашата цена. Ние няма да намалим [цената] и да изключим по-малко за нашия износ. Ако искате да спечелите повече пари и да таксувате американските потребители повече и да повишите ценовия си индекс, това не ни притеснява. Бъдете наши гости. И всъщност, ако наложите 20 % мито върху нашия износ, това означава, че сме подценили износа си. Така че ние ще наложим 20% експортна такса върху нашия износ, така че нашето правителство да печели толкова пари, колкото вие печелите от нашия износ“. Това е един от възможните отговори.

Транскрипция на част от разговора на Бен Нортън с проф. Майкъл Хъдсън

ВИЖ ВИДЕОТО:

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.