Бaвнoтo oтpaвянe нa мoзъкa – зaпaднaтa пpoпaгaндa изкpивявa дeйcтвитeлнocттa в пpoдължeниe нa дeceтилeтия

Гледайки съвременната българска действителност никой не може да отрече, че има грешки в управлението на страната, но има и грешна представа за ситуацията сред населението, което води до грешен избор и грешни очаквания. Грешките сред населението се дължат на невярна информация, която е спускана с десетилетия по всички информационни канали, а грешките при управляващите се дължат на пълната им некомпетентност, а много често не са и грешки, а осъзнати злонамерени действия в интерес на силите, които им плащат.

Много добър пример за изградените грешни представи дава сравняването на две исторически събития, илюстрирани на горната снимка. Едното е широко огласявано от западната преса – протестите на площад Тиенанмън през 1989 година, а другото се замита под килима – убийствата в университета Кент през 1970 година.

Въпреки класическата пропаганда за “тоталитарните китайци, които са убили невинните студенти борещи се за демокрация”, реалните факти показват една съвсем друга картинка. Китайското правителство търпи протестиращите в центъра на града 45 дена и преговаря с тях, дори приема част от условията им. Въпреки легендата за чисто студентския бунт, реално има доста протестиращи, които се оказва, че са с криминален произход или свързани с чужди посолства. Полицията и армията през по-голямата част от времето са без оръжие и дори без палки в опит да укротят буйнствата без жертви сред цивилното население. Затова и има висок брой загинали сред силите на реда.

Най-трагичните инциденти са няколкото войника, които са бити и изгорени живи от тълпата и обесени показно. Стотици военни машини са изгорени от протестиращите, които вземат от тях оръжия и ги използват срещу полицията и военните. Накрая армията успява да потуши бунта с жертви и от двете страни. Същността на трагедията на площад Тиенанмън е една неуспешна цветна революция, в която са ранени около 3000 души, а около 200 са убити, от които 36 студенти.

От другата страна имаме убийствата в университета Кент в САЩ. На 30 април 1970 година президентът Никсън обявява, че ще навлязат и в Камбоджа и по този начин ще въвлекат още една жертва във войната с Виетнам. Студентите на много места се организират за протести и на 4 май около 1300 студента са се събрали на поляните на университетското градче. Губернаторът на щата ги обвинява в национално предателство, а националната гвардия е изпратена да ги разпръсне. След като отказват да се разотидат започва стрелба и 4 студенти загиват, 9 други са ранени.

Поуката е, че Щатите са демокрация, а Китай кървава диктатура. Въпреки че китайците преговарят месец и половина с агресивна тълпа, която гори хора и стреля на площада пред седалището на властта в столицата. Въпреки намесата на чужди сили в организирането на протестите. От друга страна американците без да са минали и два дена от началото на протестите и без въобще да вземат предвид исканията на студентите, които си стачкуват на ливадата в парка на университетския двор, пускат националната гвардия да стреля по тях.

Поуката е, че стотици подобни примери от близката ни история – политическа, икономическа, обществена са изкривявани с десетилетия и мнозинството от нашите съграждани основават своето мнение за един или друг проблем на откровени лъжи и манипулация. Доброто образование и историческата истина са единственото, което може да ни помогне да се измъкнем от блатото, в което се намираме.

Вижте видео репортаж на китайска телевизия от времето на събитието. Чувствителните да имат предвид, че кадрите на изгорени тела са достатъчно брутални.

Виж и интересна статия на английски, която може да бъде автоматично преведена от браузъра на български – дава доста примери през погледа на западни журналисти за Тиенанмън, както и информацията за убийствата в университета Кент в САЩ на 30 април 1970.

Автор: Георги Съйков

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.