Боян Рашев, енергиен експерт: Новата 2025 г. започна с усещане за студен и снежен януари – поне в София. Измерванията обаче казват друго – средната температура в България е била 1.7 градуса, тоест с 2.8 градуса над старата климатична норма (1960-1990 г.). Видно е от приложената долу графика. Това е по-голяма положителна амплитуда дори от миналата година (+2.5 градуса за целия месец). Тоест тази година зимата е по-топла, дори сравнена с рекордно топлата зима на 23-24 г.
Въпреки горното, потреблението на електроенергия през настоящия зимен сезон чувствително скача. Сутрешните и вечерните пикове на товара тази седмица стигнаха нива от 7000 МВт. Почти постоянно сме в нетен внос (черната линия на нашето потребление е над оцветените зони на производство на централите ни), който е особено голям сутрин и вечер – надхвърля 1000 МВт понякога.
Какво правят централите в това време?
АЕЦ Козлодуй си работи стабилно и осигурява базата от 2000 МВт. Дано няма проблеми там.
Големите ВЕЦ на НЕК започнаха да работят много активно (вкл. ПАВЕЦ Чаира) – редовно вдигат над 1000 МВт вечер за осигуряване на пика. Добре, че паднаха валежи.
Топлофикациите и заводските централи стабилно работят близо до максималния си капацитет.
Слънчевите и вятърните централи правят това, което могат най-добре – появяват се и изчезват почти безконтролно. Понякога дават значими количества енергия – особено в слънчеви дни. Тогава реализираме малкото часове на нетен износ, но и цените падат. Хубавото е, че вече се вижда приноса на батериите вечер.
Големите лигнитни ТЕЦ (втората графика) постепенно увеличават работата си като през последните дни достигат почти 3000 МВт. Редовно участват всички налични блокове като държавната ТЕЦ „Марица изток 2“ често дава 1500-1550 МВт. Само един блок на ТЕЦ „Бобов дол“ стои постоянно в резерв. Това обаче са само 150 МВт мощност – абсолютно недостатъчно…
ВИЖТЕ ОРИГИНАЛНИЯ ПОСТ НА ЕНЕРГИЙНИЯ ЕКСПЕРТ БОЯН РАШЕВ ВЪВ ФБ ТУК
Припомням, че ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ беше вкарана в спешен порядък обратно в оперативен режим в началото на годината и днес работи с 2 от 4-те си блока. Без тази централа сега щяхме да внасяме много повече ток, а недостигът на пазара щеше да бъде значително по-голям. Оттам и цените, особено в пиковите часове, щяха да са драматично по-високи.
В сегашното си състояние системата очевидно не може да осигури покриване на потреблението при надхвърляне на 7000 МВт товар – а това със сигурност ще се случи при първия по-голям студ.
България не само, че не е енергийният износител на Балканите. Ние вече не можем да осигурим собствената си икономика и домакинства. Загубили сме електроенергийната си независимост и разчитаме на съседите – и то по време на война…
Това е положението.
С много,ама с много малко акъл може да се стигне до заключението защо не България, а тъпите кратуни на нашите политически подлоги не могат да осигурят тока за държавата.Първо,защото станахме доброволна колония на САЩ и Брюксел,защото не друг а нашият „стратегически съюзник“ пое енергетиката.С парите за ам. изтребители,кото даже не са ни нужни, Белене можеше отдавна да произвежда ток.Трите електропреносни дружества отнасят печалбите си в чужбина. А нашите бедняци и пенсионерите зъзнат като кучета.При това голямата промишленост вече я няма.Ликуй народе!!!!