Eвpoпapлaмeнтът oдoбpи кoмитeт за цeнзypa в интepнeт

Европейската комисия под ръководството на Урсула фон дер Лайен превърна „Европейския демократичен щит“ в приоритетна цел през новия си мандат.

Европарламентът предприе още една стъпка в продължаващите си усилия за контрол на потока от информация онлайн, като одобри създаването на нова комисия, натоварена с борбата с това, което той описва като чужда намеса и дезинформация.

Наречен „Европейски демократичен щит“, комитетът беше обявен като предпазна мярка за демократичните процеси, но инициативата поражда сериозни опасения относно цензурата онлайн. Създаването на комитета е предложение на Европейската комисия за 2024-2029 г. и се очаква да започне да функционира през следващата година.

На пленарна сесия в Страсбург решението получи силна подкрепа, като 441 членове гласуваха „за“, 178 бяха „против“, а 34 се въздържаха.

Въпреки че се представя като мярка за защита на демокрацията, критиците отдавна се съмняват дали такива всеобхватни правомощия не рискуват да задушат несъгласни възгледи под прикритието на борба с дезинформацията.

Мандатът на комитета се простира до проверка на онлайн платформи, съдържание, генерирано от изкуствен интелект, и така наречените „хибридни“ заплахи – широки категории, които потенциално биха могли да обхванат легитимно политическо изказване или алтернативни възгледи.

Състоящ се от 33 членове, специалният комитет „Европейски щит на демокрация“ ще изпълнява мандат от 12 месеца. Неговият състав, който ще бъде определен от политическите групи в Европарламента, ще бъде обявен в края на януари. Обхватът на отговорностите му включва преглед на съществуващите закони за потенциални слабости, които биха могли да бъдат използвани, и препоръчване на реформи.

Опозиционните на неолиберализма сили в Европа смятат, че този подход на Европейската комисия цели да увеличи регулаторната тежест и цензурата върху опозиционните интернет сайтове, която да възпира свободата на изразяване и прозрачността при вземането на решения.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

4 коментара

  1. Що бе, това са истинските евроатлантически ценности.Аз вече се питам,извън „СЕМЕЙСТВОТО“ на Делянча, ние останалите какви права и свободи имаме,останало ли ни е нещо,или да търсим джамия за поклонение,щото те вече са по няколко във всяко село.Да се молим бе Феноменът да ни даде обещаното,любов и щастие и свадбите на момиченцата да започват от 12 години, както и социалните помощи.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.