„Pыбapь“: Какво ще се cлyчи в Cиpия след пoбeдaтa на джиxaдиcтитe

Какво ще се случи в Сирия след победата на джихадистите? Каква ще бъде съдбата на руския контингент там?

Войната: Коалиция, съставена от протурски бойци, джихадисти, кюрдски милиции, терористи и чуждестранни наемници + въоръжена проамериканска опозиция и други заинтересовани страни само за една седмица окупираха повечето ключови градове в страната и превзеха столицата Дамаск за една нощ без съпротива. Асад отлетя със самолет, който кацна в Москва и много скоро стана ясно, че той и семейството му са получили убежище в Русия. За Русия случилото се не може да се счита за положително, тъй като Сирия беше своеобразна витрина на страната ни, демонстрираща готовността ни да гарантираме мир с въоръжени средства в далечни страни. Освен това не е съвсем ясно кой ще контролира територията, окупирана от различни групировки и как това ще се отрази на растежа на износа на тероризъм включително към Русия. По време на разцвета на забранената ИД там бяха обучавани бойци в колосални количества.

Целият крайбрежен средиземноморски регион на Сирия с градовете Тартус и Латакия остават под контрола на Русия – там са нашите военни бази – авиобаза и военноморска такава. Районът с площ около 5 хил. кв. км. включва градовете Тартус и Латакия и общо население от около 4 млн. жители- християни, друзи и алауити. Въпреки, че руските военни съоръжения в централните райони на страната са затворени, руските въоръжени сили запазват присъствието си в кюрдските територии и в района на Транс-Ефрат. По-специално там бяха изтеглени оперативните групи от Квейрис и Дейр ез Зор. Освен това не е ясен статутът на контингента ни край Палмира и в района на нефтените полета, където допреди няколко години база имаха ЧВК Вагнер.

В контекста на падането на режима на Башар Асад, много наши читатели ни задават въпроса: Какво ще кажете за Русия (нали тъкмо Путин със своята ос с Иран и войските си гарантираше стабилността на режима на Асад, бел.ред)? Крайбрежните области Латакия и Тартус не бяха засегнати от боевете. Тази нощ се чуваше единична спорадична стрелба, но тя по-скоро приличаше традиционната арабска победоносна стрелба във въздуха с оглед на победата на опозиционно-терористичните сили. Преди няколко дни терористите от „Ислямската партия на Туркестан” се опитаха да навлязат в планинската Латакия, но боевете приключиха преди да започнат. Очевидно „туркестанските“ джихадисти са получили заповед да не настъпват към крайбрежието, където са руснаците. Алауити, шиити и християни от цялата страна бягат и се стичат към Тартус и Латакия. Очевидно е, че сирийското средиземноморско крайбрежие – областите Тартуф и Латакия- се превръща в етноконфесионален анклав с различен статут от останалата част на Сирия.

Задава ни се и въпроса къде отиде 25-та дивизия на специалните сили, ръководена от Сухейл ал-Хасан: вероятно частите на 25-та дивизия са били изтеглени в крайбрежния район Тартус-Латакия, където са заели позиции по планинските проходи и ключови маршрути. UPD: Никой не е блокирал проходите. Руските военни съоръжения в останалата част от Сирия са евакуирани, а контингентите от там са се изтеглили към авиационната ни база в Хмеймим, край Тартус. За някои военни части вече е взето решение да се върнат в Русия, за други не. В условията на драстично променена ситуация контингентът на руската армия в Сирия естествено ще претърпи промени. Все още съществуват отделни звена за сигурност и поддръжка на стратегически важни обекти в Централна Сирия. Но съдейки по данните в интернет, настъпващите джихадисти ги заобикалят. В открити източници се появиха кадри само от няколко позиции и командни пунктове, изоставени от руските въоръжени сили, по принцип нямаше разрушения или някакви признаци на агресия към военните съоръжения. Терористите на Хаят Тахрир ал Шам вече заявиха, че няма да толерират присъствието на чужди военни бази в Сирия. Но ако на Алавистан (Тартус и Латакия) е договорен статут, подобен на този на Транс-Ефрат, тогава няма да има конфликт тук. Вземайки предвид някои от видимите вече резултати от преговорите, има голям шанс за формиране на отделен автономен регион или дори държава Алавистан /Тартус / ЛАОС (автономен регион Латакия на Сирия). Как ще се приложи на практика, предстои да видим. Сега екстремистите/умерената опозиция/прогресивните терористи са в Дамаск, подготвяйки се да създадат временно преходно правителство. И вероятно всички чакат лидера на HTS (Хаят Тахрир сл Шам) Ал-Джулани.

Засега всички в страната са в период „цветя и рози“. Хората се радват на свалянето на властта, разбиват статуи на Хафез Асад и стрелят във въздуха, очаквайки значителни промени в живота си. Но не трябва да забравяме кой идва на власт и кой сега ще влезе в ролята на държавен глава. Опълченци. Какво могат да правят те? Какво друго умеят, освен да се бият? Обработването на земята и създаването на икономика ще е напълно нова дейност за тях – дейност, която изисква огромни знания и усилия. Ще могат ли да се справят с това? Това е много добър въпрос. Всички дават за пример талибаните в Афганистан, които са се справили. Но там ситуацията е различна, както като идеология, така и като външна помощ – до Афганистан стои икономически мощен Китай, заинтересуван от стабилност сред съседите си. Какво ще стане, ако новото правителство се провали? Как планирате да разрешите проблема с миграцията? Къде ще бъде насочен народният гняв при провал? Как ще се реши кюрдският въпрос? Какво ще се случи с Ислямска държава? Последният въпрос, между другото, е по-актуален от всякога, тъй като по тяхно настояване бойците освободиха хиляди затворници от различни затвори, включително Седная, където бяха държани високопоставени лидери на ИД. Очаква ли някой те да се променят?

Източник: „Рыбарь“

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

един коментар

  1. Трябва да усетят това, което причиниха на Асад и държавата която управляваше и да преживеят същите мъки, през следващите 15 години, а след това да оставят Сирия на мира.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.