Чуждестранните инвестиции са толкова нищожни, че даже няма смисъл да ги обсъждаме. Това, че са намалели с 63% спрямо същия период на миналата година, или пък че са се вдигнали, не е от значение на фона на факта, че от години делът им спрямо БВП е нищожен. През 2006-а година те бяха малко над 4 млрд. евро и към онзи момент представляваха над 16.6% от БВП. 2007-а година даже стигнаха 19% от БВП. Сега, към септември, 2024 г., размерът им представлява едва 1.2% от БВП. Дори да стигнат 2% до края на годината, то те пак са намалели 10 пъти в сравнение с 2007 г. Тенденцията е ясна – чуждестранните инвестиции у нас са намалели катастрофално и са на изчезване. Това коментира пред Надя Обретенова от БНТ Людмила Елкова от УС на БНБ.
От България се изнасят не само чуждестранни инвеститори, отиват си и много български бизнеси, които се изнасят, например, към Румъния.
Според Елкова политическата несигурност у нас и тежката бюджетна ситуация не дават повод за оптимизъм. „През последните месеци работодателите се противопоставят на решение на правителството да вдигне минималната работна заплата. Аз не знам колко инвеститори са напуснали заради минималната работна заплата, но съм сигурна, че това, което се случва с бюджета, създава голяма непредвидимост за бизнеса. Днес вдигаме осигуровки, утре акциз, на третия ден нещо друго, после нови регулации и свръхрегулации“, коментира Елкова.
Според нея възможностите за увеличаване на приходите, за да се запълнят големите пробойни в бюджета за 2025, са близко до нулата.
“Ако приемем, че осигуровките няма да бъдат вдигнати, а аз считам, че няма и не е редно да бъдат вдигнати на фона на спадащата ни икономика – остава да се вдигнат акцизите на цигарите и алкохола. Увеличаването на тези акцизи обаче не е в състояние да донесе значими приходи на хазната”, коментира Елкова. Според нея е редно да бъдат върнати на предкризисните нива и намалените ДДС ставки извън туризма, но и от там се очаква ограничен по размер приход. “Няма как да имаш преки данъци от 10% и да искаш диференцирани ставки, поне ДДС ставката трябва да е стандартна. Няма как и данъци да не плащаме, и разходи да искаме да извършваме”, коментира Елкова.
Тя определи като фантасмагория и безпомощност обявените очаквания за постъпления в бюджета от 3.9 млрд. лв. “Не знам дали си вярват авторите на тази идея, но тя изглежда несериозна от всяка гледна точка. Никъде в света няма такава практика.
Относно предложението НАП да опрости лихвите по дълговете на физически лица и фирми длъжници, които не са ги платили с години… Има много проблеми с тази идея. Първият е философски – защото трябва да излезеш и да кажеш на всички останали, които добросъвестно са си платили данъците: „Вие, които сте изрядни данъкоплатци – глупаци сте. Вторият проблем също е философски – това създава очакване сред населението, че ще има подобни амнистии и в бъдеще”, коментира Елкова. Тя изтъкна, че тези декларирани от длъжниците на НАП, но неплатени данъци, е следвало да бъдат събрани. “Възникват два въпроса, ако длъжниците са можели да ги платят навремето, защо не са ги платили. А ако тогава не са можели, как сега, когато нямат търговска и производствена дейност, ще могат да ги платят”, попита финансистът. Според нея обявеното число е абсолютно нереалистично, защото зад него стои данъчна основа от порядъка на 40-50 млрд. лв. Това е абсолютно фантастично, просто се търси начин да се покаже, че може отнякъде да се осигурят средства за дупката в бюджета, коментира още Елкова. Тя направи прогноза, че няма да има приет бюджет за 2025-а година и правителството ще работи с удължителен закон, като междувременно тегли нови заеми.
Коментирай първи