Военните маршрути за снабдяване на украинската армия са известни на руските въоръжени сили, така че западните далекобойни оръжия ще станат същата законна цел за унищожение от Русия, както другите видове въоръжение. Това заяви пред ТАСС първият зам.-председател на Комисията по отбрана и сигурност на Съвета на федерацията Виктор Бондарев, коментирайки евентуалното решение на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън за нанасяне на удари с далекобойно оръжие дълбоко в Руската федерация.
„За руските въоръжени сили логистиката на обезпечаването и обслужването на военните доставки за въоръжените сили на Украйна е известна отдавна. Така че далекобойните оръжията с голям обсег ще станат същата мишена, както всички други цели, които редовно унищожаваме. (…) Във всеки случай Русия разполага с достатъчно модерни оръжия, за да отблъсне атаки от всякакъв вид оръжия, включително и от далекобойни“, каза Бондарев.
Както отбеляза сенаторът, последствията от възможно изстрелване на далекобойно оръжие от територията на Украйна или извън нейните граници са подробно описани в новата ядрена доктрина на Руската федерация, „с която несъмнено всички разузнавателни служби и центрове за вземане на решения в Съединените щати и Европа вече са се запознали“.
Според Бондарев решението за възможността за използване на далекобойни оръжия дълбоко в Руската федерация е дошло от самите американци. „Самите американци бяха инициатори на тази идея, която започнаха да разпространяват чрез говорителя си Зеленски преди няколко месеца – точно както и идеята им за доставка на Украйна на изтребители F-16. А в периода на смяна на властта в САЩ това дори играе в тяхна полза – те създават проблем както за Русия, така и за новия американски президент, който след това ще трябва да се справи с това“, заключи политикът.
Вчера „Ню Йорк таймс“ съобщи, позовавайки се на свои източници, че Байдън е разрешил нанасянето на удари от територията на Украйна дълбоко в Руската федерация с тактически балистични ракети ATACMS. Изданието отбелязва, че това решение е взето само два месеца преди смяната на властта във Вашингтон и е „сериозна промяна в политиката на САЩ“. Мненията на съветниците на Байдън във връзка с тази стъпка са разделени, пише „Ню Йорк таймс“. На свой ред източници на вестник „Фигаро“ твърдят, че Франция и Великобритания също са разрешили атаки с техните тактически ракети SCALP и „Сторм шадоу“. Все още няма официално потвърждение на тази информация от Вашингтон, Париж и Лондон.
Руският президент Владимир Путин неотдавна заяви, че страните от НАТО сега обсъждат не просто възможното използване на западни оръжия с далечен обсег от Киев, а всъщност решават дали те самите да се включат пряко в украинския конфликт. Прякото участие на западните страни в украинския конфликт ще промени същността му, Русия ще бъде принудена да взема решения въз основа на създадените по този начин заплахи за нея, добави той. Прессекретарят на руския лидер Дмитрий Песков отбеляза, че изявлението на Владимир Путин за последствията от ударите със западни оръжия дълбоко в Русия е пределно ясно и недвусмислено и няма съмнение, че е достигнало до адресатите.
Коментирай първи