Автор: Даниел Търнър, thefederalist.com
На всяка държава й се налагаше да конвертира своята валута в американски долари – това е нещото, което превърна долара в глобална валута. Благодарение на Джо Байдън обаче всичко това приключи.
Споразумението на САЩ със Саудитска Арабия от 1974 г. превърна долара в петродолар. През въпросната 1974 г. са изминали две години от началото на първия мандат на Джо Байдън като щатски сенатор. Това фундаментално за американската икономика споразумение обаче приключи миналата седмица, половин век по-късно – по време на първия и надявам се последен мандат на Байдън като американски президент.
Сред всички най-важни новини, малко са по-важни от тази. Тя е несъизмеримо по-голяма от присъдите на президента Тръмп и Хънтър Байдън, по-голяма от докладите за работните места и инфлацията, и дори по-голяма от мигрантската криза по южната ни граница. Защото краят на петродолара е краят на Съединените щати като единствената суперсила в света.
До миналата седмица петродоларът гарантираше господството на Америка в световната икономика. Той затвърди петролната индустрия като изцяло американска индустрия, в която другите нации просто взимаха участие. Също както Хенри Форд не изобрети колата, но изобрети автомобилната индустрия, която направи колите достъпни за масите, така и американски титани като Чарлз Прат, Хенри Флаглър и великият Джон Д. Рокфелер не измислиха добива на нефт, но създадоха петролната индустрия, която даде нефтохимическите продукти на масите. Петролната индустрия е чисто американска, а съществуването й на други места като Венецуела и Близкия изток е възможно, защото американците са водещи в тази сфера.
Петролът като глобална стока е американски, даже изцяло американски, и като такъв се търгуваше в световен мащаб в щатски долари, както би трябвало да бъде. Досега.
Ето една аналогия, за да разберете валутата на петролните сделки: Вие сте на почивка в чужда страна и искате да си купите нещо. Продавачът ви казва на английски, защото изглежда, че всички говорят английски, че струва еди-колко си песо, евро, канадски долари и т.н. Но ако имате 20 долара в брой, вече имате сделка. Спестява ви таксата за обръщането на валутата. Така самата стока ви излиза по-евтино. На печалба сте и вие, и продавачът. От това печелят и САЩ, тъй като американският долар замества местната валута. Тоест – дори при такава малка сделка за 20 долара, в която купувате дрънкулка за майка си от уличен продавач в Колумбия, се случваше така, че Америка печели.
Същото се случва с покупко-продажбите на петрол в целия свят за десетки милиарди долари всеки ден.
Въпреки че броят им намаля през последните 20 години, все още половината страни в света държат долара като своя резервна валута. Петродоларът беше стабилизираща валута, тъй като целият свят се нуждае от петрол. Всяка държава, ако искаше да купува нещо по света, трябваше да конвертира своята валута в щатски долари, като по този начин засилваше долара като глобална валута.
Но благодарение на Джо Байдън всичко това рухна.
Нашият национален дълг възлиза на 35 трилиона долара, 9 трилиона от които бяха добавени през последните три години. Инфлацията е нараснала кумулативно с 19 процента откакто Байдън встъпи в длъжност. Цялата администрация на Байдън извърши чудеса от героизъм да накаже петролната индустрия. И когато Америка, най-големият производител на петрол в света, активно се опитва да сложи край на създадената от нея световна петролната индустрия, тогава защо останалите държави производителки на петрол да продължават да използват нашите долари?
Логично е Саудитска Арабия, вторият по големина производител на петрол в света, да започне да гледа на американския долар с нарастващо съмнение. Очевидно е и, че Саудитска Арабия гледа на американския президент с нарастващо презрение. По време на предизборната си кампания през 2020 г. Байдън нарече саудитския престолонаследник Бин Салман „парий“ и му поиска отговорност за смъртта на американския агент Джамал Хашоги през 2018 г. Две години по-късно, когато цената на петрола стана 120 долара за барел, а инфлацията в САЩ гонеше 9 процента, Байдън припълзя на колене пред Саудитска Арабия, протягайки ръка за поздрав към намръщения Бин Салман, искайки от кралството да увеличи производството на петрол. Бин Салман отказа.
Саудитска Арабия има намерения да надмине Съединените щати на глобалния петролен пазар и притежава петролните резерви, партньорите и политическата и икономическа стратегия да го направи. Кралството вече ще търгува своя петрол в собствената си валута. Индия и Китай, двата най-големи вносители на петрол в света, се споразумяха с Рияд да конвертират националната си валута в саудитски риали, оставяйки Америка и нейния долар извън сделката.
Този провал е аналогичен на катастрофалното изтегляне на Байдън от Афганистан: десетилетия работа бяха захвърлени на вятъра за един кратък миг поради некомпетентност и чиста глупост, без нищо, което да оправдае хвърлените ресурси, инвестициите, работата и труда. Всичко това си отиде.
Инвеститорите на Уолстрийт имат акроним, с който описват растежа на фондовия пазар въпреки слабата икономика: TINA (бел ред. „There Is No Alternative“) . Няма алтернатива. Инвеститорите трябва да вложат парите си някъде и са принудени да купуват акции и това действие засилва пазара. Същото може да се каже и за петродолара. Няма алтернатива. Ако искате петрол, а всички се нуждаят от петрол, вие купувате долара и това ваше действие, дори да няма про-доларови намерения, всъщност засилва долара.
Петродоларът принуди страните да търгуват с Америка и по този начин да възприемат американските ценности като свободния пазар и върховенството на закона. Петродоларът елиминира откровените подкупи и кражби в международен мащаб, нещо, което се случва често с други стоки. Търговците на дребно наричат кафето си като „честна сделка“, а диамантите „етични“, за да покажат, че производството им не нарушава човешките права на работещите в индустрията. Никой никога не е слагал етикет на петрола като такъв, защото петролът се търгуваше в щатски долари.
Петрол за 80 долара не е същото като петрол за 540 китайски юана или петрол за 7217 руски рубли, или петрол за 300 саудитски риала. Нито пък ситуацията е същата, както когато доларът е реална стока.
Какво ще замени петродолара като глобална, базирана на стоки валута? Вероятно китайският юан. Радикалният натиск на администрацията на Байдън „да станем зелени“ само укрепи Китай, както организацията, която представлявам, „Power The Future“ документира в доклад за Конгреса. Свидетелствах пред Комисия в Конгреса по абсолютно същата тема, но вместо да го обсъдим, демократите в Камарата на представителите решиха да ме обиждат. Мога да ви гарантирам, че конгресменът Бил Паскрел, демократ от Ню Джърси, 87-годишен кисел партократ, който размаха пръст срещу мен заради „злобни туитове“, вместо да обсъжда трилионите, които дадохме и даваме на Китай за да купуваме от тях вятърни и слънчеви системи, няма представа, че петродоларът приключи. Мога да ви гарантирам, че безполезните служители в кабинета му нямат коментар по въпроса.
Байдън иска да се откаже от петролната промишленост и да я замени с китайската зелена промишленост заради екзистенциалната криза с промяната на климата… или както самият той би се изразил: „нали знаете, онова нещо…“. Въпрос на време е Америка да се пристрасти към китайската зелена индустрия по начина, по който американците в момента масово се тровят с китайския фентанил, а въпрос на време е и Китай да поиска от нас да конвертираме нашата валута в юани за да си купим от тях продукти, които ни трябват. Както Америка изгради саудитската и руската петролна индустрия, сега ние изграждаме китайската зелена индустрия.
Правят го същите хора, които ви казват, че „Америка на първо място“ е език на омразата.
Сривът на петродолара не би трябвало да е изненада за всеки, който е наблюдавал последните три и повече години управление на Джо Байдън. Суверенитетът на Америка е компрометиран на южната ни граница с Мексико. Американските ценности са замърсени от яростен антисемитизъм в колежите и по нашите улици. Американското върховенство на закона е напълно сринато от политизираното Министерство на правосъдието и ФБР. Американският долар се клати. Краят на петродолара е още едно парче от доминото, което се срутва пред очите ни.
Някои неща са обратими. Победата на Тръмп през ноември може да преобърне много неща, като например катастрофалните политики на Джо Байдън по отношение на изкопаемите горива. Конгрес, доминиран от Републиканската партия, може да спре изтичането на трилиони американски пари към комунистически Китай, с които купуваме скъпи и неефективни вятърни и слънчеви инсталации. Но петродоларът си отиде завинаги, а с него и водещата роля на Америка в света. Китайското, руското и саудитското господство в света ще започнат да нарастват, налагайки техните специфични ценности, правейки света малко по-лош.
Източник: thefederalist.com
Този попрочел това онова от от разсъжденията на Катасонов от преди 10 г. и сега блести с интелект пред западната си маймунска публика.