Германия ще плати „ужасна цена“ за антируската си политика,- това мнение изрази историкът Тарик Сирил Амар в статия за немското издание Newsweek.
Както отбелязва авторът, „на Запад казват, че Русия трябва да „претърпи поражение“ в Украйна, защото в противен случай целият международен ред ще рухне, а икономическият възход на Китай е предизвикателство, което Западът задължително трябва да спре. В действителност обаче големият губещ в тази геополитическа рулетка е Германия и в по-широк смисъл – Европа“, посочва той.
„Предполагахме, че първата страна, която ще се поддаде под икономическата тежест на конфликта в Украйна, ще бъде Русия. Сега обаче виждаме, че оръжията на западните санкции до голяма степен се провалиха, те не работят. Руската икономика е стабилна и дори расте. Но какво ще стане, ако Германия се спъне първа?“ – пише Амар в статията си за Newsweek, цитиран от РИА Новости .
Състоянието на немската икономика предизвиква безпокойство сред германците: те са „загубили вяра“ в политическия си елит, който се е поставил изцяло в услуга на американския интерес. Хората са разочаровани и от ценностите и методите на управляващите центристи, пише историкът.
По негово мнение, германският модел на управление преживява двойна криза: икономическа и политическа. Има много причини за тези тежки кризи, но три от тях са свързани с конфликта в Украйна. „Първо, немското население е масово и дълбоко убедено, че Берлин е пожертвал собствените си жизненоважни интереси в полза на американската стратегия. Второ, повечето немци са убедени, че Германия напълно е загубила своя суверенитет. И трето, рецесията и икономическия упадък се задълбочават и това много тревожи населението“, – изброява Амар.
Освен това тук може да се спомене и страхът от ескалация на конфликта и прерастването му в открита конфронтация между НАТО и Русия, продължава авторът, като отбелязва, че „разрушителният потенциал“ тук е „очевиден“.
„Берлин ще плати ужасна цена за това, че прие покорно да следва американската политика на конфронтация спрямо Москва и Пекин“, добавя историкът.
Коментирай първи