100 години от Септемврийското въстание. Какво се случи и възможно ли е днес. Анализ на историка доц. Ал. Сивилов (С ВИДЕО)

Преди сто години хиляди българи въстават срещу дошлото с преврат правителство на Александър Цанков. Как историците виждат събитията един век по-късно? Как е взето решението за началото на въстанието? Можем ли да преодолеем разделението, което разцепва обществото ни от онези години до днес.

ВИЖ ВИДЕОТО:

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

5 коментара

  1. Накратко… Септемврийското възстание е вдигнато от земеделците, комунистите дори не са искали да участват в него, но по-късно се включват. След това, комунистите си го приписват като свое възстание и антифашистко, но истината е, че комунистите първоначално отказват да се включат, колебаят се и се включват по-късно във възстанието, а „антифашистко“ е правилно, защото превратаджиите, които свалят земеделското правителство от власт с Деветоюнския преврат, са определено с фашистки възгледи(наример „Народният сговор“), един от тях е Ал. Цанков, наричан от народа „кръволок“, „кървавия професор“, „черното було на България“ и тогава се ражда сентенцията „Клаха народа си, както и турчин не го е клал“! Преврата е бил изключително жесток и кървав! А Бургас тогава е бил малко селище, не е бил голям град, какъвто е днес!

    Деветоюнски преврат или Превратът от 9 юни 1923 г. е държавен преврат в Царство България, извършен през нощта на 8 срещу 9 юни 1923 г. от армейски части под ръководството на Военния съюз, с който е отстранено правителството на Българския земеделски народен съюз (БЗНС) начело с Александър Стамболийски. В подготовката на преврата участва и Народният сговор, а впоследствие той получава подкрепата на повечето опозиционни сили, като се изключи втората по големина парламентарна партия – Българската комунистическа партия (тесни социалисти). В резултат на преврата, е свалено земеделското правителството на Александър Стамболийски(БЗНС) и е образувано ново – начело с Александър Цанков и включващо представители на всички опозиционни партии, с изключение на комунистите.

  2. До Анонимния, коментирал преди мен: „Всички опозиционни партии без БКП и БЗНС“ по това време са няколко буржоазни либерал-фашистки партийки, които на изборите взимат общо по-малко от 15 процента от вота на избирателите. Те не са имали никакъв друг шанс да вземат изборите и властта в работническо-селска България, освен чрез преврат. И го правят – по възможно най-кървавия и репресивен начин към огромното мнозинство от населението.

  3. Опасни за властта на Борис са земеделците с управление основано на народовластието; и хитрият Борис управлявал с царедворците си политичессия, стопанския, обществения живот, по ген Заимов, с проксита извършва девотюнския преврат и убийството на Стамболийски. Коминтерна и троцкизма не решават за България, английски служби са замесени в атентата на Света Неделя, и надничат зад гърба на Борисдо края му. През януари 1924 г. с новоприетия Закон за защита на държавата, легалната дейност на БКП (т.с.) е преустановена, и през 1927 Борис инспирира Работническа партия уж легална бкп наводнена от полицейските агенти и насетне провалите, разгромите са правило, Гешев знаел всичко, и спокойно доживял във Виноградец пазен от тях. Бил ли е фашист, служил на нацизма и животинската му русофобия

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.