Президентът на Никарагуа Даниел Ортега подписа указ, разрешаващ изграждането на руски военни бази на територията на страната и разполагането в тях на крилати ракети, включително и такива с ядрени бойни глави. Това става ясно от публикация в Телеграм на известния украински журналист и политик, а понастоящем дисидент, преселил се в Русия Дмитрий Василец. Той съобщи какви последствия ще има това решение на никарагуанското правителство.
„Най-вероятно в Никарагуа скоро ще има опит за сваляне на законно избраното правителство и въвеждане на санкции от страна на САЩ. Във всеки момент очаквам изявление от Белия дом, което ще изрази американската „загриженост“ за това, че „демокрацията“ в Никарагуа внезапно е изчезнала и това изисква американските войски да се намесят“, написа Василец.
„Ако сравним – разстоянието между Никарагуа и САЩ е по-голямо от разстоянието между Полша и Русия. Но пък руските свръхзвукови ракети са по-бързи и неуловими, за разлика от американските, и… предполагам, че по-лесно ще доставят ядрения си товар“, коментира още украинският политик.
Никарагуа е сред най-близките съюзници на Русия в Латинска Америка.
„Ако американските ракетни системи могат почти да достигнат Москва от територията на Украйна, време е и Русия да разположи нещо по-мощно в близост до американските градове“ – с тези думи миналата година водещата на руската държавна телевизия Олга Скабеева анонсира новината, че в Никарагуа ще бъдат разположени руски войски, кораби и самолети.
Експертът Стивън Бланк от американския Институт за изследване на външната политика предупреди още миналата година в своя статия, че „Заради войната в Украйна Русия може да се изкуши да разшири военното си присъствие в Никарагуа. „Временното разрешение за акостиране на руски военни кораби в пристанищата на Никарагуа лесно може да се трансформира в постоянна руска военноморска база. Точно по този начин Русия изгради военните си бази в Сирия, Судан и Мианмар“, припомни тогава Бланк.
Днес решението е взето и съвсем скоро буквално под носа на САЩ руснаците ще разположат своите ядрени „аргументи“ в титаничния сблъсък, който ще определи кой ще установи и дирижира новия световен ред.
Кубинската криза е на път да се повтори при съвсем нови условия. Както пишат някои независими анализатори, че и Иванджийски в Строго Секретно, навлезли сме яко в третата световна и ще бъдем щастливи, ако избегнем поне ядрената война, останалите бонуси не можем да си ги представим.