Правителството върна данъчният измамник Румен Спецов за шеф на НАП

Министерският съвет освободи Борис Михайлов от длъжността изпълнителен директор на Националната агенция за приходите (НАП) поради влошаване на събираемостта на приходите от ДДС.

За ръководител на Агенцията е назначен отново Румен Спецов. Румен Спецов е работил като финансов инспектор в Националната агенция за приходите. Спецов бе начело на НАП от май 2021 г. до август 2022 г. Той зае тази позиция след като бе фитнес-инструктор в Дубай и шампион по културизъм.

Припомняме един скандал с неговата фирма, която той продаде на подставено лице, за да не плати на НАП данъци за над един милион лева:

Румен Спецов бе назначен за изпълнителен директор на НАП на 14 май 2021 г. по предложение на Асен Василев, който тогава бе финансов министър в кабинета „Петков“.

Още в същия ден стана ясно, че новият данъчен шеф има спорен момент в биографията си, който поставя етичен казус за неговата годност да заема поста.

От официални данни в Търговския регистър и в публични списъци на НАП е видно, че на 13 април 2016 г. Спецов е продал своята фирма „Гранекс Трейдър“ ЕООД на малоимотно лице. Това се случва няколко седмици, след като на 17 март 2016 г. на Спецов е връчен ревизионен доклад от НАП за установени задължения между 1 и 1.5 млн. лв. след проведена данъчна ревизия.

Дължимата сума, която към днешна дата е в размер на 1.134 млн. лв., продължава да стои неплатена и на практика е несъбираема. Като шеф на НАП Спецов в момента има задачата да събира подобни просрочени задължения, но на този етап очевидно не може да събере дълга на бившата си фирма. В миналото продажбата на закъсали фирми с големи дългове към НАП бе широко разпространена практика за избягване на данъчно облагане и източване на данъци, поради което впоследствие се наложиха законови промени.

Спецов обаче заявява, че не е вършил никакви данъчни измами. Той се хвали с добра събираемост като шеф на НАП, а бившият служебен министър Асен Василев до последно безусловно го защитаваше с аргумента, че разкритията са „серия от театрални постановки“.

В последния си работен ден като министър Асен Василев призна, че Спецов е бил запознат с ревизионния доклад на НАП, преди да продаде фирмата си, но не е разполагал с окончателния ревизионен акт… и това му е позволило да се отърве от фирмата със задължения към държавата от над 1 млн лв., прехвърляйки я на безработен циганин, на чието име се водят още около 40 такива фирми със задължения. Лице, което малко след като „купува“ въпросните фирми, изчезва безследно.

В обясненията пред „24 часа“ Румен Спецов признава, че е знаел за установените от данъчните задължения на „Гранекс трейдър“, преди да я продаде на малоимотно лице, но те не били по закона за ДДС, а заради допълнително начислен корпоративен данък поради непризнати разходи за 2014 г. в размер на 700 000 лв.

„Въз основа на прихода на компанията, който тя сама е декларирала, и не признавайки разхода за покупката на стоки, НАП коригира със 700 000 лв. финансовия резултат. Но пак подчертавам – никъде не се твърди, че има фиктивни сделки, документи с невярно съдържание или опит за измама“, посочва Спецов. При корекция на финансовия резултат със 700 000 лв. обаче дължимият корпоративен данък е най-много 0.07 млн. лв., а не 1.1 млн. лв., колкото НАП търси от дружеството.

Ако обясненията на Спецов пред „24 часа“, че установените от НАП задължения са за 2014 г., когато той все още е работил в НАП и следователно не са натрупани от него, излиза, че те са натрупани по времето, когато съдружник във фирмата е била неговата сегашна съпруга – Плама Желева. Името ѝ фигурира в Търговския регистър като съдружник с 50% от капитала в „Гранекс Трейдър“ от самото начало на преименуването на фирмата през юни 2014 г.

Спецов обяснява, че фирмата му се е занимавала с търговия със зърно, като е искал да развива и производство на фуражи, но не успял да намери финансиране и се разочаровал. Затова решил да продаде компанията, а купувачът, който се оказва малоимотно лице от драгоманско село с криминални прояви, сам го намерил. На срещите с купувача Спецов обяснил състоянието на компанията и започналото производство от страна на НАП, за което обаче нямал никакви притеснения.

Пред „24 часа“ шефът на НАП обяснява още, че е мълчал по случая вече близо пет месеца, защото смята, че „не е работа на изпълнителния директор на НАП, натоварен със специфични задачи в нелеко време, да ходи по медии и да дава обяснения за нещо, което не е извършил“.

От думите му става ясно още, че извън случая с несъбраните 1.1 млн. лв. от бившата му фирма „приходната агенция се справя добре“ и вече не е „бухалка за бизнеса“.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

4 коментара

  1. България се отказа от независимостта си с влизането в натУ и мюсюлманоджендърският халифат.

    Кроманьонци вече притежават повече земя в България от българите, така че въобще за какво говорим?

    Българинът е под тежко РОБСТВО, а задачата му е да слугува и храни престъпници и цигани, докато се извърши подмяната на етническия състав на територията от управляващия башибозук.

    • Четете „Пази,Боже, сляпо да прогледа“ на Алеко Константинов и ще видите, че през турско не е било толкова зле, колкото сега.

      • Просто тогава българите са били по-умни.
        Знаели са, че са под робство, а сега робът се мисли за европеец и е доволен и готов да убива, за да продължи жалкото си робуване.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.