Мария Захарова: Кога Ангела Меркел каза истината за Минските споразумения?

Кога Ангела Меркел говори истината: когато през 2017-а твърдеше, че „Минск е всичко, което имаме“ и е „една добра основа“ за мир или когато обяви, че „споразуменията от Минск са имали за цел да се даде време на Украйна, за да стане по-силна“? Това попита в профила си в „Телеграм“ официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова.

Ето какво пише още Захарова: 

Ангела Меркел за споразуменията от Минск:

5 март 2015 г: „Ако споразуменията от Минск бъдат сериозно нарушени, европейските лидери и Европейската комисия са готови да подготвят и наложат нови санкции“.

20 октомври 2016 г: „Обсъдихме един работен процес, който има много страни и на който трябва да стъпим, когато работим по теми като сигурността, политическия процес. И това трябва да продължи като част от пътната карта за различните стъпки от пакета от мерки за изпълнение на споразуменията от Минск. И това е напредък.“

18 февруари 2017 г: „Минск е всичко, което имаме. За съжаление не мога да кажа, че всички точки от споразуменията от Минск са изпълнени. Необходимо е да се установи дългосрочно прекратяване на огъня. Моето мнение е, че не бива да изхвърляме единственото нещо, което имаме.“

17 март 2017 г: „Много се зарадвах да науча, че администрацията на САЩ и лично президентът са ангажирани с процеса от Минск. Трябва да намерим решение на този проблем. Трябва да намерим сигурно и надеждно решение за Украйна, но отношенията с Русия също трябва да се подобрят, когато настоящата ситуация стане по-ясна. Споразуменията от Минск са добра основа, но за съжаление все още не сме постигнали процеса, на който се надявахме. Въпреки това ще продължим да работим по този въпрос заедно с нашите експерти през следващите месеци.“

20 май 2017 г: „Въпросът за сигурността, както е представен в споразуменията от Минск, е предпоставка за по-нататъшен напредък в политическия процес.“

2 септември 2017 г: „В областта на политиката за сигурност в Европа трябва да направим всичко възможно, за да можем отново да подобрим контактите си. Това включва изпълнението на Минската конвенция. Ако това успее, ще имаме отправна точка за още по-интензивен диалог.“

10 април 2018 г: „Обсъдихме ситуацията, която се очертава във връзка с изпълнението на споразуменията от Минск. Въпреки сложността на ситуацията, не трябва да намаляваме усилията си, защото става дума за хора. Германия и Франция ще продължат да търсят изход заедно с Украйна и Русия.“

18 август 2018 г: „Трябва да работим, за да намерим решение. На първо място това се отнася до въпроса за Украйна. Работим върху това от доста време. Основата е налице и остава – това са споразуменията от Минск. Въпреки че трябва да се отбележи, че все още нямаме стабилно прекратяване на огъня.“

1 ноември 2018 г: „Ако има напредък, тогава можем да смекчим санкциите. За съжаление ситуацията в момента е такава, че споразуменията от Минск не се спазват. Ако нещо е направено, то е само на милиметър напред и право назад. Германия също ще подкрепи продължаването на тези санкции.“

10 декември 2019 г: „Съществува въпросът дали този документ е вкаменен или може да бъде променен. В крайна сметка има някои предложения на председателя Зеленски за промяна. <…> Надяваме се, че този документ отново ще бъде гъвкав и ще бъде съживен.“

И така до 7 декември 2022 г: „Смятах, че не беше правилно да се инициира присъединяването на Украйна и Грузия към НАТО, което беше обсъдено през 2008 г. Страните не разполагаха с необходимите предпоставки за това, а последиците от подобно решение не бяха напълно отчетени, както по отношение на действията на Русия срещу Грузия и Украйна, така и по отношение на НАТО и неговите правила за подпомагане. А споразуменията от Минск от 2014 г. бяха опит да се даде време на Украйна. Тя използва това време, за да стане по-силна, както можете да видите днес. Украйна от 2014-2015 г. не е Украйна днес. За всички ни беше ясно, че конфликтът е замразен, че проблемът не е решен, но това даде на Украйна ценно време.“

И още от същото интервю на 7 декември, 2022 г.: „“Тогавашната Украйна не беше днешната Украйна. Както видяхте в битката при Дебалцево в началото на 2015 г., тогава Путин лесно можеше да ги победи. И се съмнявам, че страните от НАТО можеха да направят толкова много, за да помогнат на Украйна, колкото правят сега“

ВЪПРОСЪТ Е МНОГО КОНКРЕТЕН: КОГА АНГЕЛА МЕРКЕЛ Е КАЗАЛА ИСТИНАТА?

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

един коментар

  1. Много е просто. Мерки лица е креатура на либерастите отвъд. А те никога не говорят истината.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.