Българският балет загуби един от символите си, Иван Цанов, при пълно медийно и обществено затъмнение. Повече от 10 дни колеги, приятели и роднини на прочутия в цял свят балетист събират пари, за да извозят тялото от Италия до родината му и да го изпратят в последния му път. По същото време от Министерството на културата са глухи и неми. В сградата на ведомството имат по-важни задачи – служителите се обучават и привикват да се обръщат към министъра Петър Стоянович с титлата „доктор“.
Повече от 20 години Иван Цанов е премиерсолист на Софийската опера, където играе всички централни роли в репертоара й. Тук си партнира с примабалерините Вера Кирова, Красимира Колдамова, Цвета Джумалиева, Силвия Томова.
Той е най-младият заслужил артист у нас, като през далечната 1982 г. получава званието едва 26-годишен. Иван Цанов завършва хореографското училище в Санкт Петербург. Шеметната му кариера е съпътствана с изключително международно признание. Печелил е десетки престижни награди по всички точки на света. Мнозина специалисти в областта на балета смятат, че най-много тежи отличието му на световния балетен конкурс в Токио.
Танцувал е на най-големите сцени по света в Милано, Рим, Ню Йорк, Виена, Токио. Партнирал си е със световни колоси като Любов Фоминих и Рудолф Нуриев. Между красивия българин, наричан от колежките си Русия ангел, и руската прима балерина Любов Фоминих се разгаря изпепеляваща любов, от която се ражда дъщеря им София. Преди това Иван е женен за българката Албена, от която има син Асен. Цялото семейство на Иван Цанов е свързано с изкуството. Дядо му, баща му и брат му са музиканти в оркестъра на Софийската опера.
В ония хладновати години, когато у нас единственото правилно изкуство е социалистическото, Иван става гражданин на света. Честите му пътувания в чужбина винаги завършват с по няколко куфара, пълни с подаръци за близки и приятели. Той беше най-широко скроеният и най-нематериалният човек в гилдията, твърдят негови колеги.
През 1990 г. заминава за Италия и през последните 23 години животът му е свързан с тази страна. Заедно с Фреди Франдзути основават Balleto del sud. Иван Цанов създава многобройни балетни школи в различни градове на Апенините – Верона, Торино, Рим, Неапол, Козенца. Домът му край Неапол се превръща в дядовата ръкавичка. Тук постоянно е пълно с българи, които или търсят работа, или помощ, или са дошли на екскурзия. Епикуреец и бохем, с отворено сърце за приятели и познати, Иван винаги е готов да подаде ръка.
„Той беше един от малкото българи, които безкористно помагаха на колегите си. Той беше голям човек и срамота е, че България не се сети за него, докато всички издания в Италия гърмяха със скръбната новина за кончината му. На некролога му написахме: „Чао, аморе!“. И това е стонът на цялата гилдия, защото всички много.обичаме Иван, нашият рус ангел“, през сълзи разказва шефката на Софийския балет Сара-Нора Кръстева.
Дори след като научава тежката диагноза за левкемия, Иван Цанов не губи надежда, че ще пребори коварната болест. През последната си година той не показва пред никого, че се бори за живота си. „Добре съм. Живея си така, както винаги съм живял“, казваше пред приятели артистът, който, след като покори Миланската Скала, се пресели при ангелите.
Коментирай първи