Финaнcoвият кopифeй Kpeйг Xeмкe: Пpeдcтoи мacивнa дeвaлвaция нa дoлapa пpeз 2025 г.

Финансовият анализатор и експерт по благородни метали Крейг Хемке, който придоби световна известност със своите точни прогнози, заяви в началото на 2024 г., че до края на календарната година държавният дълг на САЩ ще нарасне с още 2 трилиона долара, достигайки главозамайващите 36.3 трилиона $ (36 300 милиарда, което е около 125% от БВП на страната). Прогнозата му се сбъдна с точност до третата цифра след запетаята. Тези дни Хемке представи своята, този път много по-мрачна, икономическа прогноза за 2025 г., като обърна специално внимание на нарастващите лихвени проценти и тяхното въздействие върху икономиката.

Контрол на доходността и безконтролното печатане на пари

Хемке предупреждава, че ако икономиката на САЩ навлезе в рецесия и правителството не успее да овладее бюджета, Федералният резерв може да започне открито да прилага „контрол на доходността“. Този термин описва печатането на големи количества пари, за да се изкупува държавен дълг.

„Да, точно така. Парите трябва да идват отнякъде, нали?“ – казва Хемке. Той обяснява, че Федералният резерв ще стане последната инстанция за изкупуване на дълга, като създава нова валута, за да поддържа ниска доходност по облигациите. Според него това ще доведе до масова девалвация на долара, подобно на случилото се след COVID-19.

„Това е създаване на пари, долари, които се вливат в икономиката. Резултатът е инфлация, която удря обикновения човек – мен, вас и всички, които трябва да използват долари, за да купуват стоки.“

Правителството е пред голяма дилема

Според Хемке правителството на САЩ разполага с два варианта: или да продължи да печата пари, или да намали разходите. И двата избора обаче имат своите сериозни последствия: „Ако намалите дефицита с 2 трилиона долара, това ще означава, че няма да имате 2 трилиона растеж. Това е много сложна ситуация, която не е толкова проста, колкото се опитват да я представят финансовите медии.“

Намаляването на разходите ще доведе до пресъхване на ликвидността, спад в данъчните приходи и срив на пазара. Продължаването на паричното печатане, от друга страна, ще задълбочи инфлацията и ще намали покупателната способност на долара.

Съветите на Хемке: Как да защитим спестяванията си

Хемке препоръчва инвестиции в злато и сребро като най-добрата защита срещу паричната нестабилност. Той подчертава, че още през 1971 г., когато президентът Никсън прекъсва връзката между долара и златния стандарт, цената на 400-унцово златна кюлче е била 11 000 долара. Днес същото кюлче би струвало 1.1 милиона долара.

Кюлчета злато

Трябва да направим същото като централните банки през последните три години – да инвестираме в злато и сребро.

„Централните банки по света – в Китай, Русия, Полша, Турция и Индия – конвертират своите доларови резерви в злато. Ние също имаме доларови резерви, било то като спестявания или приходи. Трябва да направим същото като централните банки през последните три години – да инвестираме в злато и сребро. Това е най-добрата защита в тази лудост.“

Ситуацията с нарастващия държавен дълг и инфлацията създава сериозни рискове за долара. Според Крейг Хемке, паричното печатане от страна на Федералния резерв и липсата на устойчиви бюджетни политики ще доведат до значителна девалвация на валутата. За защита на своите активи той препоръчва инвестиране в злато и сребро, което, по думите му, е надежден инструмент срещу икономическа нестабилност и загуба на покупателна способност.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

2 коментара

  1. А ако си старец в какво да инвестираш,и като натрупаш злато или сребро кога и как можеш да го трансформираш обратно.Знае ли всеки, колко години живот има пред себе си за дългосрочна инвестиция.Може ли да използуваме парите си след прераждане. Абе парите ли са най-важното в тоя свят или духовните радости, радостта да обичаш, да твориш, да даваш на другите радост, да се опианяваш от гледки, от музика, от ласките на вятъра и слънчето.Трябва ли да напомняме,че в историята остават имената си не бизнесмени и търговци,а само и изключително колоси нан духа.Колко пари е имал наш Христо,застрелян само на 28 години, колко пари е имал наш Васил Левски,а такива са стотици и хиляди.

  2. Както казват едни стари българи: „Рънъта, прай борбъта!“, в днешно време, може да се замести с „Паръта прай борбъта!“.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.