Комплексът е в състояние напълно да обезвреди най-силния коз на Украйна в борбата й срещу Русия – дроновете
Новата руска система за противовъздушна отбрана гарантирано унищожава както отделни дронове, така и техните „рояци“ – до 1000 дрона едновременно, а също така е ефективна срещу други заплахи, включително крилати ракети
СН: „Kpoнa-E“
Руската система за противовъздушна отбрана „Крона-E“ гарантирано унищожава както отделни дронове, така и техните „рояци“, а също така е ефективна срещу други заплахи, включително крилати ракети, пише Брандън Уайхърт в The National Interest. В момента тя няма конкуренти на световния оръжеен пазар.
Руската система за борба с безпилотни летателни апарати „Крона-Е“ е резултат от опита на Москва, натрупан в бойни действия. Конфликтът в Украйна, който вече е в своята четвърта година, се характеризира с широко и не винаги обмислено използване на безпилотни летателни апарати и от двете страни. Наистина, безпилотните самолети напълно преобърнаха общоприетото схващане за съвременната война, карайки и двете страни, особено руснаците, да разработят набор от все по-добри системи за борба с дроновете.
„Крона-Е“ е едно от тези противодействия и засега най-успешното. Новата анти-дрон система има възможността да унищожи едновременно рояк от до 1000 дрона. Комплексът беше представен от концерна „Калашников“ на оръжейното изложение IDEX 2025 в Абу Даби и стана сериозна стъпка напред в решаването на наболелия безпилотен проблем. „Крона-Е“ е разработен за защита на критична инфраструктура, правителствени сгради и градски зони и съчетава усъвършенствани възможности за откриване, високи нива на автоматизация и прецизно насочвани ракети, за да се противопостави на широк спектър от въздушни заплахи с фокус върху дронове.
По своята същност комплексът „Крона-Е“ е зенитно-ракетен комплекс с малък обсег за териториална противовъздушна отбрана. Концернът „Калашников“ е най-известен със своите малки оръжия, особено с емблематичния автомат AK-47 и многобройните му производни, но дизайнерското бюро се е насочило към по-модерни отбранителни системи. Това отразява общия подход „всичко на палубата“, който конфликтът в Украйна изисква от Русия.
Какво представлява системата за противовъздушна отбрана „Крона-Е“
Комплексът „Крона-Е“ е интегриран в обширна мрежа, която включва системи за откриване, автоматизирани командни пунктове и мобилни или стационарни бойни модули.
Управляемите ракети от два типа, 9M340 и 9M333, са гаранция за унищожаване на всички открити дронове, както и редица други заплахи, включително крилати ракети, хеликоптери и високоточни боеприпаси. Най-новият 9M340 използва технология за лазерно насочване за повишена точност, докато 9M333 от съветската ера с инфрачервено насочване осигурява надеждна резервна опция. Тази комбинация въплъщава прагматичен подход, който съчетава авангардни иновации с доказани технологии за максимална оперативна гъвкавост.
Въпреки потенциално широкия си спектър от приложения, системата „Крона-Е“ очевидно е проектирана да противодейства на заплахата от украински дронове, която дразнеше Кремъл през целия конфликт. Очаква се „Крона-Е“ да бъде разположена около ключови съоръжения в Русия, от петролни рафинерии и комуникационни центрове до военни бази.
Радиусът му на поразяване се оценява на между един и половина и десет километра (в зависимост от варианта на ракетата). Вертикалното изстрелване осигурява на системата 360-градусово покритие и ѝ позволява да реагира на заплахи от всяка посока – наистина критична характеристика на нестабилни и изпълнени със събития бойни полета, където дроновете често се приближават по напълно непредвидими начини.
С други думи, „Крона-Е“ може да създаде надежден и ефективен защитен „купол“ около стратегически обекти.
Отличителна черта на „Крона-Е“ е двулентовата радарна система за откриване и проследяване на цели, както и възможността да бъде базиран на шасито на колесен бронетранспортьор, като БТР-82A, за мобилност и гъвкавост. Комплексът е оборудван с многорежимна радиолокационна станция с фазирана антенна решетка. Радарът работи при всякакви метеорологични условия и се смята, че може да преодолее мощно заглушаване на противника благодарение на възможностите си за електронно противодействие.
Важно е, че значителна част от работата на „Крона-Е“ е автоматизирана благодарение на изкуствен интелект. Автоматизацията намалява зависимостта на системата от оператора и позволява по-бързо време за реакция – според съобщенията отнема само осем до десет секунди, за да се ангажира целта – което може да се окаже ключово предимство срещу високоскоростни или нисколетящи дронове.
Интегрирането на „Крона-Е“ с други мрежи за противовъздушна отбрана, включително системите „Панцир С1“ или С-400, засилва ролята му в стратегиите за многопластова отбрана. Чрез обмен на данни с други платформи, той може да приоритизира цели и да координира контраатаки, създавайки здрав щит както срещу отделни дронове, така и срещу атаки на рояк.
Радарното откриване се допълва от оптико-електронни системи, включително термични и дневни камери, което затруднява дори невидимите вражески дронове да избегнат прихващането.
„Крона-Е“ — водещата система за борба с дронове за износ
В глобален мащаб „Крона-Е“ прави Русия лидер на пазара на антидронове и може да привлече страни, изправени пред подобни заплахи от дронове от бунтовници, терористи или конкурентни държави. Дебютът му на IDEX 2025 сигнализира за намерението на Русия да изнесе системата в страни от Близкия изток, Африка и Азия, където бойните действия с дронове се превръщат във все по-сериозен проблем.
Като предлага модулно и сравнително достъпно решение, Русия се стреми да съперничи на западните системи, от американския Patriot до израелския Iron Dome. В същото време се очаква ниската цена на „Крона-Е“ да ѝ осигури конкурентно предимство пред израелските и американските версии.
„Крона-Е“ от концерна „Калашников“ се вписва в цялостната руска военна доктрина за създаване на многослойна противовъздушна отбрана, където системите с малък обсег допълват платформите със среден и голям обсег, за да създадат припокриващи се отбранителни зони. Този подход е особено уместен в градска среда или индустриални зони, където точността е от решаващо значение за предотвратяване на странични щети.
В допълнение, мобилността на „Крона-Е“ позволява тя да бъде разгърната своевременно за защита на временни или предни бази на украинска територия, увеличавайки оперативната гъвкавост на Русия в зоните на конфликт.
Системата дава индикация за това колко далеч са напреднали руските въоръжени сили от първите дни на конфликта, който започна през февруари 2022 г.
За автора
Брандън Уайхърт е старши редактор по национална сигурност в The National Interest, старши сътрудник в Center for the National Interest и сътрудник на Popular Mechanics. Редовно съветва различни държавни агенции и частни организации по геополитически въпроси. Публикувал е в много издания, включително The Washington Times, The National Review, The American Spectator, MSN, Asia Times и много други. Автор на редица книги.
Добре е да се знае: по време на своето съществуване Съединените щати са били във война през 92% от времето си, тоест 225 години от 243….
Малцина ще оспорят, че Съединените щати са в почти перманентно състояние на война, без война те ще загинат. Заради тях загиват други. Всичкото Зло идва от Запада.
А ние пак сме на погрешната страна, на страната на Злото. Нищо ново.