Тhе Nаtiоnаl Intеrеst: Mocквa нe ce шeгyвa – cъздaдe opъжиe – yбиeц нa Stаrlink

Системите за електронна война „Калинка“ и „Тобол“ са проектирани специално за нарушаване на сателитната комуникация и навигация. Пентагонът и украинските въоръжени сили бият тревога: новите руски системи слагат край на господството на Starlink

Автор: Брандън Уайхърт, The National Interest

Москва отдавна разработва различни методи за ограничаване и потискане на сателитната мрежа Starlink, но последните й две военни разработки изглежда са успелипише Брандън Уайхърт в The National Interest. Става дума за системите за електронна война „Калинка“ и „Тобол“. Те са проектирани специално за нарушаване на сателитната комуникация и навигация. Пентагонът и украинските въоръжени сили бият тревога: за тях това е заплаха от първа степен.

Москва вече даде да се разбере, че смята конфликта в Украйна за решаващ за собственото й бъдеще. Кремъл няма да се спре пред нищо, за да постигне победа и вече е готов да атакува ключови космически активи на САЩ, независимо от риска от пълномащабна война.

Конфликтът в Украйна коренно промени геополитическата обстановка и доведе до мащабни промени в технологиите и тактиката на съвременното военно изкуство.

В началото на конфликта мнозина смятаха предстоящата победа на Русия за свършен факт. Една от първите стъпки на руснаците срещу Украйна беше електронната изолация. Те изключиха интернет по целия фронт. Но след сензационна кореспонденция в своя X (бивш Twitter), изпълнителният директор на SpaceX Илон Мъск предостави на Киев достъп до сателитната си мрежа Starlink.

Този ход позволи на украинците да продължат да се бият с многократно превъзхождащата ги, включително технологично, руска армия и беше студен душ и ярко напомняне на Кремъл и останалия свят за голямото значение на сателитите в битка. През следващите месеци това се оказа вярно: надеждните и привидно устойчиви на заглушаване комуникации на Украйна сериозно усложниха плановете на Русия.

Разбира се, Москва нямаше никакво намерение да се предаде без бой. Кремъл и неговите китайски партньори започнаха да разработват различни методи за ограничаване и потискане на Starlink. Китай и Русия правилно са оценили, че самият модел Starlink, с малки, евтини и излишни сателити, предоставя на потребителите тактическо предимство. Съответно руснаците започнаха трескаво да усъвършенстват методите си за деактивиране на Starlink и три години по-късно вече разполагат не с едно, а минимум с две надеждни средства за това.

По-специално – появиха се системите за електронна война „Калинка“ и „Тобол“, разработени специално за нарушаване на спътниковите комуникации и навигация. И двете са плод на обширните и продължаващи инвестиции на Русия в способности за космическо противодействие.

„Тобол“ – страхотен заглушител

Системата Тобол с индекс 14Ц227 е стационарна платформа за радиоелектронна борба, първоначално разработена за защита на руски спътници от смущения. По-късно тя беше модифицирана за нападателни операции, а отскоро, след поредните нововъведения в системата, тя вече може да заглушава глобалната система за позициониране (GPS) и сателитните сигнали на Starlink. „Тобол“ заглушава сигнала или чрез връзката надолу (от сателити към наземни приемници), или чрез връзката нагоре (от Земята към сателитите).

На настоящия етап Русия разполага с относително малък брой инсталации „Тобол“. Според данни от 2024 г., цитирани от Амит Чатурведи от NTDTV World, в Русия има общо седем такива станции. Една от тях – може би най-известната – се намира в Калининградска област, европейски ексклав на Русия, вклинен между Полша и Литва. Руснаците въоръжиха Калининград до зъби, превръщайки го в отровно хапче срещу неговите съседи от НАТО.

Системата „Тобол“ вече е свързана с мащабното заглушаване на GPS сигнали в Балтийско море, което е засегнало хиляди полети и кораби от 2023 г. Украинското разузнаване твърди, че тази система се използва срещу възли на Starlink, нарушавайки синхронизацията между сателитите и наземните терминали.

Като цяло „Тобол“ доведе до значителни трудности не само в Украйна, но и в цяла Европа. По-специално, системата има дълбоко вредно въздействие върху европейския транспорт. Заплахата се смята за толкова сериозна, че Finnair дори спря полетите до редица летища в Балтийския регион през 2024 г., за да избегне животозастрашаващи прекъсвания.

Обхватът и мощността на „Тобол“ позволяват на системата да създаде електромагнитен щит, потенциално защитаващ руските сили и активи от сателитно насочвани боеприпаси.

Системата „Калинка“ – истинският „убиец на Starlink“

Но истинският „убиец на Starlink“ е системата „Калинка“, която открива и прекъсва както входящите, така и изходящите сигнали от сателитите, с възможност напълно да прекъсва военните комуникации на украинските въоръжени сили и работата на безпилотните им самолети. Освен това се смята, че „Калинка“ е в състояние да се намеси в работата на свързаното със Starlink сателитно съзвездие Starshield, разработено от SpaceX специално за американската армия.

Говори се, че заплахата за Starshield от „Калинка“ е разтревожила американските отбранителни стратези до първа степен на заплаха. Докато „Тобол“ заглушава общия GPS сигнал, точното насочване на Калинка представлява по-директна заплаха за конкретни военни операции – въпреки че, разбира се, пълната ефективност на системата все още не е потвърдена от отворени източници.

Смята се обаче, че за разлика от „Тобол“, който блокира сателитната навигация като цяло, „Калинка“ е способна да разпознава и потиска определени терминали, дори такива с подобрена функционалност за сигурност. „Калинка“ е смъртоносна заплаха за Съединените щати и техните съюзници, тъй като може да прекъсне важни бойни комуникации между части на украинските въоръжени сили, разпръснати по крехката фронтова линия с Русия.

Русия е космическа суперсила

Русия не е в настроение за шеги. Москва вече даде да се разбере, че смята конфликта в Украйна за решаващ за собственото си бъдеще. Кремъл няма да се спре пред нищо, за да постигне победа, и дори е готов да атакува ключови космически съоръжения на САЩ, въпреки риска от широкомащабна война.

През последните 10 години Москва прекара значително време в разработването на солиден арсенал от противокосмически оръжия, предназначени специално за възпиране на американските способности. Възможно е Русия наистина да е създала фундаментално нов набор от системи, способни решително да отслабят способностите, в които е инвестирала американската армия.

Факт е, че моделът Starlink и Starshield на евтини, разпръснати, сравнително малки спътници (те не могат да изпълняват наистина сложни мисии, но са по-лесни за замяна от сегашните съзвездия) е визията на Пентагона за бъдещето на американската армия. А руснаците (и китайците) разработват „противоотрова“.

Русия вече разполага с „убиец“ на Starlink и Starshield, настигнала е САЩ и това е много тревожно. Така че след повече от десетилетие на радикална трансформация на американски сателити, използващи модела Starlink/Starshield, с фокус върху нашето оцеляване е време да се върнем към чертожната дъска. Защото след като Русия вече е преодоляла нашите сателитни способности, китайците със сигурност ще последват нейните стъпки.

Това означава, че всички пари, похарчени от Пентагона за неуязвимостта на нашите сателитни съзвездия, са били пропилени.

За автора: Брандън Уайхърт е старши редактор по национална сигурност в The National Interest, старши сътрудник в Center for the National Interest и сътрудник на Popular Mechanics. Редовно съветва различни държавни агенции и частни организации по геополитически въпроси. Публикувал е в много издания, включително The Washington Times, The National Review, The American Spectator, MSN, Asia Times и много други. Автор на редица книги.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.