Автор: Ел Пърнел, thefederalist.com
Ако Байдънови искат да избегнат съдебна отговорност за операцията „плати за да бъдеш в играта“, ще бъде добре Джо да помилва цялото семейство
След като Джо Байдън прекара мандата си на вицепрезидент като „голямата клечка“ зад сина си Хънтър и неговите чуждестранни подвизи в търговията с влияние, а след това се впусна в президентството, благодарение на портиерите от медиите и техкорпорациите, които покриха новините за семейния бизнес „плати, за да бъдеш в играта“, сега издаде цялостно помилване на Хънтър за „престъпления срещу Съединените щати, които е извършил, може да е извършил или е участвал в периода от 1 януари 2014 г. до 1 декември 2024 година.“ Помилването не се отнася само за (сравнително) дребните престъпления, които специалният съветник Дейвид Вайс разследва с неохота, а и за множеството потенциални престъпления – от пране на пари до подкупи и нарушения на FARA (Закона за регистрация на чуждестранните агенти – б.пр.), за които Хънтър е бил разследван.
Помилването е безпрецедентен корупционен трик, който всички очаквахме, независимо колко нагло и колко многократно Байдън и неговите медийни мундщуци лъгаха за това. Байдън не просто се опитва да предпази Хънтър – той се опитва да прикрие измамването на американския народ през последното десетилетие.
Хънтър може и да е най-тъпият член на престъпния синдикат на Байдънови, както и най-лесният за разследване, но не е единственият замесен в престъпления срещу Съединените щати. Време е бъдещото Министерство на правосъдието да разследва всички останали, които са участвали в очевидната схема за търговия на правителствени услуги на чуждестранни лица срещу пари, диаманти и лъскави коли, като започнем със самата „голяма клечка“.
Джо Байдън
Най-очевидното при сделките на Хънтър Байдън за достъп срещу пари в брой, които той е извършвал с чуждестранни олигарси, е това, че те са били възможни единствено заради Джо Байдън. Защо иначе китайски, украински и представители на други чуждестранни интереси биха плащали купища пари на нестабилното надрусано отроче? Защо иначе сделките биха престанали след напускането на Байдън на поста вицепрезидент? По думите на Хънтър „фамилното име“, което Джо толкова грижливо е градил, е било „единственият актив“.
Джо Байдън е посочен в съобщението на Хънтър по „WhatsApp“ до китайския бизнесмен Хенри Жао. „Тук съм с баща ми и бихме искали да разберем защо поетият ангажимент не беше изпълнен?“, гласи съобщение, изпратено през юли 2017 година. Хънтър също така заплашва да използва „човекът, седнал до мен и всеки, когото той познава“, за да „започнеш да съжаляваш вечно“, ако Жао не се съгласи с исканията му.
Отделно от Хънтър, Джо Байдън очевидно е човекът, когото Микола Злочевски, основател на украинската енергийна компания, която плаща милиони на Хънтър Байдън има предвид, когато казва пред доверен източник от ФБР, че „струва 5 милиона да платиш на единия Байдън и пет милиона – на другия Байдън“. Джо Байдън неведнъж е говорил и се е срещал с чуждестранните партньори на Хънтър.
Джо Байдън, според собствените признания на Хънтър, е „голямата клечка“ от изобличителния имейл, в който се споменават десетте процента от бизнес начинанието с китайската фирма CEFC, които Хънтър иска от името на „голямата клечка“. Накрая Джо Байдън получава 40 хиляди долара, чийто произход е от фирма, свързана с Китайската народна република и са прекарани през серия от сметки на семейство Байдън – „точно десет процента от получените от Хънтър 400 хиляди долара“ от CEFC, както писа миналата година Марго Кливланд в The Federalist.
И, може би най-осъдителното, Джо Байдън беше този, който публично използва позицията си на вицепрезидент на Съединените щати, за да притисне украинското правителство да уволни прокурора, който се беше захванал да разследва енергийната компания, в която Хънтър е бил на заплата.
Джеймс Байдън
Съществуват и обширни доказателства, уличаващи Джеймс Байдън, по-малкият брат на Джо, в опити за продажба на чуждестранни олигарси на достъп до Джо срещу заплащане. Чрез парични преводи през сметка, управлявана от сътрудника на семейство Байдън Роб Уокър, Джеймс Байдън е спечелил поне 360 хиляди долара от сделката с CEFC. След това консултантската група на Джеймс Байдън е получила над 1 милион долара в серия от преводи от компания на Хънтър Байдън, която е получавала пари от смесено предприятие (джойнт венчър) между Хънтър Байдън и председателя на CEFC Йе Янминг.
Дори „Вашингтон Пост“ призна през 2022 г., че „Китайският енергиен конгломерат и неговите началници са платили 4,8 милиона долара на дружества, контролирани от Хънтър Байдън и неговия чичо“.
На всичкото отгоре, Джеймс, жена му Сара и Хънтър са пръснали 101 291 долара с кредитни карти, извадени от Хънтър и от Кевин Донг, който е служил „като посредник на председателя на CEFC Йе“ в Съединените щати. Тримата Байдънови са купували „екстравагантни неща, включително самолетни билети и множество устройства от магазини на Apple Inc., аптеки, хотели и ресторанти“.
Изглежда също и че Джеймс е бил активен участник в уреждането на срещи с чуждестранни играчи, в някои от които е било предвидено да участва и Джо Байдън, става ясно от съобщения в „WhatsApp“, изпратени от Хънтър. „Чичо ми ще бъде тук с БРАТ си, който би искал да каже здрасти на председателя“, пише Хънтър през август 2017 г. на Кевин Донг, когото данъчните инспектори описват като един от „американските мениджъри на CEFC“.
Джеймс Байдън е признал пред разследващите инспектори, че се е срещал с председателя Йе Янминг „веднъж“ и че е присъствал на обяд в Румъния заедно с Хънтър и няколко от неговите съдружници в нещо, което според данъчните Джеймс е „смятал за странична сделка“.
И в същия имейл, в който се отбелязва, че 10 % от сделката с CEFC ще бъдат задържани от Хънтър за „голямата клечка“, се казва, че други 10 % са заделени за „Джим“.
Кой още?
Хънтър, Джо и Джеймс не са единствените членове на семейство Байдън, които са се облагодетелствали от измамата. През май 2023 г. разследващи от Камарата на представителите съобщиха, че Байдънови са получили общо 10 милиона долара – по-късно бе разкрито, че са били поне 20 милиона долара – в серия от плащания, които тръгват от чуждестранни благодетели и се проследяват чак до внуците на Байдън.
Тези плащания засягат „поне деветима членове на семейство Байдън, включително сина на президента Хънтър Байдън, брат му Джеймс Байдън, съпругата на Джеймс, бившата приятелка на Хънтър, която е също и вдовица на брат му Бо Байдън, бившата съпруга на Хънтър, настоящата съпруга на Хънтър, както и поне един внук и две/двама племенници“, както тогава съобщи Джордан Бойд в The Federalist.
Време е да бъдат разследвани и обвинени Джо Байдън, Джеймс Байдън и всеки друг, който е играл активна роля в семейния бизнес с тъгуване на влияние срещу облаги. Министерство на правосъдието на Тръмп трябва да изпрати призовка на Хънтър Байдън, който вече не може да се самообвинява и следователно не може да се позове на Петата поправка (Според нея не можеш да бъдеш съден отново за престъпления, за които вече си оправдан, както и не можеш да бъдеш свидетел срещу себе си – б.пр.). Ако Байдънови искат да избегнат наказателна отговорност за своите операции „плати, за да бъдеш в играта“, по-добре Джо да се приготви да помилва цялата фамилия.
Ел Пърнел е редактор по електоралните въпроси в „The Federalist“, нейни материали са публикувани и в редица други издания. Получава бакалавърска степен по държавно управление от колежа „Патрик Хенри“, последвана от диплом по журналистика.
Източник: thefederalist.com
Коментирай първи