Пyтин: Пpoблeмитe на eвpoпeйcкитe икoнoмики са cвъpзaни не само със зaгyбaтa на eнepгия от Pycия, но и с това, че пpeкъcнaxa много от тъpгoвcкитe си вpъзки по cвeтa

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп не се нуждае от съвети или препоръки. Това заяви руският лидер Владимир Путин на пленарната сесия на инвестиционния форум на ВТБ „Русия зове!“, предаде ТАСС.

„Знаете ли, господин Тръмп е такъв човек, който не се нуждае от никакви съвети или препоръки“, отговори руският президент на въпрос дали в разговор с новия шеф на Белия дом ще обсъди заплахите за налагане на мита за отказа на страните от междудържавното обединение БРИКС да използват долара.

В началото на декември Тръмп заплаши страните от БРИКС с налагане на мита в размер на 100% заради евентуалното създаване на единна валута на асоциацията. Тръмп подчерта, че страните от БРИКС няма да могат да създадат алтернатива на долара, тъй като САЩ вече няма да „наблюдават отстрани“. Той посъветва противниците на подобен подход „да си търсят друг издънка“.

„Все пак новоизбраният президент на САЩ не е бил в същия този Бял дом, който споменахте, в продължение на четири години. А през това време настъпиха определени промени в световната икономика и в икономиката на САЩ. Неговите наследници, неговите политически опоненти направиха много, за да подкопаят основите на долара като световна резервна валута“, каза Путин и добави, че днес доларът се използва като инструмент на политическа, „а може би дори и на въоръжена борба, за да се навреди на други държави“.

В същото време значението на американската валута в световната икономика намалява. „Предвид факта, че делът на САЩ в световната икономика намалява, а оттам естествено намалява и влиянието на долара върху световните икономически процеси, протичат процеси, свързани с използването на други инструменти“, заключи президентът, като подчерта, че никой не може да забрани използването на нови технологии и инструменти.

Президентът говори и за растежа и диверсификацията на икономиката, за провалените планове на опонентите за разгром, а също така отчете какво смята за най-важно. Основното от речта на руския лидер – в материала на РИА Новости.

За суверенитета:

Русия се е съсредоточила върху растящите пазари, където има партньори, които не реагират на призивите на трети страни;

Русия трябва да направи необходимото, за да гарантира интересите си; най-надеждни са инвестициите в технологии, образование, наука и логистика.

„Русия обединява усилията на държавата, обществото и бизнеса за укрепване на икономическия суверенитет, за постигане на технологично лидерство на страната ни, за развитие на устойчива национално ориентирана банкова система и силен финансов, фондов пазар.“

За завръщането на напусналите компании:

Русия не е изгонила никого от своя пазар;

Властите трябваше да предприемат ответни мерки, които не предизвикаха ентусиазъм, тъй като това беше принудителна мярка;

Русия няма да създаде специални условия за завръщането на западните компании, но и няма да им пречи;

Проблемите на европейските икономики са свързани не само със загубата на енергия от Русия, но и с прекъсването на търговските връзки и логистиката.

„Особеността на германските инвестиции беше, че те не се стремяха да получат бързи пари. Те инвестираха в дългосрочен план, в промишлеността. А сега, погледнете проблемите, с които се сблъсква Volkswagen. Защо Volkswagen напусна руския пазар? Не само че щеше да работи тук, не само че щеше да продава продуктите си, дори и в условията на висока степен на локализация на тези продукти, но и щеше да продължи да доставя компоненти и щеше да получава прекрасни приходи“.

ВИЖ ВИДЕОТО

За структурните промени в икономиката:

Искаха да нанесат стратегическо поражение на Русия, включително в икономиката, но тези планове се провалиха;

След трудния период икономиката не просто се възстанови напълно, но и показва качествени структурни промени – това е основният резултат от работата;

Укрепват се връзките с обещаващи партньори;

„БВП на Русия нараства с 3,6 % през 2023 г. и с 4,1 % през януари-октомври 2024 г.; растежът е концентриран в производствения сектор, който добавя 8,1 % през първите десет месеца на годината, като автомобилната и машиностроителната промишленост се представят най-добре“;

Русия има рекордно ниско равнище на безработица от 2,3%, което е най-ниското в повечето от водещите икономики в света и развиващите се страни;

Инфлацията все още е на високо ниво и е необходима координация между правителството и Централната банка.

Относно блокирането на руски активи и намаляването на ролята на долара:

САЩ и Европа пристъпиха към замразяване на руските активи, но не направиха последната стъпка: те все още не са ни откраднали тези пари окончателно;

Дори съюзниците на САЩ намаляват валутните си резерви в долари – намаление с около 13% за десет години.

„Това, за което се борихме, го срещнахме. Натъкнахме се на проблемите на самия долар. Сега, разбира се, трябва да помислим какво да правим по-нататък. Всичко това идва от самоувереността, от арогантността – включително в икономическата сфера. Това е неприемливо.

Относно сътрудничеството с Китай:

Сътрудничеството между Русия и Китай в производството на автомобили не е свързано с напускането на европейските компании, първите производства се появиха още през 2015 г;

Китайските стоки са станали по-качествени и по-евтини;

Китайските компании успяха да привлекат опитни и перспективни специалисти, включително от страни, които заемат водещи позиции в световната автомобилна индустрия.

„Бих искал да поздравя китайските производители за блестящите резултати, които постигат в автомобилната индустрия.“

За цифровата икономика:

Равнището на цифровизация на финансовия сектор в Русия надхвърля световното ниво, което потвърждава, че тази сфера на икономиката е високо технологично развита;

Разплащанията в цифрова рубла трябва да бъдат достъпни в цялата страна от 1 юли 2025 г.

„Един от основните дългосрочни двигатели на глобалния растеж ще бъде внедряването на националната цифрова инфраструктура във финансовия сектор. В някои юрисдикции – например в страните от ЕС, в Австралия, в Сингапур – засега се овладяват само отделни елементи на такава инфраструктура. Но в Русия всички нейни елементи вече са формирани и успешно функционират.

За форума

Глобалният инвестиционен форум на ВТБ „Русия зове!“ се провежда на 4 и 5 декември в Световния търговски център в Москва. Основната тема на събитието е „Бъдещето на капитала и бъдещия капитал“. Дневният ред на форума обхваща най-актуалните въпроси на световната икономика, финансите и бизнес секторите. ТАСС е медиен партньор на форума. 

Източници: ТАСС, РИА Новости

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.