Пyтин пpeд БPИKC: Либepaлнaтa глoбaлизaция e oтживeлицa. БPИKC пoкaзвa зaвидeн pacтeж

Либералният модел на глобализация, формиран от Запада, е отживелица. Той отдавна не само, че не е полезен, а е вреден. В момента наблюдаваме масирано изместване на бизнес активността от Запада към развиващите се страни. Това движение предизвиква мощен икономически растеж, включително в БРИКС. „Еднополюсната система на международни отношения, която беше доминирана от Запада и обслужваше интересите на така наречения златен милиард, отива в миналото. Еднополюсния западоцентричен свят се заменя от по-справедлив многополюсен свят“, заяви руският президент Владимир Путин във видеовръзка на срещата на върха на БРИКС, която се провежда в Рио де Жанейро на 6 и 7 юли.

Руският президент участва в срещата на върха на БРИКС чрез видеовръзка. Въпреки че темата на пленарната сесия беше „Мир и сигурност“, принудителният отказ от пътуването до Рио де Жанейро е пряко свързано с липсата както на мир, така и на сигурност. Противно на международното право, частната глобалистка организация с гръмкото име „Международен наказателен съд“ (МНС) издаде заповед за арест на Путин. Русия, САЩ, Китай и редица други страни не са членове на тази организация и нямат ангажименти към нейните решения, но Бразилия е. А „Бразилското правителство така и не можа да заеме ясна позиция, която би позволила на руския президент да участва в срещата на БРИКС на живо“, обясни Кремъл. В резултат на това руската делегация на място беше водена от министъра на външните работи Сергей Лавров.

„Еднополюсната система на международни отношения, която обслужваше интересите на така наречения златен милиард, вече е в миналото. Пред очите ни този еднополюсен западоцентричен свят се заменя от по-справедлив многополюсен свят“, отбеляза пред форума Владимир Путин.

Идеята за „златния милиард“, формулирана от западните политолози, се основава на самовъзприемането на Запада като общност от най-важните и необходими хора за оцеляването на планетата. Това привилегировано положение, според тях, изисква осигуряване на комфорта и просперитета на западната цивилизация за сметка на останалата част от човечеството, чийто принос за планетата и човечеството подобни публицисти оценяват като незначителен.

„Промяната в световния икономически ред продължава да набира скорост. Всичко показва, че либералният модел на глобализация е отживелица, която си отива -, заяви чрез видеовръзка пред БРИКС руският президент. – Центърът на бизнес активността се измества от Запада към развиващите се пазари, което предизвиква мощна вълна на растеж в страните от Глобалния Юг, включително в страните от БРИКС“. Владимир Путин посочи, че по икономически показатели БРИКС вече значително превъзхожда редица други обединения на държави, включително Г-7, чийто общият БВП, според данните за 2025 г., вече е с една четвърт по-нисък от този на БРИКС.

„Страните от БРИКС представляват не само една трета от земната суша и почти половината от населението на планетата, но и 40% от световната икономика, а техният общ БВП по паритет на покупателната способност вече достига 77 трилиона долара – това е според данни на МВФ за 2025 г. Между другото, по този показател БРИКС значително превъзхожда някои други организации, включително Г-7, чийто БВП е 57 трилиона долара“-, отбеляза руския президент. Търговията все по-често се осъществява не в долари, а в национални валути. „Използването на национални валути в търговията между нашите страни непрекъснато нараства. През 2024 г. делът на нашата национална валута, рублата, и валутите на приятелски държави в разплащанията на Русия с други страни от БРИКС възлизаше на 90%“, подчерта Путин.

Според руския президент, за да се възползват максимално от откриващите се перспективи, е важно да се активизира сътрудничеството между държавите-членки на обединението. „На първо място, в области като технологии, ефективно развитие на ресурсите, логистика и застраховане, търговия и финанси. Необходимо е допълнително разширяване на използването на националните валути във взаимните разплащания“, каза той пред срещата на върха на БРИКС. „Актуална изглежда и задачата за увеличаване на обема на реципрочните капиталови инвестиции от страните-членки на обединението, включително чрез механизмите на БРИКС и на първо място, Новата банка за развитие на БРИКС“, отбеляза президентът. За тези цели, според него, Русия е предложила да се сформира нова инвестиционна платформа БРИКС. „Става дума за съвместно разработване на съгласувани инструменти за подкрепа и привличане на средства за икономиките на нашите страни и страните от глобалния Юг и Изток“, обясни той.

„Основното е страните от БРИКС да продължат да задълбочават сътрудничеството си в ключови области на политиката и сигурността, икономиката и финансите, културните и хуманитарните контакти“, подчерта руският лидер. Според него, днес обединението, което вече се е разширило значително и включва водещи държави от ЕврАзия, Африка, Близкия изток и Латинска Америка, притежава „наистина огромен политически, икономически, научно-технологичен и човешки потенциал“.

Заключителната декларация от срещата на върха на БРИКС създава основа за съвместна работа, заяви руският лидер Владимир Путин. Той се надява, че документът ще създаде добра основа за съвместна работа в традиционния дух на приемственост и равноправно сътрудничество. „БРИКС с право се утвърди сред центровете на глобалното управление и на международната арена все по-често се чува солиден глас в подкрепа на нашите държави, в подкрепа на фундаменталните интереси на коренното мнозинство“, отбеляза президентът. „БРИКС има много съмишленици сред страните от глобалния Юг и Изток. Те са впечатлени от културата на открито партньорство и сътрудничество, взаимно уважение и зачитане на мненията на другите, която се е развила в обединението“, каза Путин.

Руският лидер припомни, че на срещата на върха в Казан през 2024 г. е било взето решение за създаване на статут на „страни-партньори на БРИКС“, „с цел изграждане на конкретно практическо сътрудничество с всички заинтересовани страни“. „И днес вече има 10 такива страни“, подчерта руският президент. „Страните от БРИКС са с различни модели на развитие, религии, уникални цивилизации и култури. И същевременно всички те се застъпват за равенство и добросъседство, приоритет на традиционните ценности, високи идеали за приятелство и хармония -, изтъкна Путин – и те се стремят да дадат значителен принос за осигуряване на глобална стабилност и сигурност, всеобщ просперитет и благополучие“. „Без съмнение, подобни конструктивни подходи и такъв обединяващ дневен ред са необходими в настоящата трудна геополитическа ситуация“, заключи руският лидер.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.