Автор: Петър Акопов, ria.ru
Европа и Киев продължават да обсъждат въвеждането на западни войски в Украйна и го правят така, сякаш въпросът е почти решен, въпреки че всички осъзнават, че никой в Европа и Великобритания няма да посмее да изпрати контингенти без американски гаранции (които Вашингтон многократно е отказвал). Но Зеленски се преструва, че всичко е под контрол, и дори е обявил среща в Киев с представители на Великобритания и Франция, „които 100% ще бъдат готови за контингент в Украйна“. В същото време той уверява американците в готовността си да преговаря с Русия – като не забравя обаче да уточни, че това не засяга президента Путин, който според него се страхува от бившия актьор. Зеленски не иска да разговаря с него – и това определено е взаимно. А Путин не иска да разговаря не само със Зеленски, той изобщо не вижда никакви договорни герои в Украйна. Но за да се сключат мирни договори, те са необходими – а къде могат да бъдат намерени?
По време на посещението си в атомната подводница „Архангелск“ президентът поде неочаквана инициатива по тази тема. На първо място, той напомни, че в Украйна по същество няма с кого да се преговаря и да се сключват споразумения – президентът е нелегитимен и „утре ще дойдат други лидери, които ще минат през избори и ще кажат: „Кой го е подписал – не знаем, довиждане“. Освен това нараства влиянието на въоръжените радикални сили: „Тези неонацистки формации – като „Азов “, а има и други – всъщност започват да ръководят страната. И възниква въпросът: какво да се прави, как да се преговаря с тях?“
Къде е изходът? Русия, разбира се, иска да постигне споразумение за Украйна със САЩ – и Путин заяви, че Тръмп има „искрено желание“ да сложи край на конфликта. Но е ясно, че при всички случаи спазването както на прекратяването на огъня, така със сигурност и на мирното споразумение, зависи от Украйна. Тоест от нейните власти, на които Русия не само не се доверява, но и смята за реална заплахата властта в Украйна да попадне под абсолютния контрол на въоръжени радикални неонацистки групировки. Този сценарий, впрочем, е повече от реалистичен. Например, след сключването на постоянно примирие при неизгодни за Украйна условия (а за неизгодни ще бъдат обявени всички условия, които не предвиждат връщане на загубените територии и западни гаранции за сигурност), недоволните военни ще тръгнат към Киев: ще може ли Зеленски да окаже съпротива?
В същото време Украйна няма да получи никакви „благоприятни условия“ – Русия просто няма да се съгласи на каквато и да е форма на западен контрол над съседната държава. Но Западът също така не е готов – засега – да се съгласи с прехвърлянето на Украйна в зоната на влияние на Русия (което неминуемо ще се случи по един напълно естествен начин при липса на западно влияние в Украйна). Оказва се, че и двете страни вече третират Украйна като несамостоятелна единица – и не са готови да отстъпят. И при тези обстоятелства Путин предлага да се наложи външно управление в Украйна. Ето какво каза той:
„Вярно е, че в такива случаи международната практика следва добре познат път – в рамките на мироопазващите операции на ООН вече няколко пъти е имало така нареченото външно управление, временна администрация. Такъв беше случаят в Източен Тимор – мисля, че през 1999 г. Такъв беше случаят в някои части на бивша Югославия, такъв беше случаят в Нова Гвинея. Като цяло има такава практика.
И по принцип, разбира се, би било възможно да се обсъди възможността за въвеждане на временна администрация в Украйна под егидата на ООН със Съединените щати, дори с европейските страни, разбира се, с нашите партньори и приятели. И с каква цел? За да се проведат демократични избори, да дойде на власт правителство, което да е способно и да се ползва с доверието на хората, а след това да се започнат преговори с тях за мирен договор, да се подпишат легитимни документи, които ще бъдат признати в целия свят и ще бъдат надеждни и стабилни“.
Какво предлага Путин? Да признае Украйна за де факто провалена държава – с нелегитимна власт и опасни (включително за съседите ѝ) перспективи. Да въведе външно управление там под егидата на ООН, което да подготви и проведе избори за ново правителство. Честни избори. А Русия ще подпише мирен договор, когато това ново правителство бъде избрано.
Много трудна задача ли е това? Да, не е лесна, но само в логиката на „Украйна е Европа“, т.е. в нагласата за приобщаване на Украйна към Запада. Щом тази безумна и създаваща войни идея бъде окончателно изтласкана настрана в самия Запад (което вече се случва в САЩ, но все още не и в Европа), всичко ще стане много по-лесно.
Украйна наистина е една провалена, случайна държава, част от Русия, която се опитаха да превърнат в антируска. Русия няма да си позволи нито да я отхвърли в полза на Запада, нито окончателното ѝ превръщане в антируска. Няма да го допусне в никакъв случай. И ще постигне това с всякакви средства: военни, военно-дипломатически или само дипломатически (след края на военните операции). Това означава, че сегашната Украйна няма да бъде запазена в никакъв случай.
Предложението за формиране на нова Украйна под международен контрол (и е ясно, че този контрол трябва да бъде независим, а не западен) е алтернатива не за запазване на сегашната Украйна, а за нейното ликвидиране като такава – в резултат на военно поражение и последващ разпад. И в този случай въпросът ще бъде просто за нейното разделяне, което също остава един от вариантите за решение. Решение, каквото при всички случаи ще бъде намерено – не е изключено това да стане в крайна сметка и по мирен път. Както каза Путин онзи ден в речта си пред подводничарите: „По принцип приветстваме разрешаването на всеки конфликт, включително и на този, с мирни средства. Само че не за наша сметка.“
Източник: ria.ru
Коментирай първи