Пeкaнoв: Cдeлкaтa c Tpъмп e yнизитeлнa и cpaмнa зa EK и Фoн дep Лaйeн. Bacил Beлeв: Eвpoпeйcкитe кoмпaнии щe избягaт в CAЩ, a Tpъмп щe ни пpoдaвa pycки гaз

Атанас Пеканов, бивш служебен вицепремиер във Фейсбук:

Така наречената търговска сделка със САЩ е унизителна и срамна за Европейската комисия и Урсула фон дер Лайен.

С нея Европейската комисия приема, че американската страна има право едностранно да нарушава и разрушава международното право. С това се потъпкват десетилетия установени норми и правила на международната търговия, донесла огромно благосъстояние на развитите страни (макар не винаги честно разпределени). Съгласява се, че върху нашите европейски продукти могат едностранно да бъдат налагани 15% мита, а Европа не получава в замяна абсолютно нищо.

Това се случва след като в опит за сделка вече бяха направени сериозни отстъпки към САЩ. G7 например преди седмици прие отстъпки по реформа, която договаряхме десетилетие на световно ниво – американските компании ще бъдат изключени от голямата реформа на ОИСР за минимален данък от 15% за международни корпорации. ЕК също така не предложи в пакета си за новия Бюджет на ЕС данък върху дигиталните концерни (на които ние създаваме печалби като им създаваме съдържанието, което четете в момента) за да отстъпи на американската администрация. Той можеше да създаде сериозен приход и се дискутира от години (вместо това сега се предлага нов данък за европейски компании).

В замяна на това, Европа сега приема не най-голямата, а най-лошата възможна сделка. Отгоре на това ЕС казва „Благодаря“ и приема да купува огромни обеми енергийни доставки и оръжия (обявените суми са толкова големи, че никога няма да се реализират в този размер и най-вероятно дори не са официално договорени, както се оказа в случая с Япония; в момента внасяме енергийни доставки от САЩ за 70-80 млрд. годишно, а Тръмп се договаря за няколко години те да станат 750 млрд).

Икономически действително сделката е много вредна за Европа – колкото и фейсбук МАГА ботове да ви обяснявят колко е гениална – всичко, което ще се случи, е че американските потребители ще плащат около 15% повече за европейски стоки. И те просто няма да го правят – ще започнат да си внасят по-евтини от другаде. А европейските компании ще трябва да си търсят други пазари. Тази сделка разгражда и принизява досегашния ред на международна търговия до бутафорни преговори, които могат да се повтарят до безкрай в бъдеще.

В такива времена, на човек направо му се приисква да има легитимни суверенистки политически сили в Европа. За съжаление водещата партия, която се кичи с това звание в България – „Възраждане“, се лута постоянно в това дали предпочита да станем сателит на Русия или да се подмаже по някакъв начин на Републиканската партия в САЩ.

Европа трябваше да покаже, че е силен, международен играч, а не да сключва неадекватни и болезнени сделки насила. Има редица инструменти, които можем да ползваме, от вече съществуващите мерки за защита при неправомерни търговски практики до по-сериозни стъпки по отношение на дигиталните концерни. Когато играят законите на джунглата, трябва да се подготвиш и да си силен. Иначе се налага просто да приемеш съдбата си както сега. Сделката е вредна и защото уврежда легитимността на европейските институции да твърдят, че винаги се борят за европейските граждани.

На публикацията на бившия служебен премиер Атанас Пеканов във фейсбук отговори председателя на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) Васил Велев.

Васил Велев:

Да, така е, г-н Пеканов.

Нали и аз това казвам!

Оставка на урсулите!

Урсула в манастир!

Даже е по-зле работата. Митата няма да ги платят американските граждани, а европейссите компании ще загубят пазарен дял и/или масово ще се преместят в Щатите. А газ за 750 млрд. долара Тръмп няма. Изглежда ще купува руски и ще го продава на тройна цена в ЕС (Тройна, спрямо тази, която имахме по тръбата от Русия и спрямо Хенри Хъб в Тексас).

И ни го представят това като успех?!

Все си мислех, че чак такива идиоти няма!

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.