Офанзивата в Североизточна Украйна е в отговор на украинските удари срещу Белгородска област в Русия, заяви руският президент Владимир Путин по време на визитата си в Китай, предадоха световните агенции. Той увери, че засега Москва няма намерение да превзема големия рускоезичен град Харков. „Заявих публично, че ако украинските удари по Белгородска област продължат, ние ще се принудим да създадем буферни зони за сигурност, една санитарна зона от няколко десетки километра по границата. Това и правим в момента“, каза руският президент на пресконференция от град Харбин в Китай.
„Това, което се случва сега по харковското направление, е изцяло по тяхна вина (на украинците), защото те бомбардират и продължават да бомбардират жилищни райони в руските погранични територии, в това число и в Белгород“, добави Путин, цитиран от Франс прес. През последните месеци Белгородска област и главният ѝ град почти ежедневно са обект на удари и на украински ракетни и дронови атаки. Путин заяви, че руските сили, подели на 10 май изненадваща офанзива в Северна Украйна, напредват всеки ден в Харковска област в изпълнение на поставените задачи, предаде Франс прес.
ВИДЕО С ИЗЯВЛЕНИЕТО НА ПУТИН ВИЖ ТУК
Офанзивата увеличи дължината на фронта в момент, в който силите на Киев са в отбранителна позиция в Източна и Южна Украйна на фона на недостиг на хора и на боеприпаси, отбелязва Франс прес. По време на тази изненадваща офанзива в Харковска област само за една седмица Москва постигна териториални придобивки от нови над 300 кв. км., превзе 20 села и принуди Киев да мобилизира подкрепления от други фронтови зони, отбелязва агенцията.
Пред журналистите в Китай Путин коментира и въпроса за легитимността на украинския президент Володимир Зеленски на фона на отказа му да проведе избори в Украйна, предаде Ройтерс. Запитан дали политическата легитимност на Зеленски ще се превърне в проблем след като в края на този месец президентския му мандат изтече, Путин, който през март беше преизбран за президент с рекорден процент, заяви, че това е въпрос, който касае преди всичко украинския конституционен съд и украинската политическа система, тъй като според украинската Конституция в края на май Зеленски вече няма да е легитимен президент. Путин добави, че този въпрос е от значение и за Русия, защото ако се стигне до споразумение с Украйна и мирен договор, Русия иска да е сигурна, че ще подпише договор с легитимен представител на украинската власт. „Когато става дума за подписване на документи, ние трябва да подпишем тези документи с легитимните власти. В противен случай новата власт в Киев винаги може да се извърти с аргумента, че сме подписали договор с незаконен управник“, каза Путин.
Относно преговорите с Украйна, руският президент заяви, че ако Украйна не иска да преговаря, то и не бива да го прави, предаде ТАСС. „В политиката няма подчинително наклонение „ако?“ Те казват, че не желаят и ние действаме съобразно този техен отказ. Готвят се да проведат някакви мирни преговори с нас, на които не ни канят. Нещо повече, те казват, че не ни е мястото там. Ами като не ни е мястото там – добре. Значи мястото ни е на фронта“, каза Путин в отговор на въпрос за това какви условия е поставил Запада на Русия, за да я покани на конференцията за мир в Украйна, която ще се проведе в Швейцария.
Путин също така коментира и все по-укрепващия многополюсен свят. „Разбира се, необходимо е да се укрепи формиращият се многополюсен свят“, каза Путин в отговор на въпрос и добави, че в момента пред очите ни се оформя нов световен ред. „Всички прекрасно разбират това, наясно са с него“, подчерта той пред журналистите. „Важно е тези, които се опитват да запазят монопола си върху вземането на решения за света по всички въпроси, осъзнавайки, че вече нямат тази мощ и възможности, да направят всичко, което зависи от тях в този случай, така че процесът на смяната на световния ред да протече естествено, мирно и безконфликтно“, добави Путин.
Руският лидер определи въведените от САЩ мита върху китайските електромобили като нечестна игра, нямаща нищо общо със свободната конкуренция, предаде Ройтерс. Той добави, че САЩ са прибегнали до подобни действия от икономическо безсилие- защото китайските електромобили са по-добри, по-качествени и по-евтини от техните.
Вашингтон тази седмица увеличи митата на китайски стоки на стойност 18 милиарда долара, в това число електромобили, батерии, полупроводници, стомана, алуминий, критични материали, соларни клетки, медицински продукти, електрокари и др. Същевременно бяха запазени и митата за над 300 милиарда долара, въведени още по времето на Тръмп. Путин добави още, че американските санкции допълнително подкопават доверието в долара, допълва Ройтерс. Руският президент разказа също така, че руските и китайските сателитни системи се допълват една друга и могат да обменят информация, което помага при транспорта, намалява стойността на услугите и пести енергия.
Харков трудно е превзет във ВСВ, в четвърти опит, и оттогава го наричат проклятието на Червената армия. В СВО на 26 февруари атакуван, три титъра със спецназ влизат в центъра но са убити. И Пр Путин знае колко много мирни жертви руси ще са жертва, и родовете им сто години ще го помнят. Затона г-н Зеленски въйшиванка там празнува, че ще ги пази докато капитулира