Карен Квятковски: САЩ изостанаха критично от Русия в ракетните технологии, особено при хиперзвуковите и междуконтиненталните, затова Вашингтон държи на всяка цена да има контрол върху Украйна и в момента разполага ракетите си с по–къс обсег в Европа, превръщайки я в мишена. Това разкритие направи бившият анализатор на Пентагона, полковникът от военновъздушните сили на САЩ и професор на два американски университета Карен Квятковски в интервю за Judging Freedom. С изключително впечатляващата й биография можете да се запознаете ТУК
Съединените щати се оттеглиха от Договора за ограничаване на ракетите със среден и малък обсег (РСМД) под претекст, че уж Русия не го спазвала. Всъщност причината е съвсем друга: Вашингтон разбра, че изостава много от Русия в областта на хиперзвуковите технологии, което е особено фатално при междуконтиненталните ракети. Тоест – Русия има възможност да изстреля от собствената си територия по САЩ междуконтинентални ракети, неуловими за американското ПВО, докато САЩ нямат тази възможност. Затова САЩ излязоха от договора – за да могат свободно да произведат ракети със среден и малък обсег, които да разположат близо до границите на Русия и така да постигнат нов баланс, ново изравняване на силите, разкри полк. Карен Квятковски.
КАРЕН КВЯТКОВСКИ: Според версията на САЩ, Русия се държала недобросъвестно, не спазвала прозрачността, не изпълнявала условията. Но всъщност се случи следното: нашите разработки се застопориха, особено при междуконтиненталните ракети, а Русия конструира всякакви нови ракети, при това не само със среден радиус на действие…
Русия е огромна държава, тя има предостатъчно райони за потенциално разполагане на своите хиперзвукови ракети, които трудно биха могли да бъдат достигнати откъм Европа, но пък повечето й население живее в европейската част на страната и в това е нейната уязвимост. В същото време ние можем да пробием руското ПВО само ако изстреляме ракети от много близко разстояние. Затова Вашингтон толкова държи на контрола си над Украйна и на това да разположи свои ракети в Европа.
След 2000-та година стана очевидно, че руските технологии се развиват със завидни темпове, че руснаците прилагат съвременни разработки, включително такива, до които ние нямаме достъп. Нещата за тях вървяха много добре и ние в САЩ забелязахме това. Нашите разузнавателни служби, нашите въоръжени сили забелязаха това и в същото време отчетоха, че у нас нещата са в задънена улица и изоставаме критично – особено в областта на хиперзвуковата технология…
И ето, 10 години, след като излязохме от договора за РСМД, положението у нас не се подобри.
Ние и към момента нямаме нито едно успешно изпитание при хиперзвуковите ракети със среден и голям обсег, а имаме проблеми и при класическите ракети с голям обхват.
Ние все още не сме излезли на това ниво. А Русия и Китай, с помощта на Русия, успяха.
Коментирай първи