Патриарх Даниил се застъпи пред посланика на САЩ за Украинската православна църква, която е тежко дискриминирана и репресирана от властта в Киев

Негово Светейшество българският патриарх Даниил прие днес посланика на САЩ у нас Кенет Мертен. На срещата патриарх Даниил подчерта, че Украинската православна църква (УПЦ) е подложена на сериозни фактически и юридически ограничения и репресии в резултат от дискриминационната политика към нея от страна на властта в Киев. Българският патриарх изрази увереност, че демократичните сили по света ще вземат предвид тези обезпокояващи тенденции в Украйна и ще съдействат за гарантиране на религиозната свобода, съобщи на сайта си Българската патриаршия.

В официалната среща участваха Мелнишкият епископ Герасим, главен секретар на Светия синод, Евгени Тодоров, служител в политическия отдел на посолството на САЩ, и Димитър Горанов, началник на кабинета на българския патриарх. Срещата се проведе по молба на американския посланик, след като в началото на юли патриарх Даниил присъства на традиционния прием в посолството на САЩ по случай Деня на американската независимост. 

Посланик Мертен отново поздрави Негово Светейшество за избора му за български патриарх и пожела плодотворно служение на този отговорен пост. Патриарх Даниил изтъкна дългогодишното ползотворно сътрудничество между православната българска епархия в Съединените щати и американските власти. Подчертана беше засилващата се роля на Православната църква, към която се присъединяват все повече американци и която непрекъснато разширява своята пастирска и духовна дейност сред американския народ. Негово Превъзходителство изрази своето дълбоко уважение към Българската православна църква и подчерта нейната съществена роля за духовното възпитание на българския народ и за преодоляването на многото изпитания в неговата история, каквито са петвековното чуждо владичество, както и спасяването на българските евреи през Втората световна война.

В разговора с американския посланик патриарх Даниил обърна специално внимание на състоянието на религиозната свобода и правото на вероизповедание в различните региони на света. Той изтъкна, че по отношение на каноничната Украинска православна църква в лоното на Московската патриаршия, начело с Негово Блаженство Киевския и на цяла Украйна митрополит Онуфрий, се налагат различни ограничения: ограничаване на религиозната свобода, ограничаване на свободата на богослужение, насилствено отнемане на църковната собственост, арести и репресии на стотици нейни свещеници и насърчаване от страна на властта на език на омразата към единствената призната от останалите православни църкви в света украинска православна църква. Патриарх Даниил подчерта, че УПЦ, с която всички поместни православни църкви се намират в евхаристийно общение, е подложена на сериозни фактически и юридически ограничения в своята пастирска дейност като резултат от дискриминационната политика на определени фактори в Украйна. Българският патриарх изрази своята увереност, че демократичните сили по света, които следят религиозните процеси, ще вземат предвид тези обезпокояващи тенденции в Украйна и ще съдействат за гарантиране на религиозната свобода, правото на богослужение и неприкосновеност на собствеността на Украинската православна църква. Патриарх Даниил припомни на американския посланик, че в европейската история от Реформацията до днес религиозният мир винаги е бил предпоставка за политическия и социален мир.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

2 коментара

  1. Много добра и човечна е инициативата на нашият патриарх, но според мен е на неправилното масто.
    Ами нали точно тия антихристи ръководят и координират всички деиности на хохлите,само и само да навредът по някакъв начин на Русия.
    Би трябвало да се търси някаква подкрепа и от другите православи християнски държави.
    Все пак дано някакъв ефект от това начинание.
    Дано.

  2. БРАВО НА БЪЛГАРСКИЯ ПАТРИАР, ЗАЩИТНИК НА ИСТОЧНОТО ПРАВОСЛАВИЕ !

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.