„От Литва няма да остане нищо“: Сценарият, за който се готвят всички – Беларус влиза във войната

Онзи ден бившият руски вицепремиер Алфред Кох, който избяга в Германия, заяви, че украинските въоръжени сили подготвят нападение срещу Беларус. Според него Украйна е съсредоточила 60-хилядна групировка на беларуската граница.

Той оценява силите на Минск на 30 хиляди щика; В същото време той смята, че складовете и арсеналите на републиката са опустошени от руската помощ. Повече четете в материала на „Цариград“.

Избягалият боен другар на Елцин пише, казват те, че „походът на 60-хилядния украински корпус през Беларус ще бъде просто парад“, ще премине за три минути и ще стигне до границата с Русия:

„И какво ще направи Путин, за да затвори тази граница? Украйна няма да похарчи нито един войник, а Путин ще трябва да прехвърли групата си. И откъде ще го вземе?“

Е, нека да разберем: кой, на кого и на какво място.

Армията на Беларус: какво е това?

Размерът на беларуската армия е спорен въпрос. Миналия февруари Александър Лукашенко заяви, че мирновременната армия в страната наброява 75 хиляди души.

Въпреки това през април тази година помощникът на министъра на отбраната на Беларус генерал-майор Валерий Ревенко заяви, че числеността е 65 хиляди души. Което съвпада с оценките на западни експерти.

Те отбелязват, че около 15 хиляди души в беларуските въоръжени сили са цивилни специалисти, а общият брой на войниците и офицерите трябва да бъде около 50 хиляди души.

Ядрото на въоръжените сили на републиката се състои от четири механизирани бригади, две въздушнодесантни бригади и части от Силите за специални операции.

Парашутистите и специалните сили се посочват от западни експерти като най-опасни. Сред тях са Витебската въздушнодесантна бригада, десантната бригада в Брест и отделна бригада на специалните сили в Марина Горка:

Те имаха най-обучения и мотивиран персонал преди началото на СВО, а по-късно бяха обучени от инструктори на Вагнер.

Украински експерти отбелязаха, че около една трета от беларуските войски представляват реална опасност за украинските въоръжени сили.

„Това са около 20 хиляди души. Когато говоря за заплаха, оценявам не само числеността, но и обучението, което се провежда.

„От април 2022 г. беларуската армия непрекъснато провежда дейности по бойна подготовка, обучение и усъвършенстване. Ето защо не можете да се отнасяте към врага си с презрение,“

– отбеляза един от експертите на жълто-сините.

Беларус има големи ракетни и артилерийски сили: две артилерийски бригади, една ракетна бригада и една реактивна артилерийска бригада.

Проблемът на беларуските артилеристи е същият като този на танкистите и мотострелците: съветско оръжие. Основният танк на беларуската армия е Т-72Б, произведен през втората половина на 80-те години, който се модернизира до ниво B3. Последното не е лошо, но също така не може да се нарече напълно отговарящо на съвременните изисквания.

Като цяло беларуските въоръжени сили са типична постсъветска армия, с остарели и не особено ревностно модернизирани оръжия, напълно лишени от собствен боен опит. Ситуацията донякъде се разведрява от елитните части.

Четирите коза на Минск

В същото време Беларус има няколко козове, които може да постави на масата, ако трябва да влезе в решителна битка.

Първо, има три съветски военновъздушни бази: в Барановичи, Лида и Минск. От опита на специалната военна операция знаем колко е трудно да се унищожи военно летище, дори да бъде подложено на постоянни ракетни атаки. И такива предмети винаги развалят много кръв за врага.

Второ, Беларус има доста многочислени войски за противовъздушна отбрана, които се базират на четири зенитно-ракетни бригади и три зенитно-ракетни полка. Те са въоръжени със съветските комплекси С-200, С-300, Бук, Тор и Оса-АКМ. За да не е толкова тъжно, Русия изпрати комплекса С-400 на своя съюзник.

Не е напълно ясно в какъв обем се доставят: най-вероятно говорим за две батерии. Минск обаче има дълга ръка, за да приземява вражеските летци.

Трето, убедителен аргумент са нашите оперативно-тактически системи „Искандер“ и беларуско-китайската реактивна система за залпов изстрел „Полонез“.

Искандерите бяха дадени на беларусите като средство за доставка на ядрени бойни глави. С тяхна помощ Минск може не само да помете цяла Западна Украйна, но и да удари Полша, а също и да накаже чухоните чак до Финския залив.

Що се отнася до „Полонезите“, те стрелят с китайски високоточни ракети А200 и А300 на разстояние 300 км. Всяка пускова установка е в състояние да изстреля залп от осем ракети.

Това не е аналог на американския „Хаймарс“, както обичат да пишат вражеските пропагандисти, а система, която с глава превъзхожда американската. Един проблем: съдейки по данните на западното разузнаване, Беларус има само шест такива комплекса.

„Ядрена бухалка“ и нейната доставка

Отделен въпрос е притежаването на републиката с тактически ядрени оръжия, предадени от Русия. Колко е и каква мощност има, не е известно.

Очевидно това е средство за последен шанс, което Москва е предоставила на своя съюзник като гаранция срещу най-лошия сценарий.

Основното средство за доставка на бойни глави в случай на война ще бъдат Искандерите. Освен това щурмовият самолет Су-25 е модифициран, за да позволи използването на „специални боеприпаси“.

Това беше направено не заради добрия живот, а защото на беларусите не останаха бомбардировачи: старите Су-24 бяха извадени от въоръжение, а нови Су-34 не бяха закупени. Като цяло републиката разполага с минимални военновъздушни сили, значителна част от които са на земята, във вечен „резерв“.

Геополитически покер

Въпреки че Беларус има минимален офанзивен потенциал, тя не е беззъба жертва. В отбранителна война Минск може да устои на земята и да нанесе ответни удари до полско-германската граница.

Всъщност нито ние, нито Украйна се нуждаем от републиката, за да влезем във войната. Преди всичко, защото това веднага увеличава дължината на фронта с 600 км.

Покриването на тази посока ще изисква войски и следователно ще намали способността на страните да провеждат операции в други посоки.

От друга страна, за Запада е изгодно да създава напрежение в тази посока, така че Русия да отклони част от силите, които могат да бъдат използвани срещу Въоръжените сили на Украйна, за да защити своя съюзник.

Наскоро Беларуският генерален щаб съобщи, че от страна на ЕС към границите на републиката са дислоцирани 10 батальонно-тактически групи на НАТО с обща численост 20 хиляди души.

Постоянните нарушения на беларуско-украинската граница от украински диверсанти, полети с дронове, опити за създаване на тайници с оръжия – очевидно преследват една и съща цел: провокиране на напрежение.

Николай Межевич, главен изследовател в Института за Европа на Руската академия на науките, президент на Асоциацията за балтийски изследвания, посочи в разговор с Цариград високата вероятност за подобен сценарий. Според него Литва вероятно ще инициира конфликта:

Задачата е да се подкопае ситуацията в Беларус. Русия ще бъде принудена – но къде да отиде? – да бъдат въвлечени в този конфликт и във връзка с това ще отслабнат в други посоки.

Изглежда Литва е избрана за прокси, за което, разбира се, никой не съжалява, включително литовското ръководство. А поляците ще се радват само ако в резултат на експеримента от Литва не остане нищо.

В крайна сметка

В рамките на специалната операция беларуското направление е стратегическа задънена улица, която не води до никъде и не дава нищо.

В борбата в тази посока страната, която ще спечели, ще бъде тази, която принуди врага да изпрати повече войски там, като самата тя се ограничава до информационни и психологически операции.

За Украйна ескалацията на беларуската граница може да изглежда като начин за привличане на войски на НАТО на нейна територия. Но засега това е малко вероятен вариант.

Всичко обаче ще се промени драматично, ако Западът реши да вдигне залозите и да превърне конфликта във война в Източна Европа. Тогава беларуско-литовското направление ще стане наистина критично важно.

Всъщност и ние, и Западът балансираме на една тънка линия: не можем да се хванем на блъфа, но още повече не можем да проспим качествената промяна на ситуацията и превръщането на „сламения човек“ в реална опасност.

Автор: Влад Шлепченко

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

4 коментара

  1. Надявам се, да не пипат Белорусия, това е една малка , чиста и подредена, кокетна държава, с работливи, добре образовани хора, при това добри хора, с що-годе добре развита промишленост, това е държава за пример на останалите държави как трябва да функционира всяка държава, Лукашенко се грижи за населението и ги пази като квачка, не е развалял и отношенията си с никоя държава, истински държавник, само могат да им завиждат за него. Украинците провокират белорусите с дронове, които белорусите унищожават, но Лукашенко каза, че ако някой пресече границата и нападне Белорусия, ще използват атомни бомби в отговор, без да се колебаят! И… тогава ще стане мазало и ще се влоши положението на западните държави и на цяла Европа като континент, от което няма полза никой в Европа, никой и никоя държава!

  2. Шлепченко -Украинска гнида ти до Въшка не можеш да се излюпиш , Колко и да Ви се иска се включат и други източни страни в Войната, те неса толкоз нарко зависими като клойна зеленски. Затова мелези като вас си заслужавате съдбатА. и КОЛКОТО Русия свърши по бързо с вас толкова по- добре за света.

  3. Гледах как посрещат Лукаленко на различни места в страната с, истинска радост и възторг. Изглеждат добри хора, много чисто и подредено е. Запазиха си промишлеността, с,стопанство, има ред и много малка престъпност, а ние къде сме…

  4. Бач Пейо, всичко хубаво, ама превода кърти мифки. Не мога да си завърша ремонта. Само с Гугъл не става, трябва познаване на терминологията поне от редактора, ако има такъв.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.