Големите болници в страната може да ни лекуват и срещу запис на заповед. Тази идея обсъждат шефовете на много елитни здравни заведения.
Повод за поредната дискусия е недостигът от 330 млн. лв. в НЗОК до края на годината. От правителството казаха, че търсят начин да покрият този недостиг, включително и чрез преместване на плащания в друга календарна година. Лекарите обаче не са доволни и си искат парите сега. Затова са измислили и нов начин за притискане на касата и държавата – запис на заповед.
Това е документ, който дава право на всяка болница да съди касата, след като пациентът го е подписал. С него пък болният гарантира, че е здравноосигурен и касата би трябвало да покрие разходите му, както е по договор. Ще последват процедури, които ще оголят НЗОК до шушка, тъй като трябва да се плаща и на съдея-изпълнители, чиито такси пък са 500 лева.
Здравомислещи в държавата обаче започнаха да си задават неприятни за лекарското съсловие въпроси. Например след като в общинските болници в момента има дефицит и лежащите нямат какво да ядат и роднините им тичат да ги хранят, на какво основание се финансират и частните болници в България? По каква логика едно напълно частно лечебно заведение, чиято печалба отива в джоба на собственика му, се е наредило на опашката за пари от здравната каса?
Кой сключва тези договори и у нас дотирано ли е частното здравеопазване? Не трябва ли касата да финансира само държавните болници, а който пациент иска частна – да си плаща? Така е много по-справедливо, пишат в социалната мрежа.
Препатили пък твърдят, че когато попаднат в частни болници им се правят ненужни изследвания и процедури, с които се точи касата. Освен това частните и държавните болници в градовете извън София не се различават по нищо, освен по сградата и условията в болничните стаи. Апаратурата и на двете места е втора употреба, а лекарите са едни и същи, които притичват да си доработват от едното здравно заведение в другото.
А кредити, заеми ще раздават ли? Тъпаци!