Какво е руският Статус-6 и как ще промени изцяло начина на водене на война
Кои са най-мощните секретни оръжия на Русия. За тези разработки, за които сме чували или дори виждали, но никога не са влизали в реална употреба, разказва видеото под тази статия.
7. Т-14 „Армата”
Руският основен боен танк Т-14 с гъсенична платформа „Армата” може да стане първият в света напълно автоматизиран танк. В момента се разработват подобрения за нарастване на потенциала за самоуправление, което ще му позволи да се движи и да води бойни действия без нужда от екипаж. Повсеместното развитие на автоматизираните системи и средствата на безпилотната авиация е една от големите причини за опасения от милитаризация на изкуствения интелект.
6. Енергиен лъч
Твърди се, че руското високоенергийно оръжие вече успешно е преминало първите реални изпитания. Според първоначалните данни, новото оръжие ще е способно да неутрализира техниката на противника без изстрелването на конвекционални снаряди, а само с помощта на насочена енергия. Мощният сноп енергия просто ще вади от строя цялата бордова електроника на самолет, дрон и др.
5. МиГ-41
Най-новият руски изтребител МиГ-41 може да бъде пуснат в изпитания в най-близко време. Бойният му обхват е 600-1500 километра. Планира се да бъде въоръжен с ракети Р-37 клас „въздух-въздух” с голям обсег и фундаментално нови бойни глави. Една от основните задачи пред разработчиците е да направят самолета невидим за противниковите радари, което е черта на самолетите от 5-о поколение, но и да бъде способен да достига височини, които до момента са смятани за немислими. Така че този хиперзвуков „космически самолет” ще представлява истинска „смъртоносна опасност” и за вражеските сателити в орбитата около Земята.
4. Радиоелектронно оръжие
В Русия са проведени изпитания на радиоелектронно оръжие, което няма аналог в света. Това е сухопътна техника, но може да противостои на наземни, морски и въздушни средства за нападение. Приборът „удря” в радиус от километри, но от руското министерство на отбрана отказват допълнителни коментари – държавна тайна. Възможността за отдалечено „изключване на ракетата”, още преди нейния пуск, е един от решаващите фактори за победа в съвременната война.
3. „Шторм” – най-големият самолетоносач в света
Руската армия мечтае да има най-големия самолетоносач в света с дължина три футболни игрища и планира да започне да го строи през следващите няколко години, но точните характеристики са тайна. Смята се, че цената му може да достигне 1 трилион рубли. Новият самолетоносач няма да бъде покрит със системи за противовъздушна отбрана. Вместо тях до 90 реактивни самолета и бомбардировачи ще защитават чудовищния кораб. Два ядрени двигателя RITM-200 ще помогнат на „Шторм” да ускорява до 30 възела (55 км/ч), а общата му водоизместимост ще бъде 100 000 тона при газене на 11 метра дълбочина. Екипажът на кораба ще бъде от около 4000 души.
2. Противокорабните хиперзвукови ракети „Циркон”
Циркон е противокорабна ракета, която след старта рязко излита нагоре на 40-50 км, където съпротивлението на въздуха е минимално. Оттам ракетата преодолява разстоянието до целта за броени минути и пада върху нея отгоре. При огромната ѝ скорост – до 8 пъти скоростта на звука, прехващането е невъзможно. Ударът отгоре с „Циркон” ще позволява да бъде унищожен основният кораб на противника и дори самолетоносач. Освен това в света няма ракета, която да може да прехване успешно апарат на скорост над 5 маха като „Циркон”. В момента се знае само, че първата версия на оръжието може да поразява цели на разстояние до 500 км. При това пред разработчиците е поставена амбициозната задача да „изпреварят” първата версия и в бъдеще да повишат скоростта до 3,5 км/сек.
1. Статус-6
Руска разработка на многоцелева оръжейна система предназначена да унищожи военноморските бази, инфраструктурата и икономиката в крайбрежната зона на потенциален противник. Статус-6 е ядрено мегаторпедо с далекобойност 10 000 км, скорост от 185 км/ч, способно да се придвижва на дълбочина до 1000 метра. То ще може да носи ядрени бойни глави с мощност до 100 мегатона.
ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи