Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Доналд Тръмп е един от малкото западни лидери, които разбират същността на конфликта и че траен мир е възможен само чрез отстраняване на дълбоките геополитически причини, довели до него. Изказването му идва на фона на засилващи се сигнали за дипломатическа линия, различна от тази на предишната администрация във Вашингтон – линия, в която Тръмп е възприеман не като провокатор, а като потенциален гарант за глобална деескалация.
Лавров е на мнение, че Русия и САЩ имат потенциал да подобрят отношенията си. „Винаги има потенциал“, заяви руският външен министър на Дипломатическия форум в Анталия на въпрос дали Москва и Вашингтон имат потенциал за по-активни действия за подобряване на отношенията.
Според Лавров „няма нищо по-нормално от това САЩ и Русия да имат добри отношения, а също и САЩ и Китай да имат добри отношения“. „А това, което се случва между нас и администрацията на Тръмп, всъщност е много банално. Държавите ни разговарят помежду си, без да си диктуват една на друга, без да изискват или да поставят някакви предварителни условия. Ние просто разговаряме помежду си“, каза руският външен министър.
Лавров каза още, че президентът на САЩ Доналд Тръмп разбира, че украинският конфликт може да бъде разрешен само чрез отстраняване на първопричините за него.
„Единственият начин да се реши проблемът и да се постигне устойчив мир е да се премахнат първопричините. Президентът Тръмп е първият и засега, според мен, почти единствен западен лидер, който многократно заяви, че опитите на Запада да включи Украйна в НАТО са били грешка. А това е една от първопричините, които сме посочвали толкова много пъти“.
Той обърна внимание на факта, че САЩ и Китай „имат много различия“, а Пекин е разглеждан от Вашингтон като „дългосрочно предизвикателство за американското господство“. Русия при управлението на президента Джо Байдън беше разглеждана в САЩ като непосредствена заплаха за американското господство. Лавров посочи като пример икономическата конкуренция между САЩ и Китай и политиката спрямо Тайван, който е критично нужен на САЩ да контролират китайските търговски пътища в Тихия океан.
Коментирайки отношенията между Москва и Вашингтон при сегашния президент Доналд Тръмп, Лавров отбеляза, че ръководителят на американската администрация „предлага връщане към нормалността, за да се спре това идиотско буйство, което опозорява ролята на Америка в световните дела“.
„Да, обсъждаме двустранните отношения, като започнем от нормализирането на работата, условията, в които работят нашите посолства“, назова руският министър една от темите на руско-американските консултации. Той припомни, че още при управлението на американския президент Барак Обама започнаха съкращения на персонала на дипломатите, а „бяха откраднати и пет руски дипломатически имота в САЩ, които все още са арестувани“. „Точно както администрацията на Байдън открадна руските активи“, отбеляза Лавров.
Според него сегашното ръководство на САЩ „мисли какво да направи по въпроса, за да не се създаде прецедент“. „И те смятат, че не трябва да докосват тези откраднати от нас пари. Но в същото време са на мнение, че могат да крадат лихвите и да ги харчат за Украйна. Това е отвратителна логика. Тя показва, че неоколониалното мислене никога не е напускало тези хора“, смята руският външен министър.
Министър Лавров критикува и политиката на предишната американска администрация под ръководството на Байдън спрямо Русия с опитите за нейното изолиране. „Администрацията на Байдън реши, че на Русия трябва да й се даде урок. И този урок, това наказание, ще бъде изолацията. Глупаво, меко казано“, каза Лавров.
Източници: ТАСС, Риа новости
Коментирай първи