Примирието в Украйна сега би било път към никъде; необходими са надеждни договорености, заяви руският външен министър Сергей Лавров. Русия не поставя предварителни условия за преговори за Украйна, това са искания за изпълнение на съществуващите споразумения, добави той. Лавров изрази надежда, че администрацията на Тръмп ще вникне в първопричините за кризата в Украйна, а Руската федерация е готова за консултации. Украйна трябва да проведе избори, ако иска легитимен президент, но засега само Върховната Рада има легитимност в страната, заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за руски и чуждестранни медии. Той предупреди, че центровете за вземане на решения Киев могат да бъдат мишена за руски удари в зависимост от произтичащите заплахи.
„Избираме цели за поразяване на територията на Украйна единствено въз основа на заплахи от Руската федерация. Това може да са военни обекти, предприятия от отбранителната промишленост, центрове за вземане на решения в Киев също могат да бъдат такива цели. Но да отговаряме по цивилни цели – това не е в нашите правила. Това са правилата на нацистите, които се установиха в Киев с подкрепата на Запада, и правилата на тези, които ги снабдяват с оръжия, за да унищожават чисто гражданска инфраструктура и цивилни“, отбеляза Сергей Лавров.
Русия не може да се задоволи с „празни приказки“ за украинското уреждане; сега примирието би било път към никъде; необходими са окончателни правни споразумения, заяви Сергей Лавров.
„Вече много се каза по тази тема, президентът (Владимир Путин) многократно е говорил по тази тема, включително по време на пряка линия, преди това в клуба „Валдай“, по време на други събития: ние не можем да се задоволим с празно говорене. Досега всичко, което чуваме да се говори, е за необходимостта от някакво примирие и не се крие особено, че това примирие е необходимо, за да се печели време да продължи напомването на Украйна с оръжия, за да се приведат в ред, да извършат допълнителна мобилизация“, отбеляза руският външен министър.
„Примирието е път за никъде -, подчерта Лавров. Нуждаем се от окончателни правни споразумения, които ще определят всички условия за гарантиране на сигурността на Руската федерация и, разбира се, законните интереси за сигурността на нашите съседи, но в контекст, който ще установи по международноправен път невъзможността за нарушаване на тези споразумения”.
Сергей Лавров посочи, че тези споразумения трябва да засягат преди всичко първопричините за украинската криза. „Двете основни от които са, първо, нарушаването на всички задължения за непридвижването на НАТО на изток и агресивното усвояване от натовците на цялото геополитическо пространство чак до нашите граници и Украйна беше обречена на тази съдба и дори сега те продължават да говорят за това. И втората първопричина, разбира се, са абсолютно расистките действия на киевския режим след държавния преврат, когато беше официално провъзгласено и след това законодателно закрепено унищожението на всичко руско – езика, средствата за масова информация, културата, дори използването на руски език в бита и забраната на каноничната Украинска православна църква“, добави той.
„Винаги сме готови за консултации, готови сме, ако някой не разбира нашата многократно и ясно заявена позиция, винаги сме готови да потвърдим тази позиция. Ние сме отворени за всякакви преговори, ако преговорите са по същество: за първопричините и за принципите, за които Путин говори през юни тази година, говорейки тук, в Министерството на външните работи“, каза Лавров. Той припомни думите на Кийт Келог, назначен от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за специален пратеник за Украйна, че Минските споразумения са били „опит“ за разрешаване на кризата. Лавров подчерта, че споразуменията не са били опит, а реално решение на конфликта, те са били приети от Съвета за сигурност на ООН, но по-късно бяха „погазени“ от Украйна с насърчението на САЩ. „Много се надявам, че администрацията на г-н Тръмп, включително г-н Келог, ще се задълбочи в първопричините за конфликта“, каза Лавров.
Украйна трябва да проведе избори, ако иска легитимен президент, но засега само Върховната Рада има легитимност в страната, заяви руският външен министър. „Що се отнася до легитимността на сегашното украинско правителство, президентът (Владимир Путин) много ясно каза по пряката линия, че украинците трябва сами да разберат това, за да приведат ситуацията в Киев в съответствие с украинската конституция. За да направят това, разбира се, ако искат президентът им да е легитимен, трябва да проведат избори. Междувременно, според конституцията, както Путин обясни, легитимни са само Върховната Рада и съответно нейният председател“, посочи Лавров.
Русия не поставя предварителни условия за преговори. „Когато ни казват, че Русия поставя предварителни условия, това не са предварителни условия, а искане да се изпълни предварително договореното“, каза министърът. „Нас, както се оказа, са ни лъгали -, продължи Лавров. – И когато заявяваха че НАТО няма да се придвижва на Изток, и когато подчертаваха своя ангажимент за уреждане, основано на Хартата на ООН, но категорично забравяйки, че Хартата съдържа не само потвърждение и принцип на териториалната цялост, но има и принцип на равенство и самоопределение на народите“, изтъкна руският външен министър.
Коментирай първи