Китай вече води с 5:0 в новата Студена Война със САЩ

Американските лидери днес си скубят косите за това, че в самодоволството от разпада на алтернативата, представлявана от Съветския съюз са пренебрегнали възхода на Китай, превръщащ се в основната икономическа сила на 21 век и сега се чудят как да спрат този възход. Китай предлага на света алтернативен модел на социално и икономическо развитие, в който капиталът е поставен под контрола на държавата, а политиката се осъществява с идеологията и действията на Китайската комунистическа партия. Американците се опитват да унищожат този модел.

Започнатата след 2017 г. от Доналд Тръмп нова студена война с Китай бе свързана с надеждата, че така Китай може да бъде спрян в развитието си и САЩ да запазят мястото си на световен хегемон, налагащ на останалия свят своята воля чрез безброй санкции, идеологическата хегемония на американските медии и масова култура, платени от американския капитал и дейтващи по целия свят соросоидни НПО-та, нежни революции, преврати и войни. Започна търговска, технологическа, хибридна, нова студена война срещу Китай. Особен страх имаше и се търсеха възможности да се ударят такива негови сектори на високите технологии като полупроводниците, големите данни, изкуствения интелект, телекомуникациите.

Стремежът бе да се спре или забави рязко китайския икономически растеж и нарастваща мощ. Тръмп обеща да върне американските производства от Китай в САЩ, да удари чрез високи мита вноса на китайски стоки, да намали търговския дефицит на САЩ с Китай. Джо Байдън продължи неговата антикитайска политика и демонстративно отказа да отиде на зимните олимпийски игри в Пекин. В американският конгрес и републиканци и демократи демонстрират негативизъм и страх от възхода на Китай. А американските политици се нуждаят и от образа на враг, за да обединят силно разделеното и поляризирано от многодесетилетната неолиберална политика . американско общество. Уплашен от възхода на Китай американският конгрес предприе стъпки за засилване ролята на американската държава в различни области, което бе немислимо от десетилетия преди това – финансиране от държавата на сферите на нови технологии, инфраструктура, производство, отбрана чрез рязко увеличаване на бюджетните разходи и съответно скок в задлъжнялостта на американското правителство. Под въздейстието на медиите върху масовото съзнание рязко се увеличиха антикитайските и антиазиатски настроения и агресия срещу китайци и азиатци в САЩ.

Новата студена война с Китай, известна още като хибридна война и имаща множество различни проявления върви вече пета година, но резултатите от нея са в полза на Китай, който засега печели в нея в 5 основни области, имащи рещаващо значение за промяната в геополитическото съотношение на силите:

ПървоКитай печели в скоростта на настигането и изпреварването на САЩ като световна икономическа сила.

За последните две десетилетия китайската икономика е постигнала растеж, който повечето западни държави са посигнали за две столетия. Между 2017 и 2021 г. американската икономика е нарастнала само със 7.3 %, докато китайската е нарастнала с една четвърт – с 25.1 %, което е повече от три пъти в сравнение с американската. От началото на т. нар. пандемия тези показатели в полза на Китай са още по-добри. От 2019 г. китайската икономика е нарастала с 10.5 %, а американската с едва 2.1 %, т.е. пет пъти по-малко.

След като през 2014 г. Китай настигна и изпревари САЩ по БВП по паритет на покупателната способност, през 2021 г. Китай излезе на първо място в света и по номиналното богатство, с което разполага. През последните две десетилетия това богатство се е утроило и няма друга страна в историята на планетата ни, която да е забогатявала в такива гигантски размери и за толкова кратко време. Според доклад на американската глобална консултантска компания McKinsey & Co. нетното световно богатство е нарастнало от 156 трлн. долара през 2000-та година до 514 трлн. долара през 2020 г. Невиждан по размерите си е възходът на богатството на Китай от 7 трлн. долара през 2000 г. до 120 трлн. дол. през 2020 г. Китай е допринесъл за общото нарастване почти с една трета на световното нетно богатство. То е въплътено в недвижима собственост, инфраструктура, машини, технологии, екипировка, интелектуална собственост и пр.

ВтороКитай печели търговската война със САЩ.

Въпреки скока на митата върху вноса от Китай, който САЩ наложиха, въпреки отчаяните опити за всякакви санкции и ограничения на възможностите китайците да печелят от отношенията си с Америка, американският търговски дефицит счупи рекордите през 2021 г. Дефицитът в търговията със стоки и услуги на янките достигна до 859 млрд. долара, нараствайки с 27 % или със 168.7 млрд. долара в сравнение с 2020 г. При това той е резултат преди всичко на търговията с Китай. Китай е внесъл през 2021 г. в САЩ стоки и услуги, които са с 355.3 млрд. долара повече, отколкото САЩ са изнесли към Китай. От идването на власт на Байдън този дефицит в полза на Китай непрекъснато нараства, въпреки всички мита, санкции и ограничения, поставяни от американското правителство. САЩ остават главния вносител на китайски стоки, а обратното движение на американски стоки не може да компенсира този внос. Опитите да се накара американското производство да се върне обратно в САЩ не дават резултати и от 1998 г. насам по тази причина от САЩ са изнесли производството си към Китай и други страни почти 70 000 предприятия и са загубени над 5 млн. работни места в производството. А това рязко увеличи множество противоречия в американската държава и доведе до засилващи се непреодолими конфликти и кризисни процеси в неолибералната й демокрация.

Трето. Китай печели битката с инфлацията, което му дава допълнително предимство и в икономическия растеж.

Инфлацията, която тресе днес целия свят, удря особено силно американската икономика. През месец януари тази година тя достигна 7.5 %, което е най-ускореното нарастване от 40 години насам. В Китай – главният конкурент на американците, инфлацията през миналия месец е била пет пъти по-ниска – едва 1.5 %. Съответно и китайската икономика продължава да расте много по-бързо от американската, размествайки световните геоикономически и геополитически съотношения на силите.

В САЩ високата инфлация удря силно голяма част от американското население, бързо намалявайки по този начин подкрепата към правителството на Байдън, което по последни данни не е одобрявано от 54 % от американците. Затова и спасението в САЩ се търси отново по-посока на въоръжаване и война. През 2021 г. военните разходи на САЩ са 905 млд. долара, което ги прави не просто най-големите в света, но по-големи отколкото общите военни разходи на следващите седем държави след тях, изразходващи най-много за своите армии. Неслучайно в момента САЩ разгръщат гигантска информационна кампания за война с Русия, надявайки се така американските оръжейни компании да получат повече поръчки за оръжие от различни страни в света, с което да се подпомогне американската икономика.

ЧетвъртоКитай се превърна във водещата сила в света в износа както на стоки, така и на инвестиции, определяйки по този начин посоката на развитие на световните пазари.

От 2009 г. насам Китай е най-големият износител на стоки в света, изпреварвайки САЩ и делът на този износ непрекъснато се увеличава, докато САЩ вървят непрекъснато назад. Според Световната търговска организация през 2019 г. Китай е изнесъл 12 % от стоките и услугите в света, а през 2020 г. те са нарастнали на 13 %, равняващи се общо на 2 трлн. 323 млрд. долара. През 2021 г. те отново са нарастнали и Китай вече е място, от което се изнасят 14.7 % от световните стоки и тяхната стойност е 2 трлн. 591 млрд. долара. САЩ силно изостават от Пекин със своите 8.1 % от световния износ на стоки и услуги, равняващи се на 1 трлн. 432 млрд. долара.

Китай излезе на първо място сред икономиките в света, изпреварвайки САЩ и по износ на инвестиции, превръщайки се така в желан партньор за държавите от всички континенти. През 2020 г. китайските преки инвестиции в чужбина поставиха рекорд от 153.71 млрд. долара, нараствайки с 12.3 % в сравнение с предходната година. Това са около една пета от преките чуждестранни инвестиции в света и представляват израз на ново измерение на глобалната конкурентоспособност на китайската икономика.

Докато САЩ се превърнаха в страната с най-голям по абсолютните си размери външен дълг в историята, Китай се превърна в най-големия заемодател в света, притежавайки немалка част от дълговите книжа на задлъжнялата американска държава. В момента Китай е доминираща сила в даването на заеми от над 1 трлн. долара за 150 държави в света, докато САЩ затъват ускорено в своя дългов капан от над 30 трлн. долара.

Шесто. Китай печели технологичната война със САЩ.

Един от най-големите страхове в САЩ е, че Китай ще ги изпревари в технологично отношение, ще има доминация в технологиите на Четвъртата индустриална революция и това ще бъде решаващо за заемането на мястото им като световен хегемон. Затова и те поведоха технологична война с Китай, опитвайки се по всякакъв начин да ограничат неговия достъп до нови технологии, да спрат активността на китайските технологични компании на Запад, да активизират американската държава в тази сфера. Резултатите в това технологично измерение на новата студена война на САЩ с Китай обаче не са оптимистични за досегашния глобален хегемон, който определено вече не задава посоката на развитие на света.

Преди време Владимир Путин каза, че страната, която започне да доминира в областта на изкуствения интелект, ще бъде начело на света през 21 век. Затова тук именно битката между САЩ и Китай е особено силна. Какви са резултатите досега? През 2017 г. Китай прие своя „План за развитие на новото поколение изкуствен интелект“ с целта да стане център на глобалните иновации. Пекин рязко увеличи средствата за развитието на тази сфера, създавайки нарастващо количество институти, центрове и безброй изследователи в тази област. Броят на хората, занимаващи се с тази сфера в Китай и пишещи научни статии в областта на изкуствения интелект е много по-голям от този в САЩ. За периода от 2012 до 2020 г. китайските учени са публикували около 240 000 академични статии в областта на изкуствения интелект, докато американските изследователи са автори на около 150 000 статии. Такъв ключов фактор за равнището на научните изследвания като цитиранията е също показател за това, което става в Китай. Според индекса на цитиранията на Станфордския университет през 2020 година Китай надмина САЩ по броя на цитираните статии на негови изследователи в областта на изкуствения интелект.

Основната част от роботите в света днес са във фабриките на Китай. Според доклада от 2020 г. на Международната асоциация по роботика за въвеждането на роботи в различните държави в света Китай има около 2.5 пъти повече роботи в своята икономика от САЩ и приблизително колкото САЩ и Европа, взети заедно.

Според бившия главен изпълнителен директор на Google Eрик Шмид Китай е оставил САЩ далеч зад себе си във възприемането на 5G технологиите. Средната скорост на изтегляне на информация в китайските интернет мрежи през третото тримесечие на 2021 г. е 299 Mbps., докато в САЩ тя е била повече от 4 пъти по-ниска – само 29.73 Mbps.Това осигурява на китайците не само много по-бърз интернет, но и много нови възможности в индустриалната и военната сфера, които САЩ още нямат.

Според изследване на Световната организация по интелектуална собственост от 2019 г. в Китай са регистрирани почти половината от световните патенти за нови технологии и иновации. За една година в Китай са патентовани 1.54 милиона нововъведения и технологии, докато в САЩ те са били почти три пъти по-малко (597 141).

В условията на световен недостиг на чипове САЩ се опитват всякак да ограничат възможностите на Китай в тази сфера, която е решаваща за новите дигитални технологии. Китайската държава обаче предприе мерки за рязко ускоряване на тяхното производство. Неслучайно гигантската китайска компания за производство на чипове SMIC постигна рекордни печалби от 5.4 милиарда долара през 2021 г., което е около четири пъти повече в сравнение с предходната година.

Във все повече направления Китай излиза преди САЩ в битката за това кой ще е хегемонът на планетата през 21-ви век и ще утвърждава посоката на световното развитие. Върви гигантска смяна на геополитическото и геоикономическо съотношение на силите. Това тресе и тепърва ще тресе света. Ще тресе и България, на която съвсем скоро ще й се наложи да решава какво да прави. Ако остане в сегашната си геополитическа западна орбита, страната ни ще се окаже отново на губещата страна в геополитическата битка. Спиралата на възход на Китай и упадъка на САЩ изглеждат неизбежни. Светът ускорено става все по-различен и с ново геополитическо разпределение на силите. И българските политици, и българите, които ги избират, ще трябва да се съобразят с това.

Автор: Проф. Васил Проданов. Проф., д.ф.н., Васил Проданов – преподавател в УНСС. Директор на Тракийския научен институт. Директор на Института за философски науки(1988-1992) и на Института за философски изследвания към БАН(1995-2010 г.). Автор на стотици научни публикации, излезли в България, САЩ, Русия, Германия, Франция, Испания, Холандия, Полша и много други страни в света.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

2 коментара

  1. ГОРДЕЕМ СЕ С ВАС БРАТСКА РУСИЯ И КИТАЙ ВСИЧКИ ПОБЕДИ НА СВЕТА ДА СА ВАШИ ОБИЧАМЕ ВИ С ВАС СМЕ

  2. Вече съм повече от убеден, че „Скандално“ фокусира в себе си най-добрите анализатори на страната. Нищичко подобно в коя да е друга наша медия, с изключение на в. Поглед, който има малко по- различна тематика. Това трябва да е най-четената медия и ако все още не е така причините са обективни, ниска политическа и обща култура на застарялото, болно и оскотяло население. И няма къде да бъде препоръчана, във Факти ли, в Cross ли, може би в Афера.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.