Епохата на глобалното господство на САЩ приключи, но Вашингтон все още не могат да го признаят. Това заяви в интервю за ТАСС американският икономист, директор на Центъра за устойчиво развитие към Колумбийския университет (Ню Йорк), професор Джефри Сакс.“Мисля, че епохата на глобалното господство на САЩ приключи. Живеем в многополюсен свят. Русия е велика сила. САЩ са велика сила. Китай е велика сила. Индия е велика сила. САЩ вече не могат да налагат волята си на света по повечето въпроси. Това вече се случи“, каза той. Въпросът сега, казва Сакс, е дали САЩ „ще приемат, че вече не са главните“ и дали животът ще е възможен при новите обстоятелства.
„САЩ все още не са осъзнали, че еднополюсната им мощ е приключила и не са отговорили на това адекватно -, отбеляза Джефри Сакс. – Ние все още сме в етапът на отричането на действителността – имам предвид възприятието на американската администрация. След този етап идва агресията, а след това и унинието, придружено с приемане на действителността. Към днешна дата обаче официален Вашингтон продължава да вярва, че контролира всичко. Именно тази заблуда е опасна“, подчерта американският икономист.
Според него четиримата „мускетари“ – Великобритания, Франция, Германия и Полша, няма да могат да осигурят военна победа на Украйна. „Европейските политици в момента го играят „твърди момчета“. Въпреки че, строго погледнато, не всички държави от ЕС, а само Великобритания, Франция, Германия и Полша – т. нар. четирима мускетари, възнамеряват да продължат борбата срещу Русия. Тяхната реторика се свежда до следното: „Трябва да продължим, трябва да се превъоръжим, не трябва да се предаваме, не трябва да правим компромиси и отстъпки на Русия“. Тоест те сега всъщност дават тона“, каза той. – Но ще успеят ли да подкрепят тези свои смели и гръмки изявления с реална военна помощ за Украйна и с други действия? Не, в този смисъл, не. Те не могат да осигурят военна победа на Украйна. Това е съвършено ясно. Те нямат нито ресурсите, нито способността да изпратят още някого там на терен“.
Сакс отбеляза, че тези европейски страни не са успели да направят това дори когато Съединените щати бяха изцяло на тяхна страна. „А сега САЩ се отказаха – те нямат никакво намерение да продължат да поддържат последователно антируската военна линия“, добави икономистът.
Джефри Сакс: Украйна ще загуби Одеса и още много други територии, ако не сключи мир сега
Санкциите, наложени срещу Русия, само укрепиха и подобриха нейната икономика, вместо да я унищожат, както очакваха западните правителства, подчерта Джефри Сакс. „Като цяло да“, отбеляза той, отговаряйки на въпрос дали Русия успя да се справи със санкционния натиск. „Очевидно е че режимът на санкции не унищожи руската икономика, въпреки всички западни очаквания да го направи. Санкциите не проработиха. Те не дадоха резултатите, които западните правителства очакваха. Те не нанесоха особени щети и в известен смисъл дори помогнаха на руската икономика да укрепне“. Сакс посочи, че в началото санкциите са причинили „известни щети“, но трудностите, които са причинили на Русия, са я накарали да укрепи отношенията си с Китай и Индия и са стимулирали развитието на много руски индустрии. Русия започна сама да си произвежда много от продуктите, които преди това внасяше. „По този начин страната стимулира вътрешния си икономически растеж и виждаме как днес икономиката й нараства със завидни темпове – най-високите в Европа“.
Проф. Джефри Сакс отбеляза още, че в руското общество се е затвърдило мнението за задължителния отговор и действие на всяко предизвикателство. „Понякога, когато се сблъскаш с предизвикателство, дори и да е вредно, твоят отговор може да те направи по-силен. И мисля, че Русия направи много, за да преодолее санкциите“, констатира Сакс.
Коментирай първи