Гepмaнcки и pyмънcки мeдии: Pycия e пoиcкaлa oт CAЩ дa изтeгли вoeнния cи инcтpyмeнт HATО oт Изтoчнa Eвpoпa

На срещата в Рияд Русия е поискала САЩ да свалят гаранциите за сигурност, които дават чрез НАТО на страните, които са влезли в Алианса след 1997 г., което означава НАТО да се изтегли от Източна Европа. Това пишат румънски коментатори, които се позовават на интервю на Кристиан Дяконеску, началник на канцеларията на президента на Румъния, след завръщането му от спешната евросреща в Париж. На тази среща българският премиер Росен Желязков, както и голяма част от страните, участваха онлайн, но румънският представител и и.д. президент, присъства в Елисейския дворец.

Според публикациите, руснаците са обявили условието си за мир да паднат гаранциите за сигурност, които НАТО дава на страните, които са се присъединили към Алианса след 1997 г.

Това означава, че Румъния и всички останали страни, които се присъединиха към НАТО след 1997 г. (Румъния, Унгария, Чехия, Словакия, Полша, Словения, Естония, Латвия, Литва, България, Хърватия, Албания, Черна гора, Северна Македония, Финландия и Швеция) няма да имат думата по отношение на евентуалното им присъединяване към сферата на влияние на Русия.

В публикациите се твърди, че на срещата в Рияд САЩ са отказали на Русия по това нейно искане, но са оставили вратичка за предоговаряне на условията и според началника на канцеларията на румънския президент, нямало никакви гаранции, че американците няма да удовбетворят поне част от това руско искане .

Евентуално включване на Румъния в сферата на влияние на Русия ще означава изтегляне на американските войски от румънска територия. Такова развитие на ситуацията обаче е под въпрос, защото в Румъния е част от противоракетния щит, който е от стратегическо значение за защитата на интересите на САЩ и националната сигурност, се посочва в румънските коментари, в които се изразява и страхът от евентуална среща от рода на Ялта-2. През 1945 г. на среща в Ялта са разпределени сферите на влияние на САЩ и СССР, тогава Източна Европа влиза в съветската сфера на влияние, а Западна Европа става част от американската сфера. 

Смята се, че за първи път, откакто Румъния е в НАТО, САЩ индиректно признават, че могат да се откажат от гаранциите за сигурност, които предлагат чрез НАТО на страните членки, по-точно чрез член 5.

Европейските разузнавателни агенции изразяват сериозни опасения относно възможното изтегляне на американските войски от страните от ЕС. Това съобщи ден по-рано и немското издание „Билд“, позовавайки се на свои източници.

Един от служителите по сигурността на неназована източноевропейска страна обяснил пред изданието, че тревогата е причинена от исканията на Владимир Путин, изразени още през 2021 г. Тогава Путин настоя за изтеглянето на американските войски от всички страни от НАТО, присъединени към военната организация след 1990 г. В Европа има сериозни опасения, че американският президент Доналд Тръмп може да се съгласи да реализира този сценарий.

Военни експерти, интервюирани от „Билд“, предупреждават, че изтеглянето на американските войски от Източна Европа може да доведе до рязко влошаване на ситуацията в региона. В случай на изтегляне на американските части руската армия според тях може да се опита да засили влиянието си по двата фланга – в балтийските страни и на Балканите, както и да провокира военен конфликт с Полша. Събеседниците на изданието подчертават, че за държавите, граничещи с Русия, американското военно присъствие е ключов фактор за тяхната сигурност и независимост.

Италианските власти също споделят тези опасения. Рим е обезпокоен от възможността за изтегляне на американските войски от Косово, което може да дестабилизира ситуацията на Балканите. Германски дипломати в разговор с „Билд“ определят този сценарий като „доста реалистичен“.

По-рано Financial Times писа за опасенията на европейските служители, които се опасяват, че Доналд Тръмп може да удовлетвори това искане на Путин и да изтегли войските от балтийските държави. Тази стъпка според ръководството на редица държави от НАТО ще направи Европа уязвима за руска агресия. Според тези прогнози руската армия, която вече се е подготвила за много по-мащабен конфликт с НАТО в Украйна от сегашния, може да се възползва от отслабените позиции на САЩ в Европа.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

5 коментара

  1. Източна Европа принадлежи на Русия! Тази територия е призната за Руска зона на Ялтенската конференция! Присъединяването към завоевателен военен блок е равносилно на обявяване на война и задължително е да се проведе референдум по въпроса. Нас някой да ни е питал!

  2. Каква е логиката Щатите да държат войски не само в Германия, Италия и другаде, но и в страните от източна Европа.Какъв чеп търсят там,бранят се от Русия ли, та цял океан ги разделя от западна Европа,а Русия е още по далеч.При това Русия не заплашва никого, а в исторически план е нападана двукратно за което е дала милиони жертви.Истината у нас се прокрадва само в няколко сайта и при блогърите. Останалите са станали гнусни и отвратителни подлоги.

  3. За мен това е най-сериозната и важна новина !Дано да е скоро и България да си отдъхне от лъжите ,кражбите и помиярите/вече няма достатъчно силни определения,за да се опишат нашите ‘продажни управници’ ,които я бутат в дупката на колониалния ес,за да изчезне като народ и държава!

  4. ЗАЩО РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ НЕ ИСКА УКРАЙНА ДА ВЛЕЗЕ В НАТО?
    ЗАЩОТО НАТОВСКИ ВОЙСКИ ЩЕ НАПЪПЛЯТ УКРАЙНА, ЩЕ СЕ РАЗПОЛОЖАТ
    НА ГРАНИЦАТА С РУСИЯ И ЕДИН ДОРИ НАЙ-ДРЕБЕН КОНФЛИКТ, ЕДНО НЕЗНАЧИТЕЛНО
    СТЪЛКНОВЕНИЕ МЕЖДУ НАТОВСКИ И РУСКИ ВОЙНИЦИ ЩЕ ПРЕДИЗВИКА ВОЙНА. АРМИИТЕ
    НА ВСИЧКИ НАТОВСКИ ДЪРЖАВИ ЩЕ СЕ ВТУРНАТ В РУСИЯ И ЩЕ СИ Я РАЗПРЕДЕЛЯТ,
    НО МОЖЕ И ДА СЕ СКАРАТ И ДА СЕ СБИЯТ. ЩЕ ЗЕПОЧНЕ ЕДНА БЕЗКРАЙНА ВОЙНА.
    ТОВА Е СТРАТЕГИЧЕСКАТА ЦЕЛ НА НАТО И ЗАТОВА НАТО НАСИПВА В УКРАЙНА ПАРИ И ОРЪЖИЕ. ЗАТОВА РУСИЯ ИСКА ГАРАНЦИИ ЗА СИГУРНОСТТА СИ.

  5. Защо отново се говори за влияние на Русия, или пък някакви фиктивни гаранции за сигурност, които Щатите обезпечавали. Това са абсолютни заблуди. Кога Русия е имала военни бази в източна Европа, каква гаранция ни са дали Щатите с четирите си военни бази у нас, гаранция за какво, у нас ли те поддържат собствената си сигурност.Опростачването е МАСОВО. Нищо не гарантират Щатите със своите военни бази, нито на Саудитска Арабия,нито на Европа, най-малко пък на България.Съвсем излишни са и техните разноски по тези бази, щото това си е явно РАЗХИЩЕМИЕ.Няма и никаква нужда да се надуват военните разходи в Европа, че и в България, макар, че Турция не скрива своите териториални апетити.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.