Вusinеss Insidеr: Pycия ycкopи пpoизвoдcтвoтo нa дpoнoвe Шaxeд, cкopo щe изcтpeлвa пo 2000 нa нoщ

Според западни анализи Русия си е поставила за цел да произвежда и изстрелва по 2000 безпилотни летателни апарата Shahed в рамките на денонощие, пише Business Insider.

През последните два месеца Украйна е обстрелвана ежедневно с все по-голям брой безпилотни летателни апарати тип камикадзе, като броят им вече достига до 728 на нощ.

Тъй като Кремъл увеличава производството на евтините дронове Shahed (с руско име „Геран“), Украйна и нейните съюзници ще се нуждаят от по-евтина противовъздушна отбрана.

Според две скорошни западни оценки Кремъл непрекъснато ускорява производството на Геран-и, които са модификация на иранския „Шахед“ и скоро ще може да изстрелва по 2000 атакуващи дрона – камикадзе на нощ.

Генерал-майор Кристиан Фройдинг, началник на щаба за планиране и командване на германското министерство на отбраната, заяви в интервю за Бундесвера, излъчено в събота, че Русия „се стреми да увеличи още повече производствения капацитет“ на своите дронове Shahed.

„Те искат да увеличат мащаба на атаките с безпилотни самолети, за които току-що говорихме“, каза Фройдинг. „Амбицията им е да могат да могат по 2000 дрона едновременно успоредно с няколко десетки хиперзвукови ракети и така да парализират напълно противовъздушната отбрана на Украйна“.

В друг анализ в неделя Институтът за изследване на войната (ISW), базиран във Вашингтон мозъчен тръст, написа, че през юни и юли изстрелваните от Русия на нощ безпилотни самолети Shahed се е увеличило с 31% за всеки от двата месеца.

„ISW смята още, че до ноември 2025 г. Русия ще е в състояние да изстрелва до 2000 безпилотни самолета за една нощ, ако сегашната тенденция на непрекъснато ускоряване на производството на безпилотни самолети се запази“, пишат анализаторите на ISW. Подобен капацитет би бил рязък скок в сравнение с есента на 2024 г., когато Русия изстрелваше около 2000 дрона към Украйна, но за цял месец.

Шахедите са ирански взривяващи се дронове с далечен обсег на действие с приблизителен обсег от 600 до 1200 мили, в зависимост от модела им. През тази година Русия непрекъснато увеличава производството на своите дронове „Геран“, които са подобрена версия на „Шахед“. Русия произвежда им много дронове-примамки, които изстрелва през нощта към Украйна и наскоро достигна максимален брой от 728 безпилотни летателни апарата, изстреляни само в рамките на един залп.

С нарастването на броя произвеждани „Геран“-и Украйна и нейните съюзници се опасяват, че нощните атаки на Русия ще пречупят противовъздушната отбрана на Киев.

„Руснаците ще имат по 1000 успешни удара на ден и повече. Не се опитвам да плаша никого“, пише на 4 юли Роберт „Мадяр“ Бровди, командир на украинските сили за безпилотни системи, коментирайки възможностите на руските Шахеди.

Шахед е ирански дрон, но от началото на 2023 г. Русия произвежда и свои подобрени версии на дрона на местно ниво в специалната си икономическа зона „Елабуга“. Западните правителства и анализатори твърдят, че някои жизненоважни части на това производство идват от Китай.

През април анализатори от Международния институт за стратегически изследвания писаха, че сателитни снимки показват, че площта на съоръженията за производство на Shahed там се е удвоила двойно от 2023 г. насам.

„Въпреки постоянния поток от ракети Shahed-136 от Иран, Москва инвестира сериозно и в собствените си производствени мощности“, пишат анализаторите на IISS.

Украйна периодично се опитва да нанася удари по „Елабуга“ със собствените си безпилотни самолети с голям обсег, но не е ясно дали заводите са претърпели някакви щети.

През февруари военното разузнаване на Киев заяви, че е открило производствени маркировки на някои руски щурмови дронове, в които се споменава град Ижевск, което вероятно значи, че и там се произвеждат дронове.

Германският генерал Фройдинг заяви, че при такова огромно количество евтини руски дронове ще е напълно безсмислено свалянето им да продължи да се извършва със скъпи западни прихващачи като системата Patriot.

„Нуждаем се спешно от контрамерки, които струват не повече от две, три, четири хиляди евро“, каза той. За сравнение, една система Patriot струва на правителството на САЩ 1,1 млрд. долара, а една от нейните ракети струва около 4 млн. долара. Ракета от 4 млн. долара не може да се ползва за свалянето на дрон „Геран“, който струва 2 хил. долара.

Сега Украйна използва многопластова мрежа за противовъздушна отбрана срещу вълните на Шахед – Геран, включваща ракети земя-въздух, ракети, изстрелвани от въздуха, и мобилни огневи групи, които се опитват да свалят иранските и руските дронове с картечници. Популярност придобива и местно произведеният дрон-прехващач Sting.

Но на фона на рояци дронове Русия изстрелва и балистични и хиперзвукови ракети с голям заряд. И докато хиперзвуковите ракети са неуловими от съществуващите ПВО, но пък производството им струва прекалено скъпо на руснаците, то балистичните са евтини, но пак могат да се прехващат единствено от усъвършенствани системи за противовъздушна отбрана с голям обсег на действие като Patriot. Затова Киев се опитва да убеди САЩ и техните съюзници да му предоставят повече системи Patriot.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.