Вoeннoтo paзyзнaвaнe на Kиeв: Pycия мoжe дa пpoизвeждa по 25 paкeти „Opeшник“ на мeceц

Според оценки на Главното управление по разузнаване (ГУР) на украинското министерство на отбраната, Русия има възможност да произвежда до 300 ракети „Орешник“ годишно – това прави по 25 ракети на месец. „Оръжията от този клас са първите по рода си в света. Ракетите „Орешник“ имат обсег на действие до 4000 километра и възможност да носят едновременно няколко бойни глави – всяка с независимо насочване и траектория на полета“, пише Military Watch Magazine, като се позовава на данни от украинското ГУР.

След първото бойно използване на балистичната ракета със среден обсег „Орешник“ от Русия на 21 ноември военното разузнаване на Украйна публикува разузнавателни данни за възможностите на руската промишленост да произвежда новата оръжейна система.

Съобщава се, че способността на ракетата да носи както ядрени, така и конвенционални бойни глави и да поразява до шест цели, я превръща в „изключително ценна възможност за поразяване“ на западните сили в Европа, както и дълбоко в Тихия океан и Арктика.

Освен това се очаква значителната „асиметрична“ стойност на „Орешник“ като средство за противодействие на по-големите като обем сили на НАТО, да накара Кремъл да организира производството в големи количества.

Експертите подчертават, че има възможност Русия да започне да произвежда дори по 500 такива ракети годишно, но това увеличение ще трябва да е за сметка на намаленото разработване на други ракетни системи, като например междуконтиненталните РС-24 „Ярс“.

Въпреки че през 2010 година производството на системата „Ярс“ възлизаше средно на 22 броя годишно, постигането на производство от 500 ракетни системи „Орешник“ годишно, които са по-сложни, говори до зашеметяващо ускоряване на темповете на производство на руския ВПК, допълват анализаторите.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.