Автор: Бен Нортън, geopoliticaleconomy.substack.com
БРИКС добавя 9 партньорски нации през 2025 г., след като прие 4 нови членове през 2024 г. Сега съюзът включва половината от световното население и 41% от световния БВП, с водещи производители на петрол, газ, зърнени храни, месо и минерали.
БРИКС, форумът за икономическо сътрудничество на глобалния юг, продължава да разширява своето влияние, тъй като се стреми да дедоларизира и трансформира международната валутна и финансова система.
След като прие четири нови членове през 2024 г., БРИКС официално приветства девет нови нации като страни партньори на 1 януари 2025 г. Те са:
Беларус
Боливия
Куба
Индонезия
Казахстан
Малайзия
Тайланд
Уганда
Узбекистан
Със своите девет членове и девет партньори БРИКС съставлява приблизително половината от световното население и повече от 41% от световния БВП.
Групата се превърна в икономическа мощ, включвайки водещи производители на ключови стоки като нефт, газ, зърнени храни, месо и минерали.
На срещата на върха на БРИКС в Казан, Русия през октомври 2024 г., 13 държави бяха поканени да станат партньори на БРИКС, което означава, че те са на път към пълноправно членство в близко бъдеще.
Девет от тези 13 нации приеха поканата. Останалите четири не дадоха официален отговор към края на 2024 г. Това бяха Алжир, Нигерия, Турция, Виетнам.
Руското правителство, което през декември обяви приемането на деветте нови партньори, подчерта, че „очакваме в близко бъдеще да дойдат отговори от останалите четири“.
БРИКС: девет членове и девет партньори
Първоначално основана през 2009 г. като BRIC – от Бразилия, Русия, Индия и Китай – организацията се разрасна през 2010 г. с добавянето на Южна Африка.
На срещата на върха през 2023 г. в Йоханесбург, Южна Африка, БРИКС отново се разшири, като покани още шест държави: Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ приеха поканата и официално станаха членове на БРИКС през януари 2024 г.
Саудитска Арабия все още не е взела официално решение към края на 2024 г.
Аржентина първоначално се съгласи да се присъедини, когато беше оглавявана от лявоцентристко правителство, водено от президента Алберто Фернандес и вицепрезидента Кристина Фернандес де Киршнер. Но крайнодесният проамерикански лидер Хавиер Милей дойде на власт през декември 2023 г. и отмени решението, блокирайки присъединяването на Аржентина към БРИКС през януари 2024 г.
БРИКС обхваща приблизително половината от световното население
Ако вземем предвид и населението на партньорските държави, можем да заклюим, че девет от 20-те най-населени страни на Земята вече са част от БРИКС.
Общото им население е приблизително 4 милиарда или половината от световното население.
Индия е най-населената страна на Земята, следвана от Китай на второ място. Всяка от тях има повече от 1,4 милиарда жители.
С близо 290 милиона граждани Индонезия е четвъртата по население нация.
Бразилия е седмата по население държава, следвана от Русия на девето и Етиопия на десето място.
Египет е 14-та по население нация; Иран е 17-ти; а Тайланд е 20-ти.
Шестата по население нация, Нигерия, беше поканена да се присъедини към БРИКС като партньор, но не даде официален отговор през 2024 г.
БРИКС съставлява 41% от световния БВП
Заедно деветте членки на БРИКС и деветте партньори на организацията представляват повече от 41% от световния БВП (измерен по паритет на покупателната способност).
Първоначалните пет членки на БРИКС са съставлявали 33,76% от световния БВП през октомври 2024 г., според данни на МВФ.
Това означава, че петте основателки на БРИКС имат по-голям дял от световната икономика, отколкото Г-7, които представляват само 29,08% от световния БВП през 2024 г.
Това е огромен спад от 1990 г., когато икономиките на Г-7 съставляваха близо 52% от световния БВП.
Основната причина за тази историческа промяна е огромният икономически растеж на Китай, който се превърна в единствената индустриална суперсила в света, отговорна за 35% от глобалното брутно индустриално производство (почти три пъти повече от това на Съединените щати).
Китай изпревари САЩ и стана най-голямата икономика на Земята през 2016 г., според данни на МВФ.
Към октомври 2024 г. Китай съставлява 19% от световния БВП, в сравнение със само 15% на САЩ.
Когато се добавят четирите нови членки на БРИКС, които бяха приети през 2024 г., делът на глобалния БВП, съставен от деветте членки на БРИКС, нараства до 36,44%.
Присъединяването на девет нови партньорски държави увеличава допълнително дела на БРИКС в световния БВП до 41,41% (и това не включва Куба, тъй като МВФ няма данни за икономиката на страната).
БВП на САЩ преувеличава икономическата мощ на страната
Въпреки че БВП може да даде груба оценка на влиянието на дадена държава в световната икономика, в неговото измерване има цяла серия от проблеми. БВП не отразява непременно производствения капацитет на една нация; затова е важно да се разгледа секторната структура на БВП.
В Съединените щати например зашеметяващите 21% от БВП идват от сектора FIRE: финанси, застраховане и недвижими имоти. Други 13% от БВП на САЩ се състои от професионални и бизнес услуги, от бели якички като адвокати и мениджъри. Производството представлява само около 10% от БВП на САЩ.
Други 8% от БВП на САЩ, както се съобщава от Бюрото за икономически анализи, е условната наемна стойност на жилищата, обитавани от собственици или хипотетично колко би платил собственик на имот, за да живее в къщата, която притежава. Това означава, че 8% от БВП на САЩ реално не съществуват; това е просто счетоводен трик.
Освен това приблизително 18% от БВП на САЩ идва от здравния сектор. Съединените щати харчат приблизително два пъти повече за здравеопазване от средната развита икономика в ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие), но въпреки това имат едни от най-лошите резултати в общественото здравеопазване.
Само защото дадена страна има по-скъпи услуги в даден сектор и следователно има по-висок БВП, не означава, че нейното население чувства полза от това. Случаят със здравната система на САЩ е ясен пример за това как жителите всъщност могат да страдат много, въпреки че имат впечатляваща статистика за БВП.
БРИКС: стокова икономическа сила, произвеждаща зърнени храни, месо, нефт, газ, минерали
Хората в една държава не могат да ядат БВП. По-полезна оценка на нарастващата икономическа мощ на БРИКС може да се види в производствения капацитет на икономиките, които съставляват организацията.
Членовете и партньорите на БРИКС са световни лидери в производството на изключително важни стоки, като зърнени храни, месо, суров нефт, природен газ и стратегически минерали като желязна руда, мед и никел.
Основните култури в света, които представляват повече от половината от световното селскостопанско производство, са съответно захарна тръстика, царевица, ориз, пшеница, палмово масло и картофи, според Организацията на ООН за прехрана и земеделие.
Страните от БРИКС доминират световното производство на тези основни култури.
Бразилия, Индия и Китай съставляват приблизително две трети от световното производство на захарна тръстика.
Китай и Бразилия представляват близо 30% от световното производство на царевица.
Китай и Индия произвеждат повече от половината ориз в света.
Китай, Индия и Русия произвеждат повече от 40% от световната пшеница.
Индонезия, Малайзия и Тайланд (всички нови партньори от BRICS) съставляват почти 90% от световното производство на палмово масло.
Китай и Индия произвеждат близо 40% от картофите в света.
Страните от БРИКС също произвеждат голяма част от месото в света.
Китай и Бразилия съставляват повече от 20% от световното производство на пилешко месо.
Китай произвежда повече от 40% от свинското месо в света.
Бразилия и Китай съставляват повече от 20% от световното производство на говеждо месо.
Китай доминира в аквакултурното производство на морски дарове, съставлявайки близо 60% от световното производство. В комбинация с Индия и Индонезия, те представляват повече от 70%.
Страните от БРИКС съставляват повече от половината от световното производство на кокоши яйца. Само Китай произвежда 34%.
БРИКС е енергийна сила.
Китай е лидер в прехода на света към възобновяема енергия. Страната произвежда два пъти повече слънчеви и вятърни мощности, отколкото целият останал свят взет заедно.
Страните от БРИКС също играят важна роля в световното производство на суров петрол.
Пет от 10-те най-големи производители на суров петрол в света са в БРИКС, включително Русия (3-то място), Китай (4-то), Иран (7-мо), ОАЕ (8-мо) и Бразилия (9-то).
Страните от БРИКС са важни в глобалната индустрия за природен газ.
Най-големите производители на природен газ в БРИКС включват Русия (2-ри), Иран (3-ти), Китай (8-ми), ОАЕ (10-ти), Индонезия (11-ти) и Малайзия (15-ти).
(На Венецуела, основен производител на нефт и газ, първоначално беше предложено членство в БРИКС, но Бразилия наложи вето на поканата на срещата на върха през 2024 г. в Русия, което предизвика международен скандал.)
Когато става въпрос за стратегически минерали, БРИКС отново има силно влияние.
Страните от BRICS са сред водещите световни производители на желязна руда, включително Бразилия (2-ро място), Китай (3-то), Индия (4-то), Русия (5-то), Южна Африка (8-мо), Казахстан (9-то) и Иран (10-то).
Що се отнася до глобалното производство на мед, членовете на БРИКС също са много важни, включително Китай (3-то място), Русия (7-мо), Индонезия (9-то) и Казахстан (12-то).
Приемането на Индонезия като партньор по същия начин означава, че най-голямата никелова суперсила в света, притежаваща и добиваща 60 % от световния никел, вече е част от БРИКС, заедно с други важни производители на никел като Русия (3-ти), Китай (7-ми), Бразилия (8-ми) и Куба (9-ти).
Това, което тези статистики демонстрират, е, че БРИКС се превърна в една от най-важните организации на Земята, обединяваща нации с огромно население, огромни икономики и невероятен производствен капацитет.
Ако страните от БРИКС могат успешно да се координират и предприемат колективни действия, те ще променят света.
Източник: geopoliticaleconomy.substack.com
Скоро и Сръбска федерация ще приемат барабар с Македония …