Бaйдън бъpза да дaдe на 3eлeнcки нови $6 млpд. преди идването на Tpъмп. Дългът на CAЩ те главоломно и влачи cтpaната към фaлит

Администрацията на американския президент Джо Байдън търси начини спешно да отпусне на Украйна последния пакет от помощи на стойност над шест милиарда долара. Това пише Politico, цитирано от РИА Новости.

Владимир Зеленски и Доналд Тръмп

Цялата работа с бързането е свързано с това, че на 6 януари новият президент на страната Доналд Тръмп ще встъпи официално в длъжност, а той многократно е заявявал, че няма намерение да дава нови пари на Зеленски. Освен това го обяви за най-добрия търговец на света, който при всяко отиване във Вашингтон си тръгва с нови 60 милиарда долара

На този фон припомняме, че Тръмп се е заел със задачата, а и обеща пред сънародниците си, да реиндустриализира Америка, т.е. да й даде нов икономически тласък. В този смисъл мераците на киевския бивш комедиен актьор и бивш президент, на когото мандатът изтече на 20 май, не се вписват в плановете му.

„Администрацията на Байдън планира спешно да отпусне последната помощ на Украйна в размер на повече от шест милиарда долара преди Деня на инаугурацията, тъй като отиващият си екип се подготвя да прекрати оръжейните доставки, когато новоизбраният президент Доналд Тръмп встъпи в длъжност“, пише изданието, като се позовава на двама служители от администрацията на Байдън.

Снаряди 155 мм

От въпросните 6 милиарда долара 2,1 милиарда долара ще си останат в САЩ в отбранителната промишленост за изработване на нови оръжия за Зеленски. Други 4,3 млрд. долара са предназначени за изваждане на вече съществуващите оръжия от американските складове.

Почти никакви пари обаче от въпросните шест милиарда няма да стигнат до Киев. Пояснява се, че 2,1 милиарда долара ще си останат в САЩ в отбранителната промишленост за изработване на нови оръжия за Зеленски, който отказва да седне на масата за преговори под давлението на Запада, освен ако Русия не се съобрази с всичките му искания и на практика не си тръгне, което е изключено.

Други 4,3 млрд. долара са предназначени за изваждане на вече съществуващите оръжия от складовете. В същото време изданието отбелязва, че доставките на оръжие обикновено отнемат месеци, така че ако екипът на Байдън обяви нова помощ в близко бъдеще, тя може да не достигне в пълен размер до Киев преди завръщането на Тръмп в Белия дом.

janet yellen

Цялата работа от трагична се очертава да стане комична, защото новината идва в същия ден, в който стана ясно, че държавният дълг на САЩ удари рекордните 36 трилиона долара, а експерти изчислиха, че последния си трилион дълг Съединените щати са натрупали почти два пъти по-бързо от предишния. Потвърждава го справка с министерството на финансите на Джанет Йейл.

Дългът на федералното правителство на САЩ в края на януари 2022 г. беше малко над 30 трилиона долара. От онзи момент бяха необходими осем месеца за да набъбне цифрата с нов 1 трилион долара дълг.

Срив на долара, илюстративно изображение

После нещата главоломно се забързаха. За рекордно кратко време дългът достигна 33 и 34 трилиона долара – за всеки от тях бяха необходими само по три месеца. Но растежът от 34 до 35 трилиона долара бе забавен заради редица държавни финансови ограничения, които въведе Байдън. Новите един милион милиона долара дълг се натрупаха за цели седем месеца.

Сега обаче темпът на растеж на държавните задължения на САЩ отново се ускори: ако 35-ият трилион се формира за 211 дни със среден темп от 0,014% на ден, то до 36-ия си трилион дългът растеше с 0,025% всеки ден, т.е. двойно по-бързо.

Тоест сега вместо с 4,8 милиарда долара на ден, американският дълг вече нараства с около 8,7 милиарда всеки ден.

Ако текущите лихви в американската икономика останат същите и няма нови големи пласирания, цифрата ще набъбне до 37 трилиона долара още в средата на февруари, 25 г.

Кюлчета злато

Една от основните причини за натрупването на такъв дълг е хроничният бюджетен дефицит на САЩ. Последният път, когато е имало устойчив излишък, е бил преди почти век, от 1920 до 1930 г., а през следващите 40 години бюджетът е бил на плюс само осем пъти. Първият период на хронично превишаване на разходите на федералното правителство на САЩ над приходите започва през 1970 г. и продължава 28 години до 1998 г., когато страната успява да получи малък излишък и да го поддържа в продължение на четири години.

Дългът на САЩ стана колосален, над 35 ТРИЛИОНА ДОЛАРА

През 2020 г. дефицитът на САЩ достигна абсолютен рекорд от 3,13 трилиона долара, въпреки че по-късно се върна към по-умерени стойности. През последните две години дефицитът отново расте и в края на миналата година възлиза на 1,8 трилиона долара.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

един коментар

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.