Бългapcкa лeкapкa в Гaзa: Xopaтa ca кoжa и кocти, чaкaт cмъpттa, тoвa e Библeйcкa тpaгeдия

На снимката: Д-р Милена Ангелова-Чи (вдясно) заедно с колегите ѝ в Газа

Израел започна нова военна офанзива в Газа и засили ракетните удари по палестинската територия. Според израелски медии правителството на Нетаняху се подготвя за ново мащабно сухопътно нахлуване.

По данни на местните медицински власти, които са контролирани от терористичната организация Хамас, ракетните удари са засегнали и Европейската болница в Хан Юнис, като са били убити най-малко 28 души, а ранените са над 50. Световната здравна организация алармира, че по този начин е преустановена работа на последната онкологична клиника в Газа.

По време на ракетните удари в интензивното отделение на болницата с пациент е и Милена Ангелова-Чи, българска гражданка и дългогодишен анестезиолог-реаниматор във Великобритания. Експлозията е само на метри от интензивното отделение и е толкова силна, че медицинските екипи падат на земята и всички са „в шок“, разказват българската лекарка и неин колега пред Sky News. ДВ успя да се свърже и да разговаря с Ангелова-Чи.

Да си лекар в условията на война

Лекарката пристига в Газа едва седмица преди ударите върху болницата с британската благотворителна организация Ideals, която предоставя хуманитарна помощ в региони, засегнати от войни и природни бедствия.

Европейската болница е бомбардирана от израелската армия, която твърди, че под нея е имало команден център на Хамас. На въпрос дали има информация за наличието на операции на Хамас в болницата, където е работила, Доктор Ангелова-Чи отговаря, че не знае. „Докато това не се потвърди от независима международна група от учени, архитекти, криминалисти, аз не мога да го приема“, посочва тя.

След като лечебното заведение спира да работи заради сериозните повреди, нанесени от ракетите, доктор Ангелова-Чи е прехвърлена в болница на Палестинския червен полумесец, където продължава да лекува пациенти.

„Вчера успях да дам анестезия на жена, бременна в 28-мата седмица, с многобройни рани по корема и масивна кръвозагуба – дълга и сложна операция. Тя оцеля, преди да отиде в реанимация. Бебето беше живо по време на операцията, след това не знам какво е станало. Надявам се да е оцеляло“, разказва анестезиоложката.

„Хората са кожа и кости“

Това е само един от многобройните критично тежки случаи, които българката третира. „Всичките ми пациенти са с увреждания от експлозиви. Това е единственото, което виждам. Освен това те са и гладни – както колегите ми, така и пациентите ми. Хората са кожа и кости“, споделя тя.

По думите ѝ нейният екип разполага със запаси от храна, които носи от Великобритания, но след повече от два месеца продължаваща блокада на помощта ситуацията с храната и достъпа до медицински консумативи е критична. От 2 март насам Израел блокира доставките на хуманитарна помощ за ивицата Газа. Неправителствените организации предупреждават за масов глад, а Израел обвинява организациите на ООН – като Агенция за подпомагане на палестински бежанци UNRWA – че са инфилтрирани от ислямистката организация Хамас.

В края на май частна американска фондация трябваше да започне да разпределя помощта. „Гледаме към Газа и ще се погрижим за нея“, коментира в тази връзка Доналд Тръмп пред журналисти в Абу Даби. ООН обаче отхвърли този план. „Това е цинична маневра, умишлено разсейване. Смокинов лист за по-нататъшно насилие и разселване“, заяви Том Флетчър, ръководител на Службата на ООН за хуманитарните въпроси.

Флетчър се обърна към Съвета за сигурност на ООН и го призова да „действа сега, за да предотврати геноцид“. Той изтъкна, че хуманитарна помощ не е влизала в Газа от повече от 76 дни.

„Хората са гладни. Всеки ден“, коментира пред ДВ говорителката на УНИЦЕФ Розалия Болен. „Стигнахме до точка, където почти няма нищо останало за ядене.“

„Искат храна, всички просто искат храна. Искат храна и войната да свърши“, казва и Ангелова-Чи. И допълва: „Наоколо са само руини. Хората чакат смъртта“.

„Това е Библейска трагедия“

Милена Ангелова-Чи споделя, че притесненията ѝ са по-големи, откакто се намира в болница на Палестинския червен полумесец: „Няма да има никаква спирачка, ако има някой, който е важна цел“, казва лекарката. „Бомбардировки има непрекъснато и истината е, че болници са бомбардирани.“

Независимо от сложната обстановка, доктор Ангелова-Чи е впечатлена от отдадеността на своите колеги на терен. „Тук няма условия. Но моите колеги са невероятни – шофьорите на линейки всеки път се излагат на смърт, защото линейките са бомбардирани. А колегите ми правят нещо с нищо. Себеотрицанието им е огромно“.

Лекарката няма представа колко хора са настанени в болницата, в която се намира в момента, тъй като всички останали медицински заведения са пълни с много тежки случаи. „Много тъга има, много смърт има“, казва тя.

Споделя, че в болницата е бил докаран мъртъв човек, тъй като жена му е била оперирана на същото място. „Затова са докарали трупа му и тя го е видяла. Това е Библейска трагедия, която се развива в момента“.

Един от най-тежките случаи, по които доктор Ангелова-Чи работи, е този на деветгодишно момченце с тежка мозъчна травма. „В кома е, дълбока кома. Не вярвам да се оправи, но това е млад мозък, дано се подобри. Говорих с дядото на момчето. В него нямаше никаква сянка на гняв. Само ми благодари, благодари на Бога. Сърцето ми се къса“.

Тя е решена да остане

В социалните мрежи се появиха призиви доктор Ангелова-Чи да бъде евакуирана, но тя е категорична, че няма такова намерение. „Нямам намерение да се евакуирам. Аз съм тук, за да остана“, казва тя.

„Не искам да умра и не съм никакъв герой. Не искам това да се приема като героизъм. Това е нормална човешка постъпка – по християнски, човек да помогне на ближния си в нужда е наше задължение“, убедена е анестезиоложката. „Хората, които живеят тук, живеят вече години наред по този начин. Те са истинските герои, които понасят по стоически начин невъобразими неща“, смята тя.

Израелските удари в Газа са убили над 300 души от четвъртък насам, твърдят контролираните от Хамас здравни власти. Това е един от най-катастрофалните периоди от началото на войната, която започна след терористичната атака на Хамас на 7 октомври 2023 година.

Засилените бомбардировки и пълната блокада на хуманитарната помощ увеличават още повече опасенията от масов глад и смърт. Председателят на Съвета на ЕС Антонио Коща заяви в събота: „Шокиран съм от новините от Газа: гладуващи цивилни, болници, отново засегнати от удари. Насилието трябва да спре!“, написа Коща. „Израелското правителство трябва незабавно да вдигне блокадата и да осигури безопасен, бърз и безпрепятствен достъп до хуманитарна помощ“, настоява той.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.