Бългapия щe тeгли 3 млpд. eвpo зaeм зa opъжия

Между 2,7 и 3,06 млрд. евро заем за закупуване на нови оръжия за ускорено превъоръжаване на армията иска да получи правителството.

В заседанието си на 23 юли Министерският съвет е одобрил заявление от страна на България за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента „Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“, насочен към спешни и мащабни публични инвестиции в подкрепа на европейската отбранителна промишленост, съобщиха от правителствения пресцентър.

Исканата от България финансова помощ под формата на заем е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг размер на 3 067 800 000 евро. Същата е предназначена за финансово обезпечаване на изпълнението приоритетните военни способности, необходими за да се гарантира националната и съюзната сигурност в контекста на участието на страната ни в системата за колективна отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на Европейския съюз, разясниха още от Министерския съвет.

Съществено предимство на инструмента SAFE е и освобождаването от ДДС на доставките, свързани с изпълнение на проектите, финансиране със заемни средства. Наред с горепосочените предимства, заем по SAFE ще даде възможност за поетапно увеличаване на националните разходи за отбрана в изпълнение на решението на държавните и правителствените ръководители на НАТО, взето по време на срещата им в Хага на 24-25 юни т.г., в рамките на фискалните правила и ограничения по Закона за публичните финанси.

Министерският съвет упълномощи министъра на отбраната Атанас Запрянов да подпише и подаде от името на Република България до Европейската комисия заявлението за интерес за искане на финансова помощ под формата на заем по инструмента SAFE в срок до 29 юли 2025 г.

Решението на правителството идва ден, след като САЩ дадоха съгласието си норвежката фирма „Кьонгсберг“ да ни продаде брегови ракетни комплекси NSM.

Страните членки на НАТО решиха да вдигнат драстично средствата за отбрана.

До 2035 година те ще трябва да отделят годишно по 5% от БВП за сектора. 3.5% от тях да са директни военни разходи, а 1.5% за разходи, свързани с отбраната, като инфраструктурата, например.

За сравнение, в момента България отделя 2% от БВП за отбрана.

През годините България показа системни проблеми в управлението на големите военни проекти. Заради лошото планиране част от новата техника не може да се използва ефективно.

Европейските проекти са насочени предимно към европейската индустрия, но България в последните години приоритетно пазарува от САЩ.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

един коментар

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.