България спира вноса на зърно, месо и яйца от Украйна

Министерствата на земеделиeто и на икономиката внасят в сряда в правителството предложение за спиране на вноса на селскостопански продукти от Украйна. Това съобщи за медиите преди минути Илия Проданов – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите след среща със земеделския министър Явор Гечев. Сред продуктите са зърното, маслодайни семена, слънчогледово масло, пилешко, агнешко, телешко месо, мед, яйца и други.

Според Проданов това би било най-разумното решение за България след забраните за внос на украински земеделски стоки, които вече наложиха Полша, Унгария и Словакия, а на път е и Румъния. Проданов посочи, че в българските складове в момента застояват рекордните 1,5 млн. тона слънчоглед два месеца преди жътвата, от която се чакат още 2 млн. тона. 3,5 млн. тона е непродадената пшеница, въпреки че по това време на годината остатъкът трябва да е около 800 000 тона. При това положение новата реколта няма да може да бъде поета от складовете, съобщи той.

Само от слънчогледа загубите за българските фермери в момента вече са 400 млн. евро.

Проданов поясни, че досега зърнени култури от Украйна не са влизали в Европа без мита и квоти, а в момента са пуснати свободно на Източноевропейския пазар, заради което пазарите на най-бедните европейски държави в момента са пренаситени с ГМО-продукти без сертификат, собственост не на украински, а на американски компании, тъй като те държат земята там. Ако страните от Западна Европа искат зърното, няма проблем да го получат, защото България няма намерение да прекъсва транзита. Но се съмнявам, че зърното ще тръгне към тях, защото разстоянието до там е голямо и транспортирането на житото по суша до там ще го оскъпи прекалено много. Причината американците да наводнят с украинските стоки източноевропейските пазари е че сме близо, а те не могат да ги извозят по море, добави той.

Припомняме, че временна забрана за вноса на украинско зърно поиска и управляващата в Румъния Социалдемократическа партия. А Полша, Унгария и Словакия вече взеха такива решения.

На този фон Киев се бори да деблокира износа през Източна Европа и да продаде зърното си от черноморските пристанища, което не може да отпътува от там с кораби заради отказа на Русия да го пропусне. Втори ден продължават преговорите между Украйна и най-отявленият й съюзник Полша за възобновяване на зърнената търговия. Но Варшава е категорична, че не желае да саботира собствения си селскостопански сектор в помощ на Киев.

В сряда се очаква и решение на правителството на Румъния. Букурещ е ключова държава сред съюзниците на Киев. Черноморското пристанище Констанца е обработило около 12 млн. тона украинско зърно от началото на войната.

Вчера ЕК остро разкритикува едноличните решения на Полша и Унгария за забраната им на вноса на пшеница и други селскостопански продукти от Украйна. Говорител на Еврокомисията каза, че подобни едностранни мерки са неприемливи, тъй като те са в разрез с търговската политика на страните от съюза, която търговска политика е само в компетенциите на ЕС.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

6 коментара

  1. Внасяне на предложение и спиране на нещо си са две различни нещица.
    И аз бях внесъл предложение да не клатя съседката преди 4 г. но все нещо не ми се получава.

    • Ти се радвай, че ти се получава, защото когато започне да не ти се получава и сто предложения да внесеш, все тая.

  2. Аз знам, че политиката е мурвенска работа, но все пак ми възниква простичкият въпрос – защо олиото беше 5 лв литъра щом складовете са пълни със слънчоглед?

  3. ,Хайде пак да поразсъждаваме за случващото се по тази тема. В променената коренно Украйна както и у нас, вече няма колхози и совхози – на тяхно място на запад от Донец и Запорожие виреят мощни латифундии на нови, американски собственици с привнесени организация, ГМО технологии и железна ефективност. Тяхната продукция не може да се консумира и пласира в разорена Украйна и й се намира път за силово натрапване на Европа – предимно източна, където краварските амбасадори са по-груби и безцеремонни в налагане и защита на интересите на тези нови стопани на украинската земя. Пет пари не дава никой за интересите на местните производители – важна е печалбата на „нашите ранчероси“, както и косвено, за постепенното конкурентно смазване на местните земеделци и хранително подчиняване и контрол на източняците чрез създаване на монополна мрежа от чужди супермаркети. Някой козячки хрантутник сигурно ще се присмее, че това са конспиративни фантазии. А дали е така? Налице ли е достигащ 80% внос на храни у нас, с реална тенденция да достигне 100, като се добави и наплива от Украйна? Като се има предвид тоталната ни подчиненост на Вашингтон, трудно ли е да си представим, че в един момент няма да се изтърси някой техен подивял конгресмен или висш държавник, който заради колебание или намек за непослушание да разпореди да ни затворят суперите, без да го е еня за последствията? Да разчитаме, че няма да ни се случи, заради съвест, милостивост и човечност на отвъдмореца ли? Някой забравил ли е, че това вече ни се е случвало с АЕЦ Белене? За какво друго освен като истински окупатори ни наводняват с морски пехотинци в базите с готовност да блокират и потушават възникване на бунтове с лозунги „янки гоу хоум“ и събаряне на слугинската власт? Не бе, за да ни пазят от завладяване от Русия. Да, бе … ХА-ха-ха!

    • Очаквам в даден момент и храната да ни спрат и башибозука им да изпълни задачите си.
      Но пък за сметка на това, двукраката маймуна се радва, че я пазят от Русия.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.