Украйна предложи държавите членки на ЕС да отделят фиксирана част от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за финансиране на въоръжените сили на страната – ВСУ. Лидерите на блока обещаха да продължат военната подкрепа за Киев въпреки промяната в политиката на американския президент Доналд Тръмп, който се сближава все повече с Русия и се опитва да посредничи за сключване на мир. Финансовият министър на Украйна Сергий Марченко очерта украинското предложение по време на срещата на финансовите министри на Г-7 тази седмица в Канада. „Това, което предлагаме на страните от ЕС, е партньорско участие във финансирането на въоръжените сили на Украйна, което ще е полезно и за отбранителната структура на Европа“, написа той във Фейсбук.

СН: Финансовият министър на Украйна Сергий Марченко
Марченко добави, че разходите „ще представляват фиксиран дял от БВП на ЕС“ и могат да се разпределят между страните, желаещи да се присъединят към инициативата. Киев иска да стартира новата схема за финансиране на армията си със западни пари през 2026 г., като вноските се отчитат към целите на разходите на НАТО за отбрана.
Призивът на Марченко идва в момент, когато Украйна се бори с нарастващия фискален натиск и несигурните перспективи за продължаване на чуждестранната помощ. Във вторник депутатът от Върховната Рада Ярослав Железняк заяви, че бюджетът на страната за 2025 г. включва дефицит от 400-500 милиарда гривни (9,6-12 милиарда долара) за финансиране на въоръжените сили.
Нарастващият дълг на Украйна също предизвиква тревога. Общият държавен дълг наближава 171 милиарда долара, като публичният дълг се доближава до 100% от БВП. По-рано този месец Марченко заяви, че страната няма да може да плаща на чуждестранните кредитори през следващите 30 години, но възнамерява да продължи да взема заеми.
След ескалацията на конфликта с Русия през 2022 г. Украйна получи милиарди евро и долари военна, финансова и хуманитарна помощ и заеми от САЩ, ЕС и други донори. Подходът на Брюксел предизвика критики от някои страни-членки на ЕС, включително от Унгария и Словакия.
САЩ, най-големият донор на Украйна, предприеха действия за компенсиране за финансовата си помощ за Украйна, като подписаха с Киев сделка за природните ресурси на страната. Споразумението, сключено от Тръмп, дава на САЩ преференциален достъп до украинските минерални ресурси, без САЩ да предоставят в замяна каквито и да е гаранции за сигурност на Украйна.
Тръмп, който многократно е призовавал за бързо разрешаване на конфликта, обеща да посредничи за примирие, вместо да продължава военната подкрепа. Украинските законодатели предупредиха, че пакетът от военна помощ, одобрен при бившия президент Джо Байдън, ще изтече до лятото и в момента не се водят разговори за бъдещи военни доставки от САЩ.
Пуснали котката под одъра, тя се качила на одъра.
И какво следва – бой и прогонване на котката.
Така се прави в един нормален дом.
Нагъл, по-нагъл, най-нагъл – украинец!!! Тия си мислят, че света се върти около тях!
Лично аз съм ЗА помощите за усрайна.
Всеки един укро-нацист, последовател на бандера и нацизма, както и тези политици, които ги аплодират и им помагат за сметка на обедняането на собствените им народи и държави има право напълно безплатно да му бъдат предоставени няколко куршума между очите.
Докато не се зарови под земята тази паплач, мир в Света няма да има