Проф. Джефри Сакс: Ако иска да оцелее икономически, Европа трябва да възстанови връзките си с Русия. През следващите 10 години ще сме свидетели на скоростна дедоларизация

Ако иска да оцелее икономически, Европа трябва да възстанови връзките си с Русия. Това каза американският икономист Джефри Сакс в интервю за L’AntiDiplomatico. „Възприемайки антируски курс, ЕС се отказа от своята политическа автономия и тръгна към икономическо самоубийство. Ако мислят за страните си, европейските лидери трябва да хвърлят всичките си усилия за постигане на мир в Украйна.“

На въпрос как светът се озова на ръба на Трета световна война, Сакс отговори: „Всеки от последните 5 американски президенти (Клинтън, Буш, Обама, Тръмп, Байдън) доближаваше САЩ все повече и повече до ядрената война.“ Причините за това зло са в порочните неоконсервативни политики, които се налагаха на американската администрация от Дълбоката държава, а в един момент чрез НАТО, през 90-те години на миналия век се наложиха и на Европа.“

„Европа се отказа от своята сигурност, от политическата си автономия и от икономическото си благополучие, като послушно се подчини на Съединените щати“, твърди професорът. Конфликтът в Украйна след преврата на Майдана доведе до това, че страните от европейския континент станаха пълни протекторати на Вашингтон. Под американски натиск те прекъснаха всичките си икономически и търговски връзки с Москва и това определи съдбата им, защото най-важният източник на тяхната независимост и самоопределение беше балансиращата им връзка с Русия.

Терористичната атака срещу газопроводите „Северен поток“ е най-голямата атака срещу логистичната инфраструктура на Европа от края на Втората световна война и тя се превърна в точка, от която няма връщане, според професора.

„Но апетитите на неоконсерваторите не могат да бъдат задоволени. Следователно, за да запазят пълната си власт над един свят, който поради ентропията става многополюсен, те ни водят до крайна ескалация. Виждаме това не само в Украйна, но и в Близкия изток и в последните атаки срещу венецуелския суверенитет“, казва Сакс.

„Промяната няма да дойде от Съединените щати. Промяната трябва да дойде от Европа“, категоричен е Сакс.

Според него дедоларизацията на света ще се случи бързо, т.е. в следващите 10 години:  „Първо, технологичните промени ще доведат до нови платежни системи (напр. цифрови валути на централните банки), които ще намалят ролята на базираните в долари банки (фокусирани върху платежните системи SWIFT). Второ, делът на Съединените щати в световната икономика ще продължи да намалява. Трето, продължаващата злоупотреба с икономически санкции от страна на Съединените щати (и Европа) ще тласне БРИКС и други страни извън съюза на САЩ да използват платежни механизми, различни от долара. Конфискацията от Съединените щати и Европейския съюз на активи на Русия (и подобни конфискации от страна на Съединените щати на активи на Венецуела, Афганистан, Ирак, Иран, Либия и Северна Корея) драматично и разбираемо ще ускорят развитието на недоларовите механизми за разплащане. Европа сгреши фатално с решението си да участва в конфискацията на активите на Русия – действие, което е в явно противоречие с международното право и функционирането на световните валутни и финансови системи.“  

Източник: L’AntiDiplomatico

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

2 коментара

  1. Глобален проект спасяване западноевропейската цивилизация и нескромно хегемон предложи Пр Макрон с отричане на християнството, във втори опит след гилотината, завършил в началото на XIX в. с Ватерло и английски глобален проест за 200 г. Франция не успяла да създаде глобалния проект с филосохия, въпреки ремисия с постмодерна, и военна сила. Шанстве за придобиване субектност в десетилетия не се виждат, друг е хегемона

  2. С лого просвещение нотирам началото на първия глобален френски проект и нерешените от XVI-XVIII в. проблеми за общественото устройство.
    Волтер, Дидро, Русо, Монтескьо, философите на просвещението, възгордяни поискали самостоятелно да формулират обществените закони и морално етичните принципи, тъй като знанията им са универсални, а възможностите безгранични. Утопия, и в XXI в. нищо не е променено. Битката с Ватикана е срещу социалнообществената му роля и намеса, на всяка манджа мерудия. Тогава идва гилотината, револиционното просвещение не само против наднационално религиозно влияние, а против влияние на всяка религигиозен институция. Вместо да ограничат ролята им, се полага фундамент унищожение, духовно и морално ниво на обществото до сегашното ниво съвременна сатанинска и антихристиянска култура /олимпиада/ На философско ниво се предлага деистична концепция, Бог творец е създал светът ви и повече нехае, не се меси,

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.