Дъpжaвният дeпapтaмeнт пoтвъpди paзpeшeниeтo за нaнacянe на yдapи дълбoкo в Pycия. В oтгoвop Пyтин yтвъpди нoвaтa ядpeнa дoктpинa на Pycия

Президентът на САЩ Джо Байдън разреши нанасянето на удари с далекобойни оръжия срещу Русия. Това заяви помощник-държавният секретар на САЩ по въпросите на Западното полукълбо Брайън Никълс в интервю за бразилския вестник O Globo. По думите му, „използването на ракети с голям обсег от Украйна може да принуди Русия да преговаря за мир“.

„Трябва да помним, че войната започна с новото непровокирано нахлуване на Русия в Украйна. Конфликтът в Украйна може да приключи точно сега, ако Русия изтегли войските си от Украйна и зачита границите на Украйна“, казва в интервюто Брайън Никълс.

„Винаги е било така. Оръжията, които президентът Байдън разреши на Украйна да използва, ще й дадат по-голяма способност да се защитава и да се надяваме, че ще позволят на Руската федерация да разбере, че използването на сила за завземане на украинска територия няма да бъде успешно и може би тя ще започне да преговаря за мир или, още по-добре, просто ще се изтегли от украинска територия. Те са тези, които имат пълен контрол върху това дали този конфликт ще продължи или не“, добавя помощник-държавният секретар на САЩ.

Путин утвърди новата ядрена доктрина на Русия

Президентът Владимир Путин утвърди актуализираната наскоро ядрена доктрина на Руската федерация, в която е записано, че Русия може да използва ядрени оръжия, ако бъде подложена на конвенционално ракетно нападение срещу нея, подкрепено от ядрена сила, съобщи „Ройтерс“.

Решението да се промени официалната ядрена доктрина на Русия е отговорът на Кремъл на докладваното тази сутрин решение на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън да изстрелва от територията на Украйна по територията на Русия американски ракети с голям обсег.

В актуализираната доктрина, която очертава заплахите, които биха накарали руското ръководство да обмисли ядрен удар, се казва, че атака с конвенционални ракети, дронове или други летателни апарати може да се счита за отговаряща на тези критерии.

Освен това се казва, че всяка агресия срещу Русия от държава, която е член на военна коалиция, ще се счита от Москва за агресия срещу нея от страна на цялата коалиция.

Само седмици преди президентските избори в САЩ през ноември Путин нареди промени в ядрената доктрина, за да се каже, че всяка конвенционална атака срещу Русия, подпомагана от ядрена сила, може да се счита за съвместна атака на двете държави срещу Русия.

10-годишната гражданска война в Донбас, последвана от Специалната военна операация на Русия в Украйна предизвика най-сериозната конфронтация между Русия и Запада след Кубинската ракетна криза от 1962 г. – при която двете суперсили бяха буквално на косъм от ядрен сблъсък.

Източници: ТАСС, Ройтерс, O Globo

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

един коментар

  1. БРАВО НА ГЕРМАНИЯ, НАЙ ПОСЛЕ.!!ЗАЩО ЧАКАТ ДРУГИТЕ ДЪРЖАВИ ДА Я ПОДКРЕПЯТ!!

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.