Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone
Намираме се в навечерието на велики напрежения. Това подчерта в предаването „Политически НЕкоректно“ по БНР анализаторът Валентин Вацев, визирайки обостреното напрежение между Русия и Запада и по-конкретно сблъсъкът между Русия и САЩ.
„Миналата година САЩ напълно загубиха основанията на своята хегемония, но въпреки това те изобщо не са готови да се откажат от нея въпреки реалностите. А те са, че и Русия, и Китай – и заедно, и поотделно отново си върнаха статута на велики сили с право на свои сфери на влияние. И Русия, и Китай имат своите военно-технически и геополитически инструменти, не по-малко ефективни от американските, за да постигнат това, което искат. Те са равностойни, ако не и по-мощни от американската мощ. Вече 15 години хегемонът САЩ губи все повече от своите позиции и еднополюсния свят става все по-многополярен. Това е реалността днес. И тя се вижда от всички държави по планетата с изключение на онези от Атлантическия съвет. И понеже светът вече е многополярен с регионални центрове на сила не само като Русия и Китай, но също Индия, Бразилия, Индонезия, Турция…, Кремъл (не толкова Путин, а колективният Путин) намери за възможно и необходимо точно сега да поиска най-голямата военна сила в света Русия да разшири (и по-скоро да възвърне-б.р.) своите зони на сигурност и на влияние от времето на СССР. Става дума за зони на влияние. И отслабените САЩ ще им ги дадат. Едва ли им стиска да откажат“
„Това е изпълнимо. По този начин Кремъл чертае новите граници на зоните на влияние на Русия. Например френският президент Макрон също мечтае за зона на влияние и нейните граници удивително съвпадат с тези на ЕС. Франция се готви да бъде страната лидер на ЕС в близко бъдеще. Затова и Макрон реагира така ревниво, че ЕС не е поканен на срещата САЩ – Русия в Женева. В Брюксел и Париж се опасяват, че тъкмо там Вашингтон и Москва ще си разделят Европа и отново, както след ВСВ никой няма да ги пита.
За нас, българите, е най-важно следното – че според вижданията за „червени линии“ и зони на контрол и влияние в Кремъл, НАТО трябва да отстъпи далеч назад до конфигурацията си от 1997 г. С други думи, Путин разбира, че има условия да пожелае и да постигне с всички реални средства новата законна зона на влияние на контрол на Русия, която включва цяла Източна Европа и Балканите.
Ние трябва да се готвим за това, че Балканският полуостров, заедно с основните страни от Източна Европа, ще се върнат в зоната на влияние на Русия. За някои нашенци това ще е ужасяващо, на други – не им е важно, а от трети е силно желано. България не е твърдо в другия лагер – софиянци, например, са винаги готови да посрещнат всеки победител на Орлов мост… Ясно е също, че Русия не разчита да постигне разширяването на своята нова зона на влияние само по дипломатически път. Затова са ултимативни предложения от страна Кремъл по същество.“
„В момента и през следващите 4-5 години Русия ще има военно-стратегическо надмощие над НАТО и над САЩ заради иновациите си в областта на хиперзвуковите ракети. Русия има тактическо надмощие и заради недомисленият американски проект в Украйна. Тя бе нужна на янките единствено за провокации срещу Москва. Но Путин не се поддаде и сега във Вашингтон се чудят какво да я правят. Ясно е че тази фалирала страна няма как да продължи развитието си в матрицата, в която я навряха американците. Въпросът за бъдещето й ще се решава не с Щаба на НАТО, а отново по линията Москва – Вашингтон. Никой не може да накара Русия да воюва в Украйна. Това, което аз очаквам, тъй като днешните територии на Донецката и Луганската народни републики не съвпадат изцяло с административните територии на едноименните украински области, очаквам офанзива на народните армии на Донецк и в Луганск за прочистване и изтласкване на въоръжените сили на Украйна от там. Въпросът за Украйна ще се решава на високо равнище между Москва и Вашингтон. Русия ще възстанови своите зони на влияние.“
България и Балканските страни не са и няма да бъдат безпроблемна за САЩ зона на влияние.
„Българските политици трябва да се съобразяват с реалността. А тя е, че до 5-6 години военно-политическия съюз НАТО ще се разпадне. Изтегли ли се от Източна Европа след споразумението с русия, то няма да има вече причини алиансът да продължи своето съществуване. Затова очаквам съвсем скоро България преустанови своето членство в НАТО. Това поставя предизвикателства пред българския политически елит. Те тепърва ще трябва да се участ как се управлява истински независима държава“.
„Най-важното е, че България най-сетне се сдоби с редовно правителство – то изглежда оперативно и способно криво-ляво да управлява. След три месеца, по мое мнение, ще стане ясно, че половината министри не стават за такива и ще се наложи един естествен „ремонт“ или по-скоро една плавна и спокойна замяна на неподходящите хора с по-приемливи. Коалицията зад това правителство е „слепена със слюнка“, но доколкото виждам засега, никой не плаши с напускане, ситуацията е спокойна. На това правителство му предстои да се бори с няколкото кризи – финансово-икономическа, енергийна, политическа, репрезентативна (най-страшната, но за нея най-малко говорим).
Това, което може да дестабилизира кабинета на Петков, и то още след Великден, е простият факт, че на правителството му американците са поставили три трансисторически задачи: Да имплантира в българското законодателно тяло основните моменти от Истанбулската конвенция. Второ, да освободи Македония по нейния път към ЕС, като се съгласи с македонските свръхочаквания и свръхизисквания. И трето, да осигури безпроблемното присъствие на българска територия на нови 1500-2000 американски войници. Аз мисля, че САЩ няма да стигнат дотам да поискат това нещо. Както казахме, предстоят им преговори с Русия, след които напрежението ще спадне. Но за нас това стои като проблем – как се отнасяме към военно присъствие на американски части? Големият проблем на това българско правителство е неговият дълбинен неотстраним проамерикански характер. Днешното българско правителство е най-проамериканското за последните 30 години. Досега нито един български премиер не е поемал ангажимента да изпълнява конкретни задачи от Държавния департамент на САЩ, Пентагона, Белия дом… Крайният проамериканизъм води България към задънена улица.“
Колев
03.01.2022 в 23:04
Този анализ трябва да влезе в главата на всеки българин и да го направи активен за връщането ни към нашите корени. Щатите имали 14 военни бази в Сирия и 24 в Ирак и на ВАСАЛНА Европа и на т.н. международна общност не и пука.Смазващ слугинаж и роболепие.
Бай Иван
04.01.2022 в 0:33
Слави, Нашата чалгализирана младеж, дето 30 години я опростачваш и гласува за тебе някакси ще я убедиш да размени история и национално достойнство срещу американски визи, но как ще накараш гърците да сменят в учебниците си името на Василий Българоубиеца на Василий македоноубиец! Боже, боже и този тъпак Слави се пише патриот! Пее патриотични песни, размахва българското знаме и се кланя, като японски самурай (демек има чест), а е готов да плюе на българската история и да я изтъргува за едни визи за САЩ! Ей млади българи, толкова ли сте зомбирани та на три избора вкарвате в парламента партийката на този предател? Осъзнайте се, че не остана България, а сега и историята и предлагат за продан! Пфу! Отврат ми е от такива малоумници!
Анонимен
04.01.2022 в 5:29
ВАСИЛИЙ ЩЕ СИ ОСТАНЕ БЪЛГАРОУБИЕЦ НАВЕКИ ТЪЙ КАКТО В ГЪРЦИЯ В ВСЯКО НАСЕЛЕНО МЯСТО СТОЛИЦА ГРАДОВЕ СЕЛА ОСТРОВИ НАВСЯКЪДЕ ИМА ПО ЕДНА УЛИЦА ВАСИЛИЙ БЪЛГАРОУБИЕЦ И НИКОГА НЯМА ДА СТАНЕ ВАСИЛИЙ МАКЕДОНОУБИЕЦ ГЪРЦИТЕ СЕ ГОРДЕЯТ С НЕГО И НЯМА ДА СИ ГО ДАДЪТ ВНИМАВАЙТЕ ПРЕДАТЕЛИ КОГАТО РУШКАТЕ ИСТОРИЯТА НИ С МРЪСНИТЕ СИ РЪЦЕ СОРОСОИДИ
мико
06.01.2022 в 17:04
В този про руски сайт уж сте за морал и човешки ценности, а като Ви гледам рекламите и миставя ясно що за измамници сте.
Мекерета долни.